این یک اختلال روانی است، منطقی تر آن است که بپذیرید تا درمان شود!!

این یک اختلال روانی است، منطقی تر آن است که بپذیرید تا درمان شود!!


2

1402/10/17

18:08


این یک اختلال روانی است، منطقی تر آن است که بپذیرید تا درمان شود!!

پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

کارشناسان می‌گویند داشتن یک سیستم هشدار داخلی مانند اضطراب مزایای زیادی دارد. تجربه گاه به گاه اضطراب، در واقع بخشی طبیعی از زندگی ما به حساب می‌آید. با این حال، افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی در مورد موقعیت‌های روزمره معمولاً نگرانی و ترس شدید و بیش از حد و مداوم دارند. آن‌ها معمولاً اختلالات اضطرابی شامل دوره‌های مکرر احساسات ناگهانی اضطراب، ترس یا وحشت شدید را تجربه می‌کنند که در عرض چند دقیقه می‌تواند به اوج خود برسد.

گاهی این احساس اضطراب و هراس با فعالیت‌های روزانه تداخل دارد و کنترل آن دشوار است. ضمن آنکه با خطر واقعی تناسب ندارد و می‌تواند برای مدت طولانی ادامه یابد. برای جلوگیری از این احساسات ممکن است از بسیاری مکان‌ها یا موقعیت‌ها دوری کنیم. بنابرابن بهتر است با ماهیت چنین احساساتی آشنا شویم. همچنین توجه داشته باشید هر شکلی از اضطراب هم که داشته باشید می‌تواند درمان شود.

آیا توجه به اضطراب، اضطراب را بیشتر می‌کند؟

دکتر سهیلا یوسفی، روان درمانگر خانه روان شناسی تجربه و استاد دانشگاه درباره چگونگی مقابله با احساسات ناشی از اضطراب می‌گوید: از گذشته این طور به ما گفته‌اند که به هر چیزی بیشتر بها داده شود ارزش بیشتری در زندگی ما پیدا خواهد کرد. ولی آیا توجه به احساسات هم همین نتیجه را به دنبال دارد؟ آیا وقتی به اضطرابی که در لحظه تجربه می‌کنیم هم توجه داشته باشیم مضطرب‌تر خواهیم شد؟

به گفته این روان درمانگر، تجربیات و دانش روانکاوی کاملاً برعکس این را به ما نشان داده است. در واقع امروز ما می‌دانیم که هر میزان که بتوانیم تجربیات بدنی و احساسی‌مان را بیشتر رصد کنیم و حواسمان را به خودمان و آنچه در ما می‌گذرد معطوف خود کنیم، بهتر می‌توانیم دلیل درونی، ذهنی یا عامل بیرونی ایجادکننده آن را درک و در ادامه نیز راه حلی برای آن پیدا کنیم. یا اگر راه حلی هم وجود ندارد بتوانیم با آن‌ها کنار بیاییم.

اختلال روانی

احساسات خود را بشناسید و با آن‌ها کنار بیایید

این استاد دانشگاه می‌گوید: احساسات عوامل آسیب رسانی در زندگی ما نیستند؛ بلکه ما قرار است بتوانیم با تسلط بر آن‌ها بهتر خودمان را بشناسیم و با شناخت بهتر از خود نیز بدانیم از زندگی خود چه می‌خواهیم و چقدر حاضریم برای خواسته‌هایمان تلاش کنیم. در واقع ما تا زمانی که به خواسته‌های واقعی‌مان آگاه نباشیم ممکن است مدام در حال عوض کردن و تغییر مسیر خود یا ارتباط با آدم‌های زندگی ما ن باشیم. چون این موضوع می‌تواند آسیب زیادی به ما بزند.

