کشف 2 عدد ظرف سفالی و یک دستگاه فلزیاب در استان همدان

منبع: همگردی

1

1402/11/8

19:38


ایلنا/ براساس آخرین خبر و گزارشهای بدست رسیده، کشف 2 عدد ظرف سفالی و یک دستگاه فلزیاب در استان همدان صورت پذیرفت.

سرهنگ جواد خدامرادی گفت: پیرو همکاری و گزارش اعضای انجمن میراث فرهنگی شهرستان اسدآباد در خصوص حفاری غیرمجاز در یکی از منازل شهرستان اسدآباد، طی هماهنگی مسئول حفاظت میراث فرهنگی شهرستان با رئیس پاسگاه انتظامی جنت آباد و با حکم قضایی پس از ورود به منزل مسکونی مشاهده شد در سه نقطه به نیت و قصد دستیابی به اموال تاریخی فرهنگی گودال هایی حفر شده و طی بازدید میدانی از منزل و اطراف حفاری ها 2 عدد ظرف سفالی تاریخی کشف، ضبط و صاحب منزل مسکونی تحت پیگرد قانونی قرار گرفت و در ادامه ظروف سفالی برای بررسی و تعیین قدمت به معاونت میراث فرهنگی استان تحویل شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان ادامه داد: در عملیات دیگری در شهرستان نهاوند یک دستگاه گنج یاب نیز کشف و توقیف شد.

او تصریح کرد: دستگاه مکشوفه توسط عوامل نیروی انتظامی و عوامل یگان حفاظت اداره کل کشف و با دستور مقام قضایی ضبط و توقیف شد.

کشف 2 عدد ظرف سفالی و یک دستگاه فلزیاب در استان همدان

سرهنگ جواد خدامرادی در ادامه از ناکامی جویندگان اشیای عتیقه قبل از حفاری غیر مجاز در اطراف کوههای شهرستان رزن نیز خبر داد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی همدان گفت: طی گزارش های واصله با حضور مأموران انتظامی کلانتری منطقه رزن با همکاری یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان درمحل وقوع حفاری، حفاران متواری شده و یک دستگاه موتور برق و تعدادی ادوات مربوطه کشف و ضبط شد.

او تصریح کرد: به استناد ماده 562 قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به قصد بدست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از 6 ماه تا 3 سال و ضبط اشیای مکشوفه به نفع وزارت میراث فرهنگی و ضبط آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود.

او از اهالی منطقه خواست در صورت اطلاع از فعالیت های غیر مجاز افراد سودجو و سوداگران میراث فرهنگی، مراتب را در اسرع وقت به مأموران انتظامی یا یگان حفاظت میراث فرهنگی گزارش دهند.

کشف 2 عدد ظرف سفالی و یک دستگاه فلزیاب در استان همدان

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو