مهارت های لازم در دانشگاه که به پیشرفت شما کمک می کنند

مهارت های لازم در دانشگاه که به پیشرفت شما کمک می کنند


منبع: آرگا

1

1402/11/8

22:11


برای موفقیت در دانشگاه باید مهارت های لازم در دانشگاه را با خود همراه داشت تا در رسیدن به اهداف از آن ها کمک گرفت. با ما همراه باشید.

اگر به تحصیل در دانشگاه علاقمند بوده و می خواهید در این مسیر موفق باشید باید با مهارت های لازم در دانشگاه آشنا بوده تا رسیدن به اهداف برای شما سهل تر شود. هر دانشجو باید بداند در رویارویی با مشکلات چطور عمل کند و انگیزه کافی برای رسیدن به هدف را ایجاد نماید.

آشنایی با مهارت های لازم در دانشگاه

برای کسب موفقیت در دانشگاه باید دانست که ورود به دانشگاه هدف نبوده بلکه آن پله ای برای رسیدن به مقصد است. دانشجو برای موفقیت در دانشگاه باید برنامه ریزی درستی داشته و مهارت های لازم را همراه داشته باشد. به عبارتی کسب مدرک دانشگاهی کار خیلی سختی نیست مهم این است که موفقیت شغلی تضمین شده که به مهارت های بنیادی و مهارت های فراشناختی خاصی نیاز است.

هر دانشجو برای دوران دانشگاه باید مهارت های لازم جهت درک مطلب را داشته و از خودآگاهی بالایی برخوردار باشد تا بتواند در حل مشکلات درست عمل کرده و ضمنا انگیزه کافی برای رسیدن به موفقیت را در خود ایجاد کند. ضمنا در دانشگاه نیز مهارت های تخصصی را می آموزید که برای آینده شغلی حائز اهمیت است.

بهترین مهارت ها مهارت هایی است که دانشجو را برای بازار کار و رسیدن به موفقیت مالی در آینده آماده نماید. در ادامه پیرامون مهارت های لازم در دانشگاه بیشتر صحبت می کنیم.

مهارت های بنیادی

مهارت های بنیادی مانند فنون خواندن و درک مطلب می باشد. از آن جا که دوران تحصیل قبل از دانشگاه مهارت های مطالعه کمتر آموزش داده می شود سعی کنید از فیلم های آموزشی به منظور بهبود مهارت مطالعه استفاده نمایید. با توجه به نظر پژوهشگران در زمینه مطالعه، درک مطلب متون طولانی حدود ۵۰ درصد به حافظه فرد و از یاد نبردن مطالب بستگی دارد.

هر دانشجو برای این که حافظه قوی داشته باشد بایستی بداند ایده های مطرح شده در قسمت های مختلف و در مقایسه با هم چه اهمیتی دارند. به طور مثال اگر در حال مطالعه دیدگاه های مختلف در مورد برنامه سیاست جدید برای رفع بیکاری در امریکا هستید بایستی بتوانید این برنامه ها را با هم مقایسه و نکات اصلی را از هر ادعا بیرون بکشید. همچنین علت مطرح شدن و تناقضات آن ها را با هم تشخیص دهید.

می توانید گروهی درس بخوانید یا هر فرد روی خواندن یک قسمت متمرکز شود و در نهایت آنچه را یاد گرفته برای سایرین هم توضیح دهد. بنابراین هم در وقت و انرژی صرفه جویی می شود و هم با توضیح دانسته های خود درک بهتری از مطالب پیدا می کنید.

مهارت های فراشناختی

منظور از مهارت های فراشناختی این است که به عملکرد خود آگاهی کامل داشته باشید. یک دانشجو کارامد برای این که هنگام مطالعه حواسش پرت نشود بخش هایی از متن را که متوجه نشده دوبار و با دقت بیشتر می خواند. معمولا دانشجو با اعتماد به نفس بالا توان خود برای درک متون را دست بالا می گیرد اما دانشجو کارامد با دقت بیشتری به درک مطالب اقدام و هر زمان که از درک مطالب ناتوان گردد از استراتژی ها و ابزارهای کمکی (مرور مجدد، خلاصه برداری، یادداشت برداری، مرتبط کردن اطلاعات جدید با اطلاعات قبلی که در ذهن دارد) بهره می گیرد.

انگیزه

بیشتر دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه انگیزه لازم برای موفقیت را نداشته به ویژه وقتی به اجبار باید دروسی را مطالعه که به نظرشان سخت است. درباره ایجاد انگیزه تحصیلی پژوهش های بسیاری انجام شده که نشان می دهد روال خیلی پیچیده ای دارد. اصول اولیه برای ایجاد انگیزه تحصیلی عبارت است از:

ارزش مطالعه: باور به این که اگر برای هدفی خاص مطالعه کنید حتما به موفقیت دست پیدا می کنید. احساس مسئولیت داشتن برای انجام درست کارها که می تواند به علل بیرونی ایجاد شود. مانند گرفتن نمره خوب یا به علل درونی ایجاد شود مانند احساس رضایت برای رسیدن به استانداردهای شخصی.

برنامه ریزی برای دانشگاه: گام نخست برای هر موفقیتی داشتن برنامه ریزی و تعیین اهداف کلی می باشد، باید مشخص کرد که به چه کاری علاقه داشته و می خواهید به چه چیزی دست یابید؟ بعد از مشخص کردن اهداف، بایستی برای دانش و مهارت لازم برای رسیدن به اهدافتان برنامه ریزی نمایید.

برای موفقیت در امتحانات، در مورد استاد، نحوه سوالات امتحانی و مباحثی که بیشتر روی آن ها تاکید شده از دانشجویان ترم بالایی پرس و جو نمایید. در نهایت یک دانشجو خوب صرفا روی مطالعه دروس دانشگاه تمرکز نداشته بلکه به توسعه مهارت های کاربردی در زمینه رشته خود پرداخته تا همزمان با پایان دوره دانشجویی مهارت و تجربه لازم برای جذب در بازار کار را داشته باشد.

مهارت آموزی

اگر می خواهید با دانشگاه رفتن جذب بازار کار شوید برخلاف باور اشتباه که در ذهن برخی دانشجویان وجود دارد بایستی به فکر مهارت آموزی باشید. از آنجا که همواره تعداد دانشجویان بیشتر از تعداد فرصت های شغلی در ادارات رسمی و دولتی بوده و کسی نمی تواند رسیدن به پست دولتی را برای شما تضمین نماید، می بایست به فکر ارتقای خود نسبت به سایر دانشجویان باشید. یادگیری های مهارت های جانبی همزمان با دوران دانشجویی می تواند در آینده کاری و مالی شما بسیار موثر باشد.

سعی کنید در دوران دانشجویی کارهای پاره وقت مربوط به رشته خود را پیدا کنید تا تجربه شما بیشتر شود. همچنین می توانید وارد مشاغلی شوید که فضای پیشرفت را در آینده برای شما رقم بزنند. حتی کارهای غیر مرتبط با رشته نیز برای تامین هزینه تحصیل می تواند کمک کننده باشد. به این ترتیب هم در بازار کار تجربه و مهارت کسب می کنید و هم نگرانی کمتری در مورد هزینه تحصیل خواهید داشت.

مهارت تاب آوری

از دیگر مهارت های لازم در دانشگاه تاب آوری و همدلی است. در موقعیت های زیادی از زندگی باید شجاع، صبور و با اعتماد به نفس باقی ماند و این مهارت باید از قبل آموخته و تمرین شده باشد. تاب آوری یعنی سازگاری و مقاومت در برابر سختی ها چه یک شکست جزئی باشد یا بزرگترین چالش زندگی.

تاب آوری ترکیبی از مهارت های عاطفی، ذهنی و رفتاری می باشد. برای کسب این مهارت باید انعطاف پذیر و مثبت اندیش بود. هوش هیجانی را ارتقا بخشیده و روش حل مسئله را تمرین کرده باشید. با این مهارت ها استرس را مهار و می توانید با موقعیت های سخت کنار آمده و سلامت روان تان را در طولانی مدت بهبود بخشید.

از آنجا که در دانشگاه دانشجویان از فرهنگ های مختلف در کنار هم هستند ممکن است در مواردی اختلاف نظرهای مختلفی ایجاد شود. از این رو مهارت تاب آوری کمک می کند بدون بحث و جدل این چالش ها را رفع کرد.

مهارت همدلی

همدلی هم از مهارتهایی است که برای سازگاری با جامعه به آن نیاز است. هر فردی در طول زندگی بارها شکست می خورد و یا سوگ را تجربه می کند. ولی همه نمی توانند از آن به خوبی عبور کنند. نحوه رویارویی با فقدان و ناامیدی، توانایی انعطاف پذیری از مهارت هایی هستند که باید به آن ها توجه کرد.

توان پذیرش شکست کمک کرده از بحران های زندگی عبور و هنگام گذر از آن به ارزش های وجودی خود ایمان داشت. مواجهه دست با فقدان و ناامیدی سبب کاهش اضطراب هم می شود.

مهارت خود مراقبتی

خود مراقبتی شامل برداشتن قدم های آگاهانه برای حفظ سلامت جسمی و روانی و عاطفی می باشد. خواب کافی، رژیم غذایی مناسب، تمرین تمرکز، ورزش منظم، یوگا و … از مهارت های خود مراقبتی هستند. مهارت خود مراقبتی کمک می کند زندگی شادی را تجربه و آرامش را به همراه دارد.

اگر دانشجو در دانشگاه این مهارت را به همراه داشته باشد سلامت عاطفی خود را حفظ می کند. ذهن آگاهی از مهارت هایی است که باید در مدرسه فرا گرفت. با این روش فرد می آموزد بر زمان حال تمرکز داشته و زندگی را بدون قضاوت پیش ببرد. ذهن آگاهی ارتباط بهتر با دیگران و دنیای اطراف را سبب شده و کمتر در معرض اضطراب قرار می گیرید.

مهارت ارتباط سازی

همانطور که می دانید دانشگاه جامعه ای با سلایق و دیدگاه های متفاوت است. نوع ارتباطی که در این محیط برقرار می کنید بسیار اهمیت دارد. ارتباط با افراد درست می تواند اتفاقات خوب را در زندگی شما رقم بزند. با انتخاب افراد کاردرست برای دوستی در دانشگاه زمینه های موفقیت شغلی و حتی ازدواج مناسب فراهم می شود.

ضمنا یکی از بهترین مکان ها برای آشنایی با افراد تاثیرگذار در رشته تان، سمینار یا کنفرانس ها می باشد. سعی کنید در محافل دانشجویی بیشتر شرکت کنید.

مهارت فناوری

با پیشرفت دنیای دیجیتال، مهارت های مربوط به فناوری اهمیت زیادی دارد. روش درست تایپ کردن، استفاده از نرم افزارهای کاربردی، روش سرچ در اینترنت، استفاده ایمن از شبکه های اجتماعی از مهارت هایی است که در دانشگاه بسیار به کار می آید. ضمنا مهارت هایی مانند کدنویسی، برنامه نوسی و امنیت شبکه به دانشجو کمک می کند در بازار کار رقابتی بهتر بوده و فرصت های بیشتری داشته باشد.

زبان انگلیسی

زبان انگلیسی می تواند کمک کند به آخرین اطلاعات بروز در رشته خود دست بیابید. اگر می خواهید در دانشگاه های دیگر کشورها ادامه تحصیل دهید یا از ابتدا در آنجا مشغول به تحصیل شوید تسلط به زبان انگلیسی حائز اهمیت است. همچنین فرصت های شغلی بیشتری در اختیار خواهید داشت.

همچنین در صورت تمایل برای آشنایی با برترین دانشگاه های جهان و  نحوه پذیرش از دانشگاه آلمان روی لینک ها کلیک کنید.

نظرات


تصویری


ویدئو