مناطق گردشگری بسیاری دارد. برای آشنایی بیشتر با این کشور، با آکاایران همراه شوید.

chile - شیلی

پرچم کشور شیلی

نقشه سیاسی کشور شیلی

مناطق دیدنی شیلی

نقشه جغرافیایی کشور شیلی

اماکن دیدنی شیلی

اطلاعات کلی کشور شیلی

کشوری است در آمریکای جنوبی که پایتخت آن سانتیاگو است. شیلی در نقشه آمریکای جنوبی به مانند یک نوار بلند و باریک میان کوه های رشته کوه آند در شرق و اقیانوس آرام در غرب کشیده شده است. اقیانوس آرام کل مرز غربی این کشور را تشکیل می دهد، و از شمال با پرو، از شمال شرق با بولیوی، از شرق با آرژانتین، و در پایین ترین نقطه جنوبی کشور با گذرگاه دریک هم مرز است.

جغرافیا

کوه های آند حدود 40000 کیلو متر مرز شرقی شیلی را تشکیل می دهد . در برابر کوه های آند گودالی هست که در قسمت شمالی آن بیابان آتاکاما و در مرکز آن جلگه های حاصلخیز قرار دارد . سلسله کوهی میان این گودال و ساحل هست که در جنوب ، یک رشته جزیره را تشکیل می دهد . به دلیل فاصله میان سرزمین اصلی (مین لند) و جزیره ایستر، شیلی چهار تراز متفاوت تنظیم زمان کشوری با زمان بین المللی (UTC) برای آنها استفاده می نماید:

شهرهای مهم: کونسِپسیون, وینیا دل مار, تارکاهوانو, آنتوفاگاستا, تموکو 
مساحت: 756,950کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 6,435کیلومترخط 
مختصات جغرافیایی: 30 درجه جنوبی و 71 درجه غربی 

تاریخ

شیلی استقلالش را در 1818 از اسپانیا کسب کرد . در صد سال بعدی – که طی آن شیلی به دنبال دو جنگ با پرو و بولیوی سرزمینهایی را به دست آورد – زمین داران محافظه کار قدرت را در اختیار داشتند. حدود ۱۰ هزار سال پیش، مردم سرخ پوست مهاجر در داخل دره های حاصلخیز و در امتداد ساحلی که هم اکنون شیلی نامیده می شود، ساکن شدند. اینکاها امپراتوریشان را تا آنچه امروزه شیلی شمالی خوانده می شود گسترش دادند، اما بایر بودن این ناحیه از گسترش اقامت آنها جلوگیری می نمود.

حکومت و سیاست

قدرت اجرایی دردست رئیس جمهور است و وی کابینه وزیران را انتصاب می کند , طبق قانون اساسی وضع شده در سال 1990 رئیس جمهور تنها برای یک دوره هشت ساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می گردد . کنگره ی ملی متشکل است از مجلس سنا – که 38 عضو آن برای هشت سال مستقیماً انتخاب می گردند و 10 سناتور که رئیس جمهور انتصاب می کند – و مجلس نمایندگان که 120 عضو آن برای دوره ای چهار ساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می گردند . از 1990 ، کنگره ی ملی در شهر والپارایزو تشکیل جلسه داده است .

اقتصاد

بخش فاینانس (مالیه) شیلی سریعتر از حوزه های دیگر اقتصاد طی چند سال اخیر پیشرفت نموده است؛منطقه ی عمده ی کشاورزی جلگه های مرکزی است ، که در آن غلات (عموماً گندم و ذرت ) و میوه (به ویژه انگور) از محصولات مهم است . مناطق عالی ماهیگیری یکی از بالاترین میزان صید ماهی را در جهان به دست می دهد. مردم شیلی از ابزارهای مالی جدیدی برخوردار شده اند همچون وام های سرمایه گذاری مسکن، معاملات سلف و حقوق خرید و فروش ارز، کارگزاری (مقاطعه کاری)، لیزینگ، و کارتهای اعتباری. ارائه این محصولات جدید نیز همراه با کاربرد فزاینده از ابزار سنتی همچون وامها و کارتهای اعتباری بوده است.در این کشور منابع سرشار معدنی و تولید بالقوه فراوان نیروی هیدروالکتریک وجود دارد . شیلی بزرگترین صادر کننده ی مس در جهان است و دارای ذخایر بزرگی از سنگ آهن ، زغال سنگ ، نفت و گاز طبیعی است . سیستم پرداخت خصوصی مقرری شیلی، با دارائی های حدود ۵۴ میلیارد دلار در پایان سال ۲۰۰۴، به منبع مهمی از دارایی سرمایه ای برای بازار سرمایه تبدیل شده است.

درادامه آکاایران تصاویری از مناطق دیدنی کشور شیلی را آماده کرده است. با ما همراه باشید.

 تورس دل پین (torres del paine)

جاذبه های گردشگری شیلی

درباره کشور شیلی

دیدنی های کشور شیلی

مراکز گردشگری شیلی

سان کریستوبال هین (san cristobal hill)

جاذبه های شیلی

کشور شیلی

شیلی

کاخ ارز (la moneda palace)

دیدنی های شیلی

مناطق دیدنی شیلی

اماکن دیدنی شیلی

رژه سانتیاگو (plaza de armas santiago)

جاذبه های گردشگری شیلی

درباره کشور شیلی

دیدنی های کشور شیلی

مراکز گردشگری شیلی

 رصدخانه سانتالوسیا (cerro santa lucia)

جاذبه های شیلی

کشور شیلی

شیلی