انواع غذاهای محلی مازندرانی لذیذ و خوشمزه

انواع غذاهای محلی مازندرانی لذیذ و خوشمزه


منبع: تالاب

2

1402/10/2

14:00


خوشمزه‌ترین غذا هاي ایرانی را میتوانید در بین غذا هاي قدیمی مازندران تجربه کنید. غذا […]

انواع غذاهای محلی مازندرانی لذیذ و خوشمزه

خوشمزه‌ترین غذا هاي ایرانی را میتوانید در بین غذا هاي قدیمی مازندران تجربه کنید. غذا هاي اصیل مازندرانی کـه با مواد اولیه تازه و باکیفیت مانند دانه‌هاي‌ انار جنگلی، گردو، شیر، کره، ماست یا روغن حیوانی محلی درست شده اسـت. همین مواد بـه همراه فوت‌وفن آشپزی مردمان ماهر این شهر کاری کرده اسـت کـه با دستپخت ویژه‌اي روبه‌رو باشید. ما دراین قسمت از مجله تفریحی الاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از غذا هاي محلی مازندران را منتشر کرده ایم.

 

فرهنگ غذایی مازندرانی ها

نام مازندران کـه می آید نقش سواحل خزر در ذهن نقش می‌بندد. این نزدیکی بـه دریا سبب شده تا آبزیان و بـه ویژه ماهی جایگاهی ویژه در سبد غذایی خانواده‌ها داشته باشند. بازارهای ماهی در هر شهر این استان دیده می شوند و مشتری‌هاي‌ زیادی هم دارند.

 

در بین خوراکی‌هاي‌ گیاهی، بادمجان جزو پرمصرف‌ترین‌هاست و البته انار و سیر جایگاه ویژه اي برای طعم‌دهی بـه غذاها دارند. غذاها در مازندران بیشتر بـه صورت ترش و ملس پخته میشوند و طبق معمول برای بازرسی طعم ان از رب انار و شکر بهره میگیرند.

 

بادمجان ترشی، سیر ترشی و هفت بیجار از جمله ترشی هاي‌ خوشمزه مازندرانی ها هستند کـه در سفره‌هاي‌‌شان یافت میشوند. خانم هاي‌ خانه دار تبحر خاصی در تهیه مربا دارند و بـه همین دلیل می توان در خانه‌ها و مغازه‌ها انواع مرباها شامل بـه، آلبالو، سیب، پرتقال، انجیر، شقاقل، بهارنارنج و بالنگ را یافت.

 

حالا کـه کمی با فرهنگ غذایی مردم این دیار آشنا شدید و کنجکاو شدید تا در مورد مازندران و شمال ایران بیشتر بدانید، بهتر اسـت سری بـه صفحه دیدنی ها و تفریحات شمال ایران در کارناوال بزنید تا اطلاعات کامل و جامعی در مورد این جاذبه‌ ها بـه دست بیاورید.

 

آشنایی با غذاهای محلی مازندران

آشنایی با غذاهای محلی مازندران

استان مازندران را میتوان یکی از استان‌هاي‌ زیبا و خوش آب‌و‌هوای شمال کشور دانست کـه سالانه پذیرای مسافران و گردشگران زیادی اسـت. این استان علاوه بر آب‌و‌هوای پاک و طبیعت بکر از غذا هاي خوش آب‌ورنگ و لذیذی هم برخوردار بوده کـه نمی توان بـه هیچ وجه ان‌ها را از دست داد. غذا هاي محلی مازندران از تنوع زیادی برخوردارند و طعم و مزه ان‌ها واقعا بی‌نظیر اسـت، از این رو در ادامه شـما رابا مشهور‌ترین غذا هاي محلی مازندران آشنا خواهیم کرد.

 


مطالب مشابه: غذاهای سنتی و محلی همدان – غذاهای خوشمزه ایرانی


 

دسر و پیش غذای مازندران

دسر و پیش غذا هاي هر شهری تکمیل کننده فرهنگ غذایی ان شهر اسـت زمانی کـه قبل از غذای اصلی، دسر هاي‌ رنگا رنگ در سفره یا میز غذا خود نمایی میکنند تنوع غذایی ان منطقه را بـه رخ میکشد.

 

اغلب فکر میکنیم کـه برای پختن یک غذا یا شیرینی مواد زیادی باید در معرض داشته باشیم در حالی که با مواد بسیار ساده می توان غذا و شیرینی هاي‌ خوشمزه درست کرد و از خوردنش لذت برد و مازندران هم از ان دسته شهرهایی اسـت کـه پخت غذاها و شیرینیجات خوشمزه در ان کم نیست و کدبانو هاي‌ متبحری دراین زمینه دارد کـه طعم غذاها و شیرینی هاي‌ لذیدشان همیشه در یاد میماند. با ما همراه باشید چرا کـه دراین مطلب شـما رابا دسر هاي‌ خوشمزه مازندران آشنا خواهیم کرد.

 

بورانی بادمجان کبابی

بورانی بادمجان کبابی

از مخلوط بادمجان کبابی با ماست پرچرب و پودر موسیر و نمک، می توان یک میان وعده یا پیش غذای خوشمزه مازندرانی اصلی بـه نام بورانی بادمجان کبابی درست کرده و با خانواده نوش جان کرد لذت برد.

رشته به رشته

رشته به رشته

یکی از شیرینی هاي‌ خوشمزه مازندران کـه مزه اي واقعا عالی دارد رشته بـه رشته اسـت برای پخت ان از خاک قند، هل، گردو، رشته «تهیه شده از آرد برنج» و روغن استفاده میشود و برای تهیه ي شربت نیز آب و شکر و زعفران به کار می‌برند.

 

برنجک

برنجک

یکی از شیرینی هاي‌ خوشمزه کـه دارای بافت لطیف و عسلی اسـت و بیشتر برای مهمانی هاي‌ شب یلدا و فصل هاي‌ سرد استفاده میگردد برنجک یا بادونه «بهار دانه» نام دارد. ماده ي اصلی ان هم برنج اسـت کـه از برنج باکیفیت استفاده میشود در گذشته از برنجک بـه همراه نون پنجره اي، آب دندون و از چندین شیرینی محلی دیگر برای جشنهای عروسی و پاتختی استفاده می شد.

 

برای درست کردن این نوع شیرینی از برنج و شکر ،آب و روغن و آبلیمو استفاده میشود و اگر بخواهیم شیرینیمان طعم و خاصیت بهتری داشته باشد می‌توانیم بـه جای شکر از عسل استفاده کنیم.

 

دسر مشکوفی یا دنت زعفرانی

دسر مشکوفی یا دنت زعفرانی

یکی از دسرهای خوشمزه ي مازنداران دسر مشکوفی اسـت. ولی اگر بـه جای شیر آب در ان بریزید دسرتان مسقطی می‌شود برای زیباترشدن دسر میتوانید با میوه، پودر یا خلال بسته، دارچین و یا ترافل هاي‌ رنگی استفاده کرد و اگر می‌خواهید دسرهای رنگی داشته باشید.

 

می توانید از دارچین بـه همراه پودر هل و کاکائو حل شده در نصف لیوان آب جوش استفاده کنید، بعد آن ها را لایه بـه لایه روی هم بریزید تا یک ترکیب زیباتری بدست آورید البته میتوان از ژله هم استفاده کرد.

 

آش های مازندران

در این جا با چندین مورد از آش هاي‌ مازندران آشنا خواهید شد کـه بـه جرات می توان گفت در نوع خود بهترین و خوشمزه ترین آش هاي‌ این منطقه بـه شمار می‌روند.

 

آش چهل گیاه، آش ترش

آش چهل گیاه، آش ترش

آش چهل گیاه کـه در نزد مردم شهر آمل بـه آش هفت ترشی مشهور اسـت مخصوص مراسم شب چهارشنبه سوری میباشد. البته پخت این آش در بیشتر مناطق مازندران رایج اسـت. برای طبخ این آش علاوه بر سبزی و حبوبات، از هفت نوع ترشی از قبیل آب نارنج، آب لیمو، آب انار، سرکه، گوجه سبز و آب ازگیل استفاده می‌گردد.

 

بشته واش

بشته واش

از آش هاي‌ مشهور دیگر مازندران کـه برای افرادی کـه دارای بیماریهایی مانند فقر آهن شدید، هموروئید یا بواسیر و تیرویید هستند مناسب اسـت. موادی کـه دراین آش استفاده میگردد شامل زیره سبز، عدس و ادویه هاي‌ گوناگون می‌باشد. این غذای خوشمزه با زیره ي سیاه و آب نارنج خورده میشود و در صورت تمایل با نان نوش جان میگردد و مدت زمانی کـه برای پخت این غذا لازم اسـت دو ساعت می‌باشد.

 

آش گزنه مازندرانی

آش گزنه

مردم مازندران و بیشتر مردم سواد کوه علاقه زیادی بهآش گزنه دارند.برای طبخ این آش سبزی هاي‌ محلی و کوهی استفاده میشود. برای این کـه آش گزنه مزه ي ترش بدهد از ترشی آلوچه،رب انار و ازگیل استفاده میکنند.

 

آش کدو، یا سوپ کدو

آش کدو، یا سوپ کدو

این غذا با موادی از قبیل کدو، پیاز داغ، برنج، عدس، آب لیمو ترش، شکر و کمی نمک آماده میگردد و یکی از آش هاي‌ خوشمزه ي مازندران اسـت کـه مانند دیگر آش ها با نعناع داغ تزیین میشود البته برای خوشمزه تر شدن میتوان از کوفته ریزه هم استفاده کرد.

 

بنه بزه آش

بنه بزه آش

موادی کـه برای پخت آش بنه بزه لازم اسـت سبزی ماست و برنج میباشد. این آش یک وعده غذای خوشمزه و سبک اسـت در ابتدا اسفناج و گشنیز و شوید رابا نعنا و سیر کوبیده و با ماست مخلوط می‌کنند تا ماست دلال آماده گردد و بعد این ماست با برنج نیم دانه پخته شده ترکیب میگردد و سپس آش خوشمزه آماده ي سرو میگردد.

 

ترش ترشو

ترش ترشو

از دیگر غذا هاي لذیذ مازندرانی می توان بـه ترش ترشو اشاره کرد. این غذا با استفاده از گشنیز، پیاز، جعفری، رب انار ترش، چغندر، کدو حلوایی، برنج و سیب زمینی درست میشود. محتویات این غذا ترکیبی از مواد مغذی و کربوهیدرات ها می‌باشد و بـه خاطر داشتن رب انار و انار بـه اسانی هضم می‌شود.

 

غذاهای محلی لذیذ مازندران

طعم منحصر بـه فرد و خاص غذا هاي محلی و سنتی مازندران بـه خاطر مواد اولیه اي هم چون انار، رب انار و بادمجان و گردو زبانزد عام و خاص اسـت. بـه جرات می توان گفت گردشگران و توریست ها بیشتر از خود مازندرانی ها طرفدار این غذاها می باشند پیشنهاد میکنیم برای یک‌بار هم کـه شده طعم این غذا هاي خوشمزه را بچشید. با ما باشید تا با تعدادی از این غذاها آشنا شوید.

 

اسفناج مرجی

اسفناج مرجی

این غذا از ترکیب اسفناج و انار آماده میشود. شاید این ترکیب اندکی متفاوت بـه نظر برسد اما با افزودن عدس، سیر، اسفناج و عدس یک غذای خوشمزه با طعم بی نظیر پخته میشود و بـه خاطر داشتن ویتامینهای A و E و C و همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی سبب تحکیم و تقویت سیستم ایمنی بدن میگردد و ازبدن در مقابل بیماری ها مراقبت میکند.

 

مالابیج

مالابیج

یکیدیگر از غذا هاي سنتی مازندران مالابیج یا مالاتا اسـت. مواد اصلی این غذای لذیذ ماهی سفید اسـت کـه با سبزی هاي‌ عطر دار از قبیل خنش « خلواش» نعنا و شوشاق مزه دار میکنند. برای تهیه ي این غذا ابتدا شکم ماهی را خالی کرده و با رب انار و گردو و سبزی هاي‌ معطر، گلپر، نمک، فلفل پر میکنند و بعد در داخل فر یا بر روی آتش بـه صورت کبابی می پزند.

 

آغوز مسما

آغوز مسما

از غذا هاي محبوب در مازندران میتوان بـه آغوز مسما اشاره کرد. این غذای خوشمزه از گوشت اردک آماده میشود و مواد تشکیل دهنده ي ان شامل، گردو، رب انار، دانه هاي‌ ساییده ي انار و شکر می‌باشد. این غذا دارای یک طعم ملس بسیار عالی اسـت اگر طرفدار طعم ملس هستید حتماً برای یکبار هم کـه شده ان را امتحان کنید.

 

بیج بیج

بیج بیج

بیج بیج یکیدیگر از غذا هاي خوشمزه محلی مازندران بـه شمار میرود کـه طعم بسیار خوشمزه و متفاوتی دارد. این غذا از پیاز، رب، گوجه، سیب زمینی نگینی و گوشت چرخ کرده درست می‌شود ودر عرض ٣٠ الی 4٠ دقیقه پخته میشود.

 

خورش آلو

خورش آلو

آشپزهای محلی مازندران معتقدند کـه یک خورشت آلوی خوشمزه باید دارای طعم ملس باشد. برای همین برای پخت یک خورشت آلوی لذیذ از تکه هاي‌ مرغ، دانه هاي‌ انار ملس، پیاز، زعفران، آب نارنج آلو و مغز گردوی خرد شده استفاده میکنند. اگر انار استفاده شده در خورشت شـما ترش بود میتوانید از کمی شکر برای ملس کردن ان استفاده کنید اگر می‌خواهید غدایتان خوشمزه تر باشد پس باید اجازه بدهید آب مرغ و آلو غلیظ تر شود.

 

اسپناساک

اسپناساک

از ترکیب گوشت گوسفند یا گوساله با اسفناج تازه و برگ سیر و نعنا و پیاز و سبزی هاي‌ معطر غذای لذیذی بـه نام اسپناساک یا خورشت اسفناج تهیه می‌کنند. کـه مخصوص استان مازندران اسـت در بعضی از شهر های این استان بـه جای گوشت تخم مرغ را جای گزین میکنند. این غذای دلپذیر سرشار از آهن و پروتئین اسـت و بسیار مغذی و پرانرژی میباشد.

 


مطالب مشابه: غذاهای محلی اراک که هوش را از سر میبرد


 

ترش سماق

ترش سماق

از خورش هاي‌ خوشمزه محلی دیگر مازندران می توان بـه ترش سماق اشاره کرد، طعم این غذا بـه خاطر وجود سماق ترش اسـت البته ناگفته نماند کـه استفاده بیش از حد سماق دراین غذا باعث می‌شود کـه طعم ان تلخ شود. جدا از تم بـه یادماندنی این غذا، فواید بسیار زیادی در مورد ان مطرح شده اسـت. در تهیه این غذای خوشمزه موادی هم چون سبزی خورش، سینه مرغ، لوبیا قرمز، سماق، آبغوره، سیر، پیاز و غوره استفاده میشود.

 

خورش ناردونی

خورش ناردونی

فرش ناردون یا همان خورش ناردون از غذا هاي لذیذ روستاهای مازندران میباشد. همانطور کـه از اسم ان پیداست ناردون این بـه معنی دانه انار اسـت، این غذا رابا دانه هاي‌ انار، سیر و مرغ می پزند. البته ناگفته نماند این غذا با نامهای دیگری هم چون مرغ ناردونی، خورش سیر و انار یا پیاز و انار هم مشهور اسـت.

 

در زبان تبری بـه پلو، پلا گفته میشود و کئی نیز همان کدو حلوایی میباشد. درکنار این غذا نیمرو هم سرو میشود. کئی پلو از موادی چون چرخ کرده، کره محلی، برنج، زیره و کدوی رنده شده تهیه میشود.

 

خورشت سیر انار مازندرانی

خورشت سیر انار

یکی از خورشت هاي‌ خوشمزه اي کـه مازندرانی ها هم علاقه زیادی بـه ان دارند خورشت سیر انار اسـت. این خورشت لذیذ از موادی مانند پودر سیر و پودر موسیر، رب انار، مرغ، پیاز، روغن کنجد و زعفران در مدت زمان 50 دقیقه تهیه میشود. بعضی اوقات گوشت بلدرچین را جای گزین مرغ هم میکنند.

 

کدو مسما

کدو مسما

یکیدیگر از غذاهایی کـه سرشار از ویتامین ها و پروتئین هاست کدو مسما نام دارد. این غذا کنار پلو سرو میشود. برای پخت این غذای مقوی گوشت مرغ و گوشت قرمز همراه هم و روغن، پیاز سرخ کرده، رب، کدو خورشتی و دیگر چاشنی هاي‌ خورشتی استفاده میشود. برای خوش رنگتر شدن این خورشت میتوانید زعفران هم اضافه کنید.

 

مرغ شکم پر

مرغ شکم پر

موادی کـه برای تهیه ي مرغ شکم پر لذیذ استفاده میشود بـه ترتیب زیر می‌باشد؛ مرغ، گردوی پودر شده، پیاز سرخ شده، سبزی هاي‌ تازه مثل جعفری، گشنیز، ترخون و نعنا، زرشک، شکر، زعفران، آب لیمو یا آب نارنج، آلو و قیسی، نمک و فلفل.

 

شیشه ناز

شیشه ناز

این خورشت لذیذ درکنار تخم مرغ هاي‌ نیمرو شده و یا بـه صورت هم زده با ان سرو میشود و برای تهیه ان از موادی چون انار دون شده، گردو و کنجد آسیاب شده، گوشت و روغن استفاده میشود.

 

اردک شکم پر

اردک شکم پر

یکی از غذاهایی کـه در شمال کشور طرفداران زیادی دارد و طبخ ان نیازمند حوصله و دقت بالایی اسـت اردک شکم پر می‌باشد. برای تهیه این غذای خوشمزه موادی مانند پیاز، رب نارنج، رب گوجه، ادویه، سبزی هاي‌ معطر و رب انار استفاده میشود.

 

باقلا وابیج

باقلا وابیج

باقلا وابیج یا همان باقلای پلویی کـه بیشتر در سفره هاي‌ مردم مازنداران حاضر و آماده اسـت.این غذا درکنار برنج شمال ماهی شور، ماست و زیتون پرورده سرو میشود. باقلا وابیج از مخلوط موادی هم چون باقلا، شوید خشک، تخم مرغ، سیر، کره، روغن و ادویه تهیه میشود.

 

بادمجان شکم پر

بادمجان شکم پر

برای کسانی کـه بـه غذا هاي گیاهی علاقمند هستن بادمجان شکم پر را معرفی میکنیم. این غذا را هم می توان درکنار برنج سرو کرد و هم میشود بـه تنهایی با نان میل کرد. برای تهیه این غذای لذیذ از موادی چون گوجه فرنگی، پیاز، گردو، بادمجان، سیر، سبزی هایي مثل چوچاق. اناریجه، رب انار، نمک و فلفل، زردچوبه، روغن و خلال بادام استفاده میشود.

 

کئی انار

کئی انار

یکی از غذا هاي محلی مردم ساری کـه در بین مردم مازندران طرفداران زیادی دارد و سرشار از ویتامین C و پتاسیم میباشد و مشکل کم خونی و فقر آهن را برطرف میکند کئی انار اسـت. این غذا از موادی هم چون؛ دو حلوایی، انار دون شده، لوبیا چیتی، سیر، گردو، عدس، نمک و فلفل و زردچوبه طبخ میشود.

 

ناز خاتون

ناز خاتون

نازخاتون یک غذای پر طرفدار دیگری در بین مازندرانی ها می‌باشد کـه در این جا هم رب انار پایه ي ثابت غذا می‌باشد و سخت ترین قسمت تهیه ي نارخاتون کباب کردن بادمجان ها میباشد. این غذا کالری کمی دارد و برای افرادی کـه می خواهند وزن کم کنند وعده غذایی مناسبی خواهد بودو در تهیه ان از موادی مانند بادمجان، گوجه فرنگی، پیاز رنده شده، آبغوره، نعنایی خشک، گلپر و رب انار یا آب انار تهیه و سرو میشود.

 

قلیه

قلیه

غذای لذیذ دیگری کـه در بین مازندرانی ها محبوب اسـت و طعم و مزه ان هوش از سر میبرد قلیه اسـت. مواد لازم برای تهیه ي قلیه عبارت اسـت از:عدس، باقلا، اسفناج سرخ شده، گوشت، گردوی ساییده شده و نمک و فلفل.

 

نرگسی اسفناج

نرگسی اسفناج

نرگسی اسفناج جزو غذا هاي بسیار مفید و مقوی مازندران بـه شمار می‌رود. چنانچه طالب غذای مغذی و سالمی هستید پیشنهاد میکنیم این غذا را در برنامه تغذیه خود بگنجانید. باوجود این کـه این غذا مرغ یا گوشتی ندارد اما بـه خاطر وجود اسفناج حاوی مقدار بالایی آهن اسـت. مواد لازم برای تهیه این غذا اسفناج تازه، پیاز، روغن تخم مرغ و سیر میباشد.

 

لوه کباب

لوه کباب

لوه کباب در زبان مازندرانی بـه معنی ماهیتابه میباشد. این غذای خوشمزه از غذا هاي با اصالت مازندران میباشد و بیشتر در مراسم هاي‌ عروسی سرو می‌شود، اصلی ترین مواد این غذا از گوشت تکه اي می‌باشد کـه کف ماهیتابه چیده میشود، مواد دیگری هم چون پیاز، روغن، زعفران، نمک، زردچوبه، آب نارنج یا رب انار در تهیه این غذا استفاده میشود.

 

اکبر جوجه مازندران

اکبر جوجه

غذای دیگری کـه در بین همه ی ي مردم مخصوصا در شمال کشور مشهور شده ودر رستوران هاي‌ زیادی عرضه میشود غذای اکبر جوجه اسـت. این غذا نوع دیگری از جوجه اسـت کـه تغییراتی در ان داده اند و حالا با عنوان معروف ترین غذای شمال نام دارد. رب انار شیرین، لیمو ترش، زعفران دم کرده، روغن مایع، نمک و فلفل و جوجه مواد لازم برای تهیه ي اکبر جوجه میباشد و همراه برنج سرو میشود.

 

بورانی کدو حلوایی

بورانی کدو حلوایی

بورانی از غذا هاي قدیمی مازندران بـه شمار می‌رود، این غذا بـه قدری پرطرفدار اسـت کـه در کشورهایی هم چون ترکیه نیز آماده میشود. در ایران مردم بورانی کدو حلوایی رابا نام دیگر کدو حلوایی با ماست می شناسند. تهیه و طبخ این غذا روش هاي متفاوتی را دارد و از موادی هم چون ماست، پوره کدو حلوایی، روغن، پودر زیره، نمک، دانه خردل، دارچین درست میشود.

 

پلو مرغ بهشهری

پلو مرغ بهشهری

پلو مرغ بهشهری از ان دسته غذا هاي محلی مجلسی مازندران بـه شمار میرود کـه بسیار دل چسب و خوشمزه اسـت تقریباً یک ساعت و نیم زمان نیاز اسـت کـه این غذا را آماده کنید. از مواد تشکیل دهنده این غذا می توان بـه فیله مرغ، برنج، سیب زمینی، رب انار، زعفران، پیاز، نمک، روغن و زردچوبه اشاره کرد.

 

نخود پلو با کشمش

نخود پلو با کشمش

از دیگر غذا هاي پروتئین دار و پرخاصیت مازندران می توان بـه نخود پلو با کشمش اشاره کرد، این غذای محلی مازندرانی خوشمزه را می توان در وعده هاي‌ سحری و افطار میل کرد. موادی کـه دراین غذا بـه کار میرود برنج آب کش شده، رب انار ترش، مرغ یا گوشت، پیاز متوسط، نمک، نخود و کشمش، فلفل و ادویه می‌باشد.

 

مجی خورش

مجی خورش

خورش عدسی یا مجی خورش از جمله خورش هاي‌ محلی لذیذ مازندران بـه شمار می‌رود. این خورش طعم بسیار متفاوتی دارد و از ترکیب موادی هم چون عدسی ها مجی، رب انار، تخم مرغ، آب، پیاز، مغزگردو، سیب زمینی نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و دارچین پخته میشود.

 

کدوبره

کدوبره

کدو بره مازندرانی از ان دسته غذا هاي مازندرانی همه ی پسند می‌باشد، این غذا گزینه بسیار مناسبی برای گیاهخواران بـه شمار میرود و چنانچه طالب رژیم گیاهخواری هستید این غذاها را در برنامه غذایی خود بگنجانید. در تهیه این غذا از تخم مرغ، گوجه فرنگی، پیاز، سیب زمینی، کدوی سبز حلقه اي، ماست خامه اي پنیر پروسس یا پارمزان و نمک و فلفل استفاده میشود.

 

مسمای گوجه بادمجان

مسمای گوجه بادمجان

بیشتر افراد طرفدار مسمای گوجه بادمجان با گوشت مرغ هستند ولی با گوشت قرمز هم این غذا تهیه میشود. مواد دیگر برای تهیه ان بادمجان، گوجه فرنگی، پیاز، سیر، آلو بخارا و نمک و فلفل و زردچوبه اسـت.

 

مرغ ترش مازندرانی

مرغ ترش

از خورش هاي‌ خوش طعم و لذیذ مازندرانی، مرغ ترش نام دارد کـه با دو روش متفاوت گیلانی و مازندرانی آماده میشود. در روش تهیه مرغ ترشی مازندرانی از موادی هم چون مرغ، تخم مرغ، لپه، جعفری و گشنیز، آبلیمو، نمک، فلفل و زردچوبه استفاده میشود.

 


مطالب مشابه: غذاهای محلی و سنتی اصفهان


 

در پایان

غذا هاي ایرانی فارغ از هر شهر یا استانی کـه بـه ان تعلق دارند، بسیار خوشمزه و لذیذ هستند. تنوع غذا در ایران بسیار زیاد بوده ودر این میان غذا هاي محلی هر استان در جایگاه ویژه‌اي قراردارند. یکی از مشهور‌ترین و لذیذترین غذا هاي محلی مربوط بـه استان مازندران بوده کـه رنگ و بوی ان هوش از سر آدمی می برد.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو