خبر فوری؛ وزیر مهاجرت کانادا: پذیرش دانشجویان بین المللی کانادا 35% کمتر می شود و این روند تا دو سال ادامه خواهد داشت

خبر فوری؛ وزیر مهاجرت کانادا: پذیرش دانشجویان بین المللی کانادا 35% کمتر می شود و این روند تا دو سال ادامه خواهد داشت


منبع: همگردی

2

1402/11/9

18:06


وزیر مهاجرت کانادا: پذیرش دانشجویان بین المللی کانادا 35% کمتر می شود و این روند تا دو سال ادامه خواهد داشت

دولت کانادا به دلیل افزایش مهاجرت به کانادا و عدم وجود امکانات مناسب برای ارائه خدمات شایسته به مهاجران، ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی را به صورت بی سابقه ای کاهش داد. بر این اساس، سقف صدور ویزای تحصیلی کانادا برای سال 2024 تا عدد 000/360 دانشجو کاهش می یابد.

این محدودیت ها شامل تحصیل در مدارس کانادا و مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نمی شود.

اعمال محدودیت در پذیرش دانشجویان بین المللی توسط IRCC

دلایل کاهش ظرفیت پذیرش دانشجویان کانادا در سال 2024

دلایل کاهش ظرفیت پذیرش دانشجویان کانادا در سال 2024

بحران مسکن در کانادا: عدم تناسب تعداد خانه های خالی با تعداد دانشجویان در حال مهاجرت

وجود مشکلات در ارائه خدمات اجتماعی و درمانی: عدم تعادل در ارائه خدمات اجتماعی و درمانی نسبت به تعداد مهاجران

کمبود زیرساخت های مختلف در کشور کانادا: ارتقاء سطح کیفی در سیستم آموزشی کانادا و آماده سازی منابع و امکانات مختلف برای جلب رضایت و ایجاد تجربه تحصیلی درخشان برای دانشجویان بین المللی

رشد جمعیت دانشجویان بین المللی در کنار همه مزایا و تاثیرات مثبتی که برای جامعه، فرهنگ و اقتصاد کانادا به همراه داشته باعث پدیدآمدن مشکلاتی در زمینه ارائه خدمات اجتماعی، درمانی و اسکان برای این افراد شده است. سیل جمعیت مهاجران به سوی کانادا از ظرفیت زیرساخت های رفاهی و اجتماعی این کشور فراتر رفته و دولت کانادا را در تامین مقدمات لازم برای کسب موفقیت مورد انتظار و تجربه تحصیلی منحصربه فرد برای خارجی ها در این کشور به چالش کشانده است.

در سال های اخیر و با تغییرات اعمال شده در سیاست ها و قوانین مهاجرتی کانادا، جمعیت دانشجویان بین المللی و روند مهاجرت تحصیلی به این کشور مهاجرپذیر، شاهد رشد چشمگیری بوده است. حتی بعضی از موسسات آموزشی این کشور، برای افزایش درآمد، ظرفیت پذیرش بین المللی خود را تا حد قابل توجهی افزایش داده اند، ولی همچنان زیرساخت های موجود در کانادا با تعداد دانشجویان در حال مهاجرت فاصله دارد.

زمان اجرای کاهش ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی در کانادا

زمان اجرای کاهش ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی در کانادا

بر اساس اعلام مارک میلر، از ژانویه 2024 برای ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی سقف در نظر گرفته می شود و استان ها بر اساس جمعیت فعلی دانشجویان بین المللی، می توانند برای سال بعد پذیرش جدید داشته باشند.

خبر فوری؛ وزیر مهاجرت کانادا: پذیرش دانشجویان بین المللی کانادا 35% کمتر می شود و این روند تا دو سال ادامه خواهد داشت

این محدودیت ها به طور موقت و برای 2 سال پیش رو اجرایی هستند و تعداد استادی پرمیت (اجازه تحصیل) جدید، برای سال 2025 مورد بازبینی قرار خواهد گرفت.

برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی یا PGWP در سال 2024

- از ابتدای سپتامبر 2024 (شهریور 1403) دانشجویان کالج های خصوصی واجد شرایط دریافت اجازه کار پس از فارغ التحصیلی نخواهند بود.

- فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و سایر دوره های کوتاه مدت تحصیلات تکمیلی می توانند برای دریافت اجازه کار 3ساله درخواست دهند. در حال حاضر، مدت زمان اجازه کار دانشجویی در کانادا معادل طول دوره تحصیل متقاضیان است. این تغییر منجر به فراهم شدن فرصت بیشتر برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد جهت کسب تجربه کاری، تغییر وضعیت مهاجرتی و اخذ اقامت دائم کانادا توسط ایشان می شود.

وضعیت فعلی دانشجویان در حال تحصیل در کانادا

بر اساس تغییرات جدید اعمال شده در پذیرش دانشجویان بین المللی، در هفته های آتی فقط همسران دانشجویان بین المللی مشغول تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) می توانند اجازه کار باز یا Open Work Permit دریافت کنند. همسران دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی دانشگاه های کانادا و افرادی که در کالج های این کشور در حال تحصیل هستند، دیگر نمی توانند برای دریافت اجازه کار باز اپلای کنند.

چه مقاطع و رشته هایی شامل این محدودیت می شوند؟

چه مقاطع و رشته هایی شامل این محدودیت می شوند؟

طبق اعلام اداره مهاجرت کانادا، همه دوره های ارائه شده در کالج های کانادا و دوره های کارشناسی در دانشگاه های این کشور مشمول سقف صدور استادی پرمیت می شوند. وضعیت صدور استادی پرمیت برای دانش آموزان مدرسه و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا تحت تاثیر این قانون جدید قرار نمی گیرد.

حداکثر تعداد دانشجویان پذیرش شده تا 2023

داده های IRCC نشان می دهد در سال 2023 میلادی، در مجموع 579.075 استادی پرمیت برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در مدارس، کالج ها و دانشگاه های کانادا صادر شده است. از این تعداد حدودا 105 هزار استادی پرمیت برای دانش آموزان مدارس و دبیرستان های کانادا صادر شده است.

حداکثر تعداد دانشجویان پذیرش شده از سال 2024

بنا بر اعلام وزیر مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، دولت کانادا تصمیم دارد برای ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی در سال 2024 سقف تعیین کند. بر این اساس، تعداد دانشجویان بین المللی در کانادا با کاهش 35 درصدی نسبت به سال 2023، به رقمی برابر با 360.000 نفر در سال 2024 می رسد.

وضعیت تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا:

از ابتدای ژانویه 2024، مبلغ تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا افزایش پیدا کرد. این افزایش با هدف تطابق بهتر با هزینه های زندگی در کانادا و پیشگیری از آسیب های احتمالی به رفاه و انگیزه تحصیل دانشجویان بین المللی اعمال شده است.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو