میزان کالری انگور و ارزش غذایی آن

منبع: آرگا

1

1402/11/7

20:11


مزه شیرین انگور می تواند، باعث شود تا جایگزین مناسبی برای مواد غذایی با قند بالا باشد. کالری انگور کم می باشد و تقریبا فاقد چربی است. این موضوع کمک می کند، تا تاثیر خوبی در کاهش وزن افراد داشته باشد. در این مطلب به بررسی کالری و ارزش غذایی انگور پرداخته شده است، تا بتوانیم اطلاعات سودمندی از مصرف این میوه ارزشمند در اختیار شما قرار دهیم.

برای بررسی تاریخچه انگور باید به هزاران سال پیش بازگشت، در تمام طول تاریخ از انگور به عنوان یک میوه گرانبها یاد می شود، که هم از نظر خوراکی و هم از نظر درمانی برای انسان بسیار سودمند است. با توجه به پیشرفته شدن تجهیزات کشاورزی امروزه کاشت و برداشت انگور در مقیاس های بزرگی انجام می گیرد. هشت هزار سال پیش انگور در خاورمیانه کشت شد و با گذشت زمان علاقه مردم به مصرف این میوه بیشتر شد. علاقه به رژیم های غذایی برای کاهش وزن موجب می شود، تا مردم نسبت به اطلاعات مربوط به کالری مواد غذایی و همچنین کالری انگور کنجکاو باشند.

امروزه انگور با رنگ های متفاوت و به شکل تازه، منجمد و خشک شده به مصرف می رسد. انگور دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان، ویتامین و فیبر می باشد. استفاده از انواع میوه در رژیم غذایی بسیار سودمند است و از بروز بیماری پیشگیری می کند، انگور یکی از میوه هایی است که می تواند، در رژیم غذایی جای بگیرد و تاثیرات سودمندی با خود به همراه داشته باشد.

بررسی کالری انگور

کالری انگور

مصرف انگور می تواند، در کاهش وزن موثر باشد، البته اگر در مصرف آن زیادی صورت گیرد به دلیل قند موجود در آن منجر به افزایش وزن خواهد شد. به ازای هر ۱۰۰ گرم انگور می توان ۶۹ کالری دریافت کرد. جالب است بدانید، آب انگور نسبت به میوه آن کالری کمتری دارد. کالری موجود در انگور سالم و غیر مضر می باشد و برای حفظ سلامتی بسیار مفید است. میزان کالری برای هر دانه انگور قرمز ۷/۳ و هر دانه انگور سبز ۳/۳ می باشد. بنابراین با مصرف یک خوشه انگور قرمز پانصد گرمی ۳۶۸ کالری دریافت خواهید کرد و یک خوشه انگور سبز با همین مقدار ۳۳۰ کالری خواهد داشت.

ارزش غذایی

کالری یک فنجان انگور با توجه به نوع و اندازه آن ها عددی بین ۶۰ تا ۱۰۰ کالری خواهد بود. می توان گفت انگور تقریبا فاقد چربی است و مقداری پروتئین نیز در آن یافت می شود. یک فنجان انگور دارای یک تا دو گرم فیبر، ۲۰۰ میلی گرم پتاسیم، ۶ درصد ویتامین C، پنج درصد ویتامین B6، یک درصد کلسیم، ویتامین A (بتا کاروتن)، آهن و منیزیم می باشد.

کاهش وزن با انگور

پس از بررسی کالری انگور و آشنایی با خواص مصرف آن باید با تاثیر این میوه در کاهش وزن آشنا شد. این میوه دارای مقدار مناسبی آنتی اکسیدان و مواد مغذی می باشد، که در حفظ سلامتی موثر عمل می کنند. باید گفت غذایی که برای مصرف انتخاب می کنید، سبب کاهش وزن و کاهش چربی نمی شود. اما انتخاب درست مانند انگور که دارای کالری کم و مواد مغذی بسیار می باشد، انرژی مورد نیاز برای سپری کردن یک روز را با کمترین کالری تامین می کند و در کاهش وزن موثر می باشد.

آشنایی با فواید مصرف انگور

در واقع تمام میوه ها دارای آب و فیبر می باشند و این به این معنا است، که مصرف بیشتر این نوع مواد غذایی با کمترین میزان کالری می تواند، به شما کمک کند، تا با جایگزین کردن آن ها با غذا های پرکالری چون شکلات و شیرینی به کاهش وزن خود کمک کنید.

میزان قند انگور

همانطور که پیش از این گفته شد، میزان قند موجود در انگور زیاد است. ممکن است این موضوع موجب نگرانی برای افراد مبتلا به دیابت شود. نتیجه پژوهش در دانشگاه هاروارد بیانگر این موضوع بود، که خوردن میوه های کامل با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ برابر است. در تحقیقات دیگری محققان به این نتیجه رسیدند که شکل مصرف میوه می تواند، در ابتلا به دیابت تاثیر داشته باشد، افرادی که در روز دو مرتبه آب میوه مصرف می کنند، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا ۲۱ درصد افزایش می دهند.

با توجه به آنچه گفته شد، باید در شکل مصرف میوه دقت داشته باشید و بدانید، تنها مصرف آب میوه چندان ایده مناسبی نیست. افراد دیابتی که از انسولین استفاده می کنند، قبل از مصرف انگور و جای دادن این میوه در برنامه غذایی روزمره خود باید با پزشک مشورت کنند، تا خطری متوجه سلامتی آن ها نباشد.

 آنتی اکسیدان

کالری انگور اندک می باشد، اما در مقابل سرشار از ویتامین ها است. ویتامین C، موجود در این میوه به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کند و در پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری موثر خواهد بود. پلی فنول موجود در انگور نیز یکی از با ارزش ترین عناصر برای تقویت سیستم ایمنی بدن می باشد. تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد، میوه انگور بیشتر از ۱۰۰۰ نوع ترکیب گیاهی مفید دارد، که نقش کلیدی در سلامتی انسان دارد.

بررسی ویتامین های موجود در انگور

از مهم ترین این نقش ها بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می باشد. آیا با خواص هسته انگور و روش های استفاده از هسته انگور آشنا هستید؟ جالب است بدانید، بیشترین خاصیت آنتی اکسیدانی انگور در هسته و پوست آن می باشد.

کمک به سلامت قلب

انگور ها سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان می باشند، که این امر در سلامت قلب و عروق بسیار موثر است. میوه ها و سبزیجات یک منبع طبیعی برای تامین پتاسیم می باشند، که برای سلامت قلب مفید است. پتاسیم تاثیر قابل توجهی در تنظیم فشار خون و تنظیم ضربان قلب دارد.

نیاز روزانه به پتاسیم به طور معمول برای افراد ۴.۷۰۰ میلی گرم در روز می باشد و با مصرف یک وعده انگور می توانید، ۲۰۰ میلی گرم پتاسیم را دریافت کنید. استفاده از سبزیجات و میوه ها در تامین این مقدار از پتاسیم موثر می باشد و تاثیر قابل ملاحظه ای در سلامتی قلب خواهد داشت. با توجه به نکات ذکر شده در رابطه با خواص انگور بهتر است، با فواید و نکات مهم مصرف انگور برای کودکان نیز آشنا شوید.

نظرات


تصویری


ویدئو