اگر برای تعطیلات این آخر هفته به دنبال یک مکان گردشگری متفاوت هستید، پیشنهاد می کنیم سری به خانه قاجاری زینت الملوک بزنید، خانه ای با حیاطی بزرگ که 20 اتاق احاطه‌اش کرده‌اند و... برای آدم‌هایی مثل ما که شیفته معماری قاجاری هستند می تواند یک خاطره خوش از سفر به جا بگذارد.

این خانه در سال 1290 ه.ق ساخته شده و ساختش حدود 12 سال طول کشیده است و در این 12 سال معماران، آجر‌ها را سر صبر و با وسواس روی هم چیده‌اند و سقف چوبی اتاق‌ها را ساخته‌اند و بعد نوبت رسیده به گچکاری‌ها و نقش کردن حیوانات و پرندگان و گل‌ها و بوته‌ها روی سقف‌ها و دیوارها و آیینه کاری‌ها و معرق‌کاری‌ها و بعد زینت دادن حیاط به 2 باغچه کوچک و بزرگ و بعد شاید کار گذاشتن کاشی‌های هفت رنگ بر سردر عمارت با تصاویری از خورشید و فرشتگان و آیاتی از قرآن.

این عمارت را از آن جهت خانه زینت‌الملوک می‌گویند که روزگاری زینت‌الملوک قوامی، دختر قوام‌الملک چهارم در آن ساکن بوده است و گفته می‌شود زنی مومن و خیر بوده است. این خانه با راهی زیرزمینی به خانه قوام که یک کوچه با آن فاصله دارد، وصل می‌شود
خانه زینت الملوک در ضلع غربی نارنجستان قوام قرار دارد و آن را علی محمد خان قوام الملک دوم ساخته است و سقف بیشتر بخش های آن چوبی است که با نقاشی تصاویر گوناگونی از حیوانات، پرندگان و گل و بوته آراسته شده‌است.

آثار تاریخی استان فارس

در ورودی خانه زینت‌الملک معرق‌کاری شده‌است و با عبور از هشتی، یک راهرو با زاویه شمال شرقی به حیاط راه می‌یابد. در حیاط علاوه بر ازاره‌های سنگی حجاری شده و مشبک، دو باغچه زیبا و حوض بزرگ و کوچک مشاهده می‌شود.

جاذبه های گردشگری استان فارس

کاشی‌کاری هفت رنگ هلالی که در پیشانی ساختمان جا گرفته از زیبایی خاص برخوردار است و تصاویر خورشید، دو فرشته، دو شیر شمشیر به دست همراه با آیه نصرمن‌الله و فتح‌قریب به چشم می‌خورد. ساختمان غربی بنا دارای تالار شاه‌نشین آینه‌کاری و گچ‌بری با تصاویر اروپایی است.

دیدنی های استان فارس

این ساختمان در سه ضلع دارای زیرزمین بسیار وسیع و گسترده‌ای است که امروزه از آن به عنوان نگارخانه استفاده می‌شود. در این موزه تمامی شخصیتهای برجستهء شیراز به صورت مجسمه برای بازدید مردم در آمده‌اند.


استان فارس

اما پیشنهاد مهمان شدن در خانه زینت‌الملوک فقط به دلیل سبک خاص معماری‌اش نیست. بلکه این خانه زیرزمینی بزرگ هم دارد که حالا پر از مجسمه‌هایی زیبا از مشاهیر بزرگ فارس است. در میان این مجسمه‌ها همچنین می‌توانید مجسمه زینت‌الملوک صاحب اصلی خانه را هم پیدا کنید.

 خانه قاجاری

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، دانشنامه تاریخ معماری ایران‌شهر


گردآوری ایران شناسی آکاایران