از این اختلال روانی و فراگیر فرار نکنید

چطور آرامش بیشتری داشته باشیم؟

دکتر یوسفی در پاسخ به اینکه ما برای داشتن زندگی آرام چه می‌توانیم بکنیم می‌گوید: وقتی می‌گوییم ما باید بتوانیم احساسات خود را بشناسیم و با آن‌ها کنار بیاییم باید برای شما مشخص شود که این عوامل چقدر می‌توانند به هم متصل و وابسته باشند. یعنی ما برای داشتن زندگی آرام‌تر و آرامش نسبی لزوماً نباید مطلق بدون اضطراب زندگی کنیم.

چون در عالم واقع اصلاً چنین چیزی امکان‌پذیر نخواهد بود که آدمیزاد بتواند بدون اضطراب زنده بماند، اضطراب یک عامل محافظتی برای حفظ بقای ماست که اگر نباشد ما تلاشی برای امور روزانه خود نخواهیم کرد و در بی‌خیالی مطلق به سر می‌بریم.

اضطراب چطور به شما کمک می‌کند

به گفته این روان درمانگر در واقع این اضطراب است که باعث می‌شود ما صبح از خواب بیدار شویم، به فعالیت‌های روزانه خود رسیدگی کنیم، سرکار برویم، غذا بخوریم، پس‌انداز کنیم، به فکر حفظ سلامت خودمان باشیم و به طور کلی از خودمان مراقبت کنیم. پس این موضوع لزوماً چیز بدی نیست؛ فقط لازم است به‌اندازه باشد و در واقع نگذاریم به میزان آزاردهنده و فلج کننده‌ای برسد که امور زندگی‌مان را مختل کند.

اختلال روانی

اما هر زمان احساس کردید که از اضطراب زیادی رنج می‌برید به جای انکار و فرار از آن عوامل ایجاد آن را به دقت بررسی کنید. شاید ابتدا نتوانید موفق شوید اما به مرور می‌توانید وقت بیشتری برای این کار بگذارید تا به نتیجه درستی برسید.

در غیر این صورت، اگر مدام در حال فرار از احساسات خود هستید می‌توانید از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

اضطراب (Anxiety) نوعی هیجان شدید همراه با حالت ناخوشایند و آشفتگی درونی است. فرد مبتلا به این حالت اغلب از رویدادهای قابل پیش‌بینی در آینده که می‌توانند نوعی تهدید محسوب شوند، می‌ترسد.

اضطراب یکی از شایع‌ترین حالات هیجانی است و زیر مجموعه اغلب اختلالات روانی محسوب می‌شود. این حالت بر تعداد زیادی از افراد تاثیر می‌گذارد. اغلب آن را به شکل ناراحتی، استرس شدید و نگرانی تجربه می‍‌کنند که زندگی روزمره فرد به میزان قابل توجهی دچار مشکل خواهد شد. 

وجود مقدار کمی اضطراب در موقعیت‌های استرس‌زا طبیعی است، اما در صورتی که این حالت هیجان مداوم و ناسازگار باشد می‌تواند خبر از یک اختلال روانی بدهد.

اضطراب چیست؟

اضطراب (Anxiety) یک حالت نگرانی، ناراحتی و استرس شدید است که به صورت موقتی در برابر موقعیت‌های استرس‌زا و ناخوشایند ایجاد می‌شود. به عنوان مثال وقتی قرار مصاحبه شغلی، نوبت دکتر یا امتحان مهمی دارید. 

اختلال روانی

در واقع این حالت هیجان را باید پاسخ طبیعی بدن به ترس، تهدید و استرس دانست. از همین‌رو لزوما چیز بدی نیست. از طرفی این نوع هیجان می‌تواند شما را در برابر خطرات هوشیار نگه دارد یا با تحریک لازم باعث تلاش بیشتر شود. 

اما زمانی که سطح بالای اضطراب بر تمرکز، خواب و انجام کارهای روزمره زندگی‌تان اثر بگذارد، به نحوی که کنترل کردن آن برایتان دشوار باشد، نشان دهنده مشکل سلامت روان است./همشهری آنلاین

 

 

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو