بعد از آلودگی نفتی آب های خزر و کشند زدگی آب های جنوب کشور، این بار نوبت دریاچه ارومیه است تا خبرهای بدی برای گردشگران داشته باشد. ارومیه که از سال ها قبل در سرازیری خشک شدن افتاده است، این روزها به مرحله بحرانی نزدیک می شود. تا جایی که مسعود باقرزاده کریمی کارشناس مسئول تالاب های ایران به خبرگزاری مهر گفت: «ارومیه دچار بحران است و مردم باید اهمیت این بحران را درک کنند چرا که بحران های محیط زیستی تنها با مصوبات دولتی قابل احیا نیست.»

به اعتقاد باقرزاده وزارت جهاد کشاورزی نتوانسته مدیریت مطلوبی در استفاده از آب برای تامین نیاز کشاورزان به خصوص باغداران منطقه داشته باشد و از سوی دیگر برای کشاورزان به درستی توضیح داده نشده که در زمان کم آبی باید آب کمی مصرف شود. او می گوید: «این شیوه مدیریت تنها پول مردم را تبخیر کرده است.»

این در حالی است که سدسازی های بی رویه و ندادن حق آب دریاچه ارومیه از دلایل دیگر خشکی دریاچه ارومیه به شمار می روند.

دریاچه ارومیه، بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب‌شور دنیا است که ۲۷ گونه پستاندار، ۲۱۲ گونه پرنده، ۴۱ گونه خزنده، ۷ گونه دوزیست و ۲۶ گونه ماهی حیات وحش  در آن زندگی می کنند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که میزان نمک محلول در آب این دریاچه دو برابر اقیانوس‌ها است و درست به همین دلیل، هیچ ماهی و نرم‌تنی در آن زندگی نمی‌کند. بنابراین ارومیه تنها زیستگاه گونه‌هایی از جانوران سخت‌پوستان دریایی است. یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این دریاچه شور آن است که آب آن هیچ‌وقت یخ نمی‌زند! علاوه بر این اگر تنی به آب ارومیه بزنید خواهید دید که به دلیل چگالی خاص این آب هر شنا کننده ای می‌توانند بر روی آب آن شناور بمانند! این البته به جز خاصیت شفابخشی این دریاچه است! آب کلروره سدیک این دریاچه گل خمیری شکل سیاه‌رنگی ایجاد می کند که به گل‌ کلروره معروف ‌است و در لجن درمانی دردهای رماتیسم و آرتروز و بیماری‌های زنان مورد استفاده قرار می گیرد.


گروه گردشگری تبیان

 

گردآوری ایران شناسی آکاایران