بوشهر ، مرکز استان بوشهر می باشد . استان بوشهر در جنوب ایران در حاشیه خلیج فارس است . بندر امروزی بوشهر را نادرشاه در سال 1736 میلادی دوباره جان داد که قابل ذکر است این بندر در قبل از این به نام ریشهر بوده است . بوشهر در زمان عیلامیان بیشترین شکوه را داشت .

نام های بوشهر :

طبق آثار به دست آمده در منطقه باستانی هلیله و ریشعر نام این سرزمین ژرمانسیکا بوده که قابل ذکر است این نام در آثار باستانی شوش نیز پیدا شده است . البته در ادامه بود که اسکندر نام آن را به موزامبری تغییر داد .


نگاهی به تاریخ بوشهر :

مردم بوشهر همیشه با کمبود زمین مواجه بوده اند که به همین دلیل آنها خانه های خود را به شکل عمودی گسترش می داده اند و در نهایت کوچه ها را به حد ممکن باریک کرده تا از زمین بیشتری بهره برده باشند .

بافت قدیمی شهر بوشهر که بسیار زیبا بود متاسفانه بعد از جنگ جهانی اول رونق خود را از دست داد و تمام موارد و مصالحی که از افریقا و هند تامین می شده دیگر قابل دسترس نبودند و ساکنین بوشهر آنجا را ترک و مهاجرت کرده اند این مهاجرت بعد از جنگ جهانی دوم بسیار شدت گرفت به شکلی که امروزه از ان فقط نیمه ویرانه ای باقی مانده است .

اقتصاد :

بوشهر

فعالبت های اقتصادی مردم این استان به لحاظ نزدیکی با دریا بیشتر شامل : تجارت دریائی و صید انواع آبزیان و در نقاط روستائی و شهرستانهای مرکزی ،کشاورزی رونق فراوان دارد .
وجود صدها معدن طبیعی باعث شده که توجه مسئولین تلاشگر محلی را به بهره برداری از این معادن خصوصاسیمان جلب کند . هم اکنون چندین پروژه کارخانه سیمان به دلیل وجود مواد اولیه این محصول دراستان در دست اجرا و یا در مرحله تولید قرار گرفته است .

بوشهر

صنایع دستی و سوغاتی ها

بوشهر

همچنین صنایع دستی این استان را توربافی قالی بافی، گبه بافی، گلیم بافی، نمد بافی، عبا بافی، کوزه گری یا سفالگری، حصیر بافی،گیوه دوزی، کلاه حصیری، زنبیل، سبد بافی تونیزه بافی، دولچه مشک و صنعت کشتی سازی (قایق سازی) تشکیل می دهند. معروفترین سوغات استان بوشهر شامل خرما مسقطی، ماهی و میگو است.

بوشهر


آرش دهقانی
وب سایت آکا