در مناطق گرمسیر از چه روغن موتوری استفاده کنیم؟

منبع: ساعد نیوز

1

1402/11/8

21:31


یکی از موارد مهم در سالم نگه داشتن موتور خودرو، استفاده از روغن موتور متناسب با منطقه است. ما در این مطلب از ساعد نیوز دراره روغن موتور متناسب با منطقه گرمسیری بحث می کنیم.

عملکرد بهتر خودرو بستگی به موتور دارد و طول عمر خودرو را افزایش می‌دهد. بنابراین انتخاب بهترین روغن موتور در مناطق گرمسیری یکی از مواردی است که به سلامت موتور خودرو کمک می‌کند.

روغن موتور مناسب برای مناطق گرمسیر


برای شهر­هایی که در مناطق گرمسیر کشور واقع شده‌اند، روغن موتورهایی مناسب است که گرانروی بالایی دارند. برای مثال شهر­هایی چون بندرعباس، سیستان بلوچستان، اهواز، اصفهان، کرمان و… بهتر است از روغن موتورهایی استفاده شود که در دمای بالا گرانروی و یا غلظت بالایی دارند. برای مثال روغن موتورهای 10W-50,10W-40,20W-50,15W-50… انتخاب معقولانه­ ای برای این شهر ها است. پس بهتر است قبل از خرید روغن موتور به این شاخص مهم دقت کنید.

روغن موتور‌هایی با ویسکوزیته پایین جزو روغن موتور‌های سبک حساب می‌شوند. این روغن‌ها باعث کاهش مصرف سوخت و روان کاریی بهتر موتور می‌شود. البته نوع موتور و تکنولوژی تولید آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. برای مثال در بیشتر خودروهای ژاپنی، کره‌ای و اروپایی به دلیل تکنولوژی بالای تولید موتور، از روغن موتور سبک (5W-20,5W-30) برای روان کاری موتور استفاده می‌شود.

روغن موتور

سخن پایانی


غلظت روغن موتور خودروها با دما کاملاً معکوس است. به این معنی که هر چقدر هوا گرم‌تر شود و دما افزایش پیدا کند، روغن موتور خودرو باید غلیظ‌تر باشد. (درجه ویسکوزیته بیشتر باشد). استفاده از روغن موتور غلیظ‌ در فصل گرم کمک می‌کند تا روغن موتور، بیش از اندازه رقیق نشود.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو