شناخت‌نامه قرآن 17

 سوره‌ مبارکه‌ رعد

 

آنچه قرآن مشتمل بر آن است، توحید است که آیات عالم وجود بر آن دلالت می‌کند. مانند بالا بردن و نگه داشتن آسمانها، بسط و گسترش زمین، تسخیر خورشید و ماه و هرآنچه که تدبیر عجیب پروردگار و تقدیر شگفت او بر آن جاری می‌شود. حقیقت این دعوت از طریق اخبار گذشته و آثار آنها و آمدن رسولان با بینات و کفر و تکذیب آن اقوام و عذاب شدنشان به دلیل گناهانشان نیز ثابت می‌شود.

تنها عمل هدایت

« وَیقُولُ الَّذِینَ یَفَرُوا لَوْلَا أُنْزِلَ عَلَیهِ آیةٌ مِنْ رَبِّهِ قُلْ إِنَّ اللَّهَ یضِلُّ مَنْ یشَاءُ وَ یهْدِی إِلَیهِ مَنْ أَنَابَ» 

این آیه شریفه نشانگر عامل هدایت است. «یهْدِی إِلَیهِ مَنْ أَنَابَ» بیان می‌کند «انابه» عامل هدایت است. خداوند تعالی اراده کرده هر کس را یه اهل انابه است هدایت کند. و هر کس از او روی گرداند و اهل انابه نباشد گمراه نماید. انابه یعنی دائماً نوبت گرفتن و کنایه از رجوع دائمی و توجه مستمر به حق تعالی است.

دلی که باقی بر بصیرت و رشد است، سزاوار است که قلب نامیده شود،

و قلب است یه با یاد او آرام  می‌گیرد. اما دلی که از مسیر منحرف شده 

و از ذکر رو گردان است، از این آرامش محروم است

انابه همان ایمان و اطمینان و سکون و آرامش قلب با یاد خداست. انابه آن است که بنده زمینه را برای آمدن هدایت الهی آماده کند. و ایمان حقیقی، پذیرش قلبی و تسلیم در مقابل پروردگار است. هدایت الهی این زمینه را در قلب بنده‌ی مومن ایجاد می‌کند تا در برابر او تسلیم شود و ثمره این تسلیم استقرار قلب و آرامش و سکون است.

ذکر خدا تنها اطمینان بخش قلب

«الَّذِینَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِیْرِ اللَّهِ أَلَا بِذِیْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ»

این آیه مردم را آگاه می‌کند، تا بر «الله» جل جلاله توجه کنند و دلهای خود را با یاد او جلا دهند. انسان در زندگی تمام هدفش سعادتمند شدن و فرار از بدبختی است. «الله» سبحانه، تنها سببی است که زمام امور و خیرات همگان به دست اوست او قاهر و غالب است و سرپرست و عهده دار امور مومنان.  یاد او برای جانی یه اسیر طوفان حوادث بوده، و تمنای پناهگاه امن دارد، و متحیر و سرگردان بوده و نمی‌داند به کجا می‌رود، موجب آرامش روح و راحت جان است. قلبی که باقی بر بصیرت و رشد است و سزاوار است که قلب نامیده شود، با یاد او آرام  می‌گیرد. اما کسی که از مسیر اصلی خود منحرف شده و نمی‌بیند و نمی‌فهمد و از ذکر، رو گردان است، از این آرامش محروم است.

«إِنَّهَا لَا تَعْمَى الْأَبْصَارُ وَلَیِنْ تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتِی فِی الصُّدُور»

حسین رحیمی


1-  المیزان، ج11، ص385-386

2-  رعد، 27

3-  رعد، 28

4-  المیزان، ج11، ص 355-359

چرا خدا یوسف را دوست...

چرا تمام آنچه باعث هلایت و بدبختی بود برای یوسف سبب خوسبختی می‌شد؟ در این نوشته شما یوسف را خواهید شناخت و خواهید دانست یه خداوند برای چه یسانی آتش را گلستان می‌یند!!

سوره‌ای یه خلاصه‌ی قرآن است...

سلام حتما شنیده‌اید یاسین قلب قرآن است و الرحمن عروس قرآن؛ اما یی سوره هم در قرآن است یه در آن تمام مطالب اساسی و مهم دین اسلام در آن آمده است، چنانیه علامه طباطبایی می‌گوید این سوره خلاصه‌ی قران است. بشنوید:

توجه! بهترین در مان ترس

سلام بعضیها هستند یه همیشه یه ترسی وجودشون رو گرفته این آدمها آرزوشون اینه یه اونها هم به آرامش برسند و از همه چیز لذت ببرند مژده بدم یه تنها و تنهاترین راه درمان اونها توی این مطلبه بخونید و استفاده ینید