روستای پلور آمل و دیدنی هایی که در بطن خود دارد

روستای پلور آمل و دیدنی هایی که در بطن خود دارد


منبع: همگردی

1

1402/11/7

20:01


روستای پلور آمل را میتوان در چهار فصل به بهشتی زیبا تفسیر کرد. روستای پلور که در ارتفاع 2300 متری واقع شده، در واقع منطقه ای کوهستانی بوده و آب و هوای بسیار خنک و دلپذیری دارد. با ما در مقاله روستای پلور کجاست همراه شوید تا شما را با تعدادی از دیدنی های روستای پلور آشنا کنیم.

روستای پلور

دیدنی های روستا

اگر از جاده هراز به سمت آمل حرکت کنید، در 65 کیلومتری این شهر آبشاری 50 متری توجه ها را به خود جلب می نماید؛ آبشار شاهاندشت که در واقع در روستایی به همین نام قرار گرفته است. شما می توانید لحظاتی را در کنار این آبشار بگذرانید و خستگی را از تن به در کنید. در کنار این آبشار، قلعه ای بچشم می خورد که در زمره قلعه های بزرگ کوهستانی رشته کوه های البرز محسوب می شود؛ قلعه ملکه قلاع. مصالح بکار رفته در ساخت این قلعه مخلوطی از ساروج، شیر، تخم مرغ و نوعی خاکی خاص مخصوص منطقه است. این قلعه مستحکم در سال 1005 هجری و به دستور شاه وقت یعنی شاه عباس صفوی فتح شد.

آبشار شاهاندشت

زمانیکه به سمت دیدنی های روستای پلور می روید، انتخاب دیگری نیز برای بازدید وجود دارد و آن مکانی است به نام دریاچه امامزاده علی (ع). در این دریاچه بسترش توجه شما را جلب خواهد کرد، زیرا پوشیده از گیاهان دریایی بخصوصی هست. بدلیل جذب بالای گردشگران و مسافران به روستای پلور، در این منطقه مجتمع تفریحی و ورزشی ساخته شد. براساس مقاله روستای پلور کجاست باید بدانید که این مجتمع دارای دیوار صخره نوردی برای علاقمندان به ورزش هست. این دیوار با مساحتی بیش از 900 متر مربع در 3 بخش ساخته شد؛ بخشهای سرعت، سر طناب و بولدرینگ.

روستای پلور آمل و دیدنی هایی که در بطن خود دارد

دریاچه امامزاده علی (ع)

از هر جای تهران به شمال کشور یا رشته کوه های البرز بنگریم، قطعا بلندترین قله ایران یعنی کوه دماوند را خواهیم دید. این قله زیبا و سر به فلک کشیده در نزدیکی پلور قرار گرفته و خودنمایی می کند. این کوه که در دورانهای مختلف مورد توجه هنرمندان، شعرا و داستان سرایان زیادی بود، در دوران چهارم زمین شناسی یعنی دوران هولوسین شکل گرفت و به همین خاطر، جز کوههای جوان محسوب می شود. این کوه که کوهی آتشفشانی بوده، امروزه خاموش است و 38 هزار و 500 سال پیش آخرین باری بود که مردم فوران آن را بچشم دیدند. ارتفاع این قله حدودا 5000 متر و قطر دهانه 400 متر هست.

کوه دماوند

از این کوه زیبا آبشاری زیباتر جاری شد؛ آبشار یخی. این آبشار با ارتفاع 5000 و 100 متر لقب بلندترین آبشار خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. در کوهستان روستای پلور آمل برای کوهنوردان که به سنگ و صخره و سرما علاقمندند، چند پناهگاه طبیعی وجود دارند، به نامهای گوسفند سرا در کوهپایه هدر در ارتفاع 2950 متری، بارگاه سوم در جنوب و واقع در ارتفاع 4150 متری، سیمرغ در یال غربی کوه و در ارتفاع 4150 متری، یک جان پناه فلزثی در بخش شمالی در ارتفاع 4000 متری و همچنین تخت فریدون در یال شمال شرقی کوه و در ارتفاع 4360 متری. در این کوهستان یخچال های معروفی نیز وجود دارند، با نامهای یخچال عروسک ها، یخچال سیوله و یخچال دوبیسل که هر سه در جبهه شمالی قرار گرفته اند.

آبشار یخی

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو