نتایج مطالعه ای که در انگلستان انجام گرفته نشان می دهد 65 درصد از مردان این کشور خود را «تماشاگران حرفه ای«ورزش می دانند اما این آمار در خانم ها زیر 30 درصد است

بازی های استقلال و پرسپولیس هیجان زیادی ایجاد می کند. همیشه نتیجه این بازی ها گروهی را خوشحال و گروهی را ناراحت می کند اما جدا از نتیجه، خود این بازی ها همیشه گروهی از خانم ها را ناراحت می کند زیرا آن ها از این که همسران و دوستانشان در این مقطع زمانی به این بازی ها توجه زیادی نشان می دهند ناراحت می شوند. در واقع بسیاری از خانم ها از فوتبال بیزار هستند و علت کشش و علاقه مردان به ورزش و رقابت های ورزشی را درک نمی کنند اما نکته قابل توجه خانم ها این که طرفدار فوتبال بودن و طرفدار یک تیم ورزشی بودن خیلی به سلامت انسان ها کمک می کند.

دکتر امیرصدری

خانم ها بهتر است تماشاگر حرفه ای ورزش شوند

نتایج مطالعه ای که در انگلستان انجام گرفته نشان می دهد 65 درصد از مردان این کشور خود را «تماشاگران حرفه ای«ورزش می دانند اما این آمار در خانم ها زیر 30 درصد است. ولی شاید بهتر باشد خانم ها در دیدگاه های خود تغییر ایجاد کنند دکتر رنه کالایسل، فوق تخصص روان شناسی ورزشی در انگ آلیند می گوید: «طرفدار یک تیم ورزشی بودن یا به اصطلاح یک Fan بدن خوبی ها زیادی دارد، این کار ارتباطات جدید ایجاد می کند، دوستی ها را تحکیم می بخشد به فرد هویت جمعی می دهد و قدرت ابراز احساسات و رفتار جمعی را بیشتر می کند همه این ها در روان شناسی حسن محسوب می شوند.» دکتر دانیل وان فوق تخصص روان پزشکی و مدیر مرکز مطالعات روان پزشکی پورتلند که برای 20 سال در گروه تحقیقاتی «روان شناسی طرفداران ورزش» فعالیت کرده است در این مورد می گوید: «طرفداران یک تیم خود را مثل یک خانواده می دانند و هر عضو احساس می کند دیگران از او حمایت می کنند. در واقع عضوی از جامعه طرفداران یک تیم بودن ارتباطات را تقویت می کند.»

حرفه ایها الگوی شما هستند

1- الهام بخشی شما برای ورزش کردن

وقتی بازیکنان فوتبال با توپ سریع حرکت می کنند، دریبل می زنند یا شوت می کنند اگر به پاهای بسیاری از مردان نگاه کنید می بینید انگار آن ها را در آن لحظه به جای بازیکنان هستند؛ تحقیقات نشان داده تماشای ورزش ها باعث می شود بسیاری از تماشاگران تحریک شوند که ورزش کنند. این موضوع در مورد تمام ورزش ها هم صادق است. کاترین اولسن، فوق تخصص پزشکی ورزشی در ونکوور در این مورد می گوید: «تماشای دونده ها و دوچرخه سوارانی که با همت و استقامت مسیرهای سخت را طی می کنند برای بسیاری از تماشاگران تحریک کننده است. در عین حال مطالعات نشان داده افرادی که ورزش می کنند (به صورت آماتور) اگر به تماشای ورزش حرفه ایها بنشینند تحریک می شوند تا در زمان ورزش کردن در حد بالاتری تمرین کنند.» برای مثال یک بررسی در انگلستان نشان داده بازیکنان آماتور فوتبال که به تماشای مسابقات فوتبال سطح بالا می نشینند، در روز بعد از تماشای این مسابقات بیشتر از تمرینات قبلی خود فعالیت می کنند و کالری می سوزانند. دکتر سوزان مک مایر، از دانشگاه فایر فاکس در کانادا می گوید: «بررسی گروه ما نشان داده خانم هایی که به طور منظم به تماشای مسابقات ورزشی می نشینند و به خصوص آن هایی که طرفدار یک تیم ورزشی هستند بیشتر از بقیه زنان انگیزه برای انجام تمرینات ورزشی یا حضور در مسابقات ورزش پیدا می کنند. در واقع وقتی شما حرفه ای های ورزش را می بینید، می خواهید جای آن ها باشید و برای همین همه تلاشتان را می کنید به همین سادگی.»

فواید تماشای فوتبال برای بانوان!

فوتبال نگاه کردن شما را با هوش می کند

2- با هوش تر خواهید شد

بر اساس مطالعه ای که نتایج آن در ژورنال پزشکی دانشگاه شیکاگو به چاپ رسیده مشخص شده است. تماشای یک مسابقه ورزش نوعی تمرین ذهنی برای تماشاگران است. در این مطالعه 12 ورزشکار رشته هاکی، 24 علاقه مند به این ورزش و 24 نفری که در عمرشان یک مسابقه هاکی را تماشا نکرده بودند به تماشای یک مسابقه هاکی شستند و فعالیت مغزی آن ها مثبت و سپس یک تست هوش از آن ها گرفته شد؛ در نهایت مشخص شد ورزشکاران رشته هاکی و علاقه مندان حرفه ای آن، پس از تماشای یک مسابقه در وضعیت تمرکز بیشتر هستند و قسمت های خلاق، تفکر و تفکر انتزاعی مغز آن ها در آن ها فعال تر است. مطالعه دیگر در اسپانیا هم نشان داده، تماشاگران فوتبال در زمان تماشای یک مسابقه به ترکیب تیم ها، تغییرات تاکتیکی و بهترین شیوه عملکرد هر بازیکن در هر لحظه اندیشیده و در نتیجه بارها به مسائل و راه حل آن ها فکر می کنند و برای همین تفکر سریع تر و متمرکزتری دارند و در تست های عملکرد مغزی نتیجه بهتری می گیرند.

تماشا کنید، کالری بسوزانید

3- تماشا کردن ورزش خودش ورزش کردن است

حتماً به افرادی که مسابقات فوتبال مهیج را تماشا می کنند دقت کنید، آن ها بلند حرف می زنند، اعتراض می کنند، دست می زننده و حتی به هوا می پرند. این ها خودش یک ورزش است. مطالعات نشان داده به طور متوسط یک خانم 70 کیلوگرمی که طرفدار یک تیم ورزشی بسکتبال است طی تماشای مسابقه تیم محبوبش حدود 150 کالری می سوزاند. این شاید مثل دویدن روی تردمیل نباشد اما بد هم نیست. جالب است که در مطالعه ای دیگر نشان داده شده تماشای یک مسابقه فوتبال در یک کافه همراه دوستان و حضور جمع آن ها تا 200 کالری و حضور در ورزشگاه برای 3 ساعت و حضور در تشویق های گروهی ممکن است تا 350 کالری بسوزانند. البته تمام این ها موکول به این است که در زمان تماشای مسابقه به خوردن افراطی تنقلات، تخمه ها، چیپس ها با پاپ کورن روی نیاورید.

حتماً به افرادی که مسابقات فوتبال مهیج را تماشا می کنند دقت کنید، آن ها بلند حرف می زنند، اعتراض می کنند، دست می زننده و حتی به هوا می پرند. این ها خودش یک ورزش است. مطالعات نشان داده به طور متوسط یک خانم 70 کیلوگرمی که طرفدار یک تیم ورزشی بسکتبال است طی تماشای مسابقه تیم محبوبش حدود 150 کالری می سوزاند

طرفداران دو آتشه بیشتر عمر می کنند

4- طول عمر بیشتری خواهید داشت

تماشای فوتبال به صورت انفرادی، یا با افرادی که به فوتبال علاقه مند نیستند، چندان به طول عمر شما نخواهد افزود اما اگر به صورت دسته جمعی فوتبال تماشا کنید عمرتان طولانی می شود.

شاید فکر کنید هیجان و اضطراب تماشای مسابقات ورزشی و احساس غمگینی ناشی از شکست احتمالی تیم محبوبتان عمرتان را کوتاه می کند اما نتیجه مطالعات گروه تحقیقی دانشگاه بریگام  یانگ نشان می دهد گردهمایی هایی که به صورت منظم برای تماشای مسابقات ورزشی صورت می گیرد می تواند به طول عمر انسان ها بیفزاید. دکتر جولیان هال لاسلند، متخصص روان پزشکی می گوید: «شکل دادن یک شبکه، با یک علاقه مشترک باعث افزایش کیفیت زندگی و احتمال طول عمر بیشتر می شود. داشتن دوستان خوب با علائق مشترک ممکن است باعث کاهش احتمال ابتلای شما به بیماری های قلبی – عروقی شود، دوستان خوب باعث می شوند شما چگونگی مقابله با اضطراب را فرا بگیرید و راحت تر ابراز عقیده کرده و حس اعتماد به نفستان افزایش یابد. برای همین حتی اگر تیم محبوب شما شکست هم بخورد می توانید با خنده و شوخی با دوستانتان این ناراحتی را کم کنید.»

فواید تماشای فوتبال برای بانوان!

با هم تیمی های خودتان ازدواج کنید

5- تحکیم رابطه مشترک

تحقیقات نشان داده داشتن یک علاقه مشترک میان زن و شوهر باعث افزایش استحکام روابط زناشویی می شود. دکتر اورسن و رمز، پروفسور علوم رسانه ای در دانشگاه لویولا مانومت می گوید: «کلیشه معمول این است که تماشای مسابقات ورزشی رابطه میان زن و شوهرها را در گذر زمان خراب می کند اما مطالعات نشان دهنده عکس این مورد است، خیلی از اوقات خانم ها وقتی همسرشان مشغول تماشای یک مسابقه ورزشی است خود را به فعالیتی دیگر مشغول می کنند یا صرفاً برای وقت گذرانی مسابقه را تماشا می کنند اما اگر علاقه مشترک داشته باشند هر 2 طرف احساس حمایت و درک متقابل به هم خواهند داشت و این باعث می شود رابطه زناشویی استحکام بیشتری پیدا کند، در واقع در این شرایط خوشحالی ها و ناراحتی ها با هم تقسیم می شوند و ارتباط نزدیک تر خواهد شد.»

بخش ورزشی تبیان