پرواز هواپیمای خورشیدی در جو زمین

منبع: آکاایران

1

1398/5/25

13:20


پرواز هواپیمای خورشیدی در جو زمین

پرواز هواپیمای خورشیدی در جو زمین

آکاایران: مجله علمی ایران : گروهی از محققان قصد دارند با استفاده از یک هواپیمای خورشیدی موسوم به SolarStratos تا ارتفاع ۲۴ کیلومتری زمین پرواز کنند. در این ارتفاع، انحنای زمین و ستارگان آسمان روز، قابل مشاهده هستند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، هدف از انجام این پروژه به نمایش گذاردن قابلیت های بالقوه انرژی های تجدیدپذیر و همچنین بررسی امکان پرواز انسان در چنین ارتفاعی با استفاده از انرژی خورشیدی است.
هواپیمای SolarStratos توسط شرکت PC-Aero ساخته شده و سیستم خورشیدی آن توسط مرکز الکترونیک و میکروتکنولوژی سوییس توسعه یافته است. این هواپیما، اولین هواپیمای تجاری خورشیدی است که قابلیت حمل دو سرنشین را دارد و قادر است در لایه هواکره (لایه هوای اطراف زمین) از جو زمین پرواز کند.
طول هواپیمای SolarStratos به ۸.۵ متر و طول بال های آن ۲۴.۹ متر است. این هواپیما تنها ۴۵۰ کیلوگرم وزن دارد، اما ۲۲ متر مربع پنل خورشیدی روی آن نصب شده است که توان مورد نیاز موتور الکتریکی ۳۲ کیلوواتی آن را تامین می کند و علاوه بر این یک باتری لیتیومی با توان ۲۰ کیلو وات بر ساعت را شارژ می کند.
این ویژگی ها امکان پرواز هواپیما را به مدت ۲۴ ساعت فراهم می کنند. با وجود این قرار است برنامه پرواز به لایه هواکره در مجموع ۱۰ ساعت و ۱۵ دقیقه به طول انجامد.
قرار است این هواپیما از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی پروازهای آزمایشی را آغاز کند و در سال ۲۰۱۸ پرواز اصلی را به انجام برساند.

.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو