وضعیت حقوق بازنشستگان بهمن ماه چگونه خواهد بود؟ | افزایش حقوق بازنشستگان این ماه تا سقف 20 میلیون تومن!

وضعیت حقوق بازنشستگان بهمن ماه چگونه خواهد بود؟ | افزایش حقوق بازنشستگان این ماه تا سقف 20 میلیون تومن!


1

1402/11/9

18:24


وضعیت حقوق بازنشستگان بهمن ماه چگونه خواهد بود؟ | افزایش حقوق بازنشستگان این ماه تا سقف 20 میلیون تومن!

پایگاه خبری تحلیلی پیشنهاد ویژه :

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی کف حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با افزایش حدود سه میلیون تومانی مواجه شد. کف حقوق بازنشستگان در سال جاری شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است که این رقم در سال ۱۴۰۳ به ۹ میلیون تومان می‌رسد.

حقوق بازنشستگان

حقوق بازنشستگان مسائل اساسی هر کشوری است. هر کشور به فکر رفاه و افزایش حقوق بازنشستگان است. هرساله اقداماتی برای افزایش حقوق بازنشستگان انجام می شود. یکی از عوامل مهم در تعیین حقوق بازنشستگان، سابقه کاری آنهاست.در ادامه خبر جدید درباره حقوق بازنشستگان را میخوانید.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز شنبه ۷ شهریور در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده در جلسه علنی مجلس، افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنشستگان و کارمندان را تصویب کردند. بر این اساس اعلام شد ضریب حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر و حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران، مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی به میزان بیست درصد (۲۰%) افزایش می‌یابد.

این در حالی است که در هفته‌های اخیر اخباری مبنی بر اختلاف‌ نظر میان مجلس و دولت بر سر میزان افزایش حقوق بازنشستگان مطرح شد و برخی از نمایندگان مجلس مدعی شدند دولت به دنبال افزایش ۱۸ درصدی حقوق بوده و با افزایش ۲۰ درصدی مخالف است. هفته گذشته سیدمحمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور در این باره بیان کرد: اگر افزایش حقوق کارکنان از ۱۸ درصد به ۲۰ درصد در صحن مجلس هم به تصویب برسد، شورای نگهبان ایراد می‌گیرد.

با این وجود نمایندگان مجلس افزایش ۲۰ درصدی حقوق را تصویب کرده و مطابق ردیف (۳-۲) و (۴-۲) بند (الف) تبصره (۱۵) ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، حداقل حکم حقوق بازنشستگان و وظیفه بگیران مشمول صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی متناسب با سنوات خدمت به میزان نود میلیون (۹۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین شده است.

حقوق بازنشستگان

حقوق بازنشستگان-بازنشستگان راضی می‌شوند؟

بازنشستگان در سال‌های اخیر همواره به میزان دریافتی خود انتقاد داشته‌اند و این انتقادها در سال جاری هم به قوت خود باقی بود. در شروع سال حقوق بازنشستگان با افزایش ۲۷ درصدی مواجه شد اما تورم بالای ۴۰ درصد این افزایش حقوق را خنثی کرد. همین موضوع باعث شد که بازنشستگان از شروع تابستان درخواست افزایش مجدد حقوق را مطرح کنند که در طول سال پاسخ مثبتی به این مطالبه داده نشد. بنابراین امید آنها از هفته‌ها قبل به افزایش حقوق‌شان در سال ۱۴۰۳ بود. بر همین اساس اکنون که افزایش ۲۰ درصدی حقوق به تصویب رسیده است باید دید تا چه اندازه می‌تواند بازنشستگان را راضی کند.

پیشتر جواد نیک‌بین، نماینده مردم کاشمر، بردسکن، خلیل آباد و کوهسرخ در شهریور امسال با انتقاد از حقوق کم بازنشستگان گفته بود حقوق بازنشستگان کفاف ۱۰ روز زندگی آنها را هم نمی‌دهد. در بهار سال جاری نایب رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی کشور نیز چنین جمله‌ای را به زبان آورد. بسیاری از فعالان حوزه بازنشستگی نیز گفته‌اند که حقوق بازنشستگان برای تأمین مایحتاج زندگی، هزینه‌های درمان و سایر هزینه‌های آنان کافی نیست. حال باید دید افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنشستگان چقدر می‌تواند روی زندگی این قشر جامعه تأثیر بگذارد.

سامانه صندوق بازنشستگی کشوری (cspf.ir) به منظور ارائه خدمات الکترونیکی به بازنشستگان کشوری، امکان مشاهده و دریافت احکام جدید را نیز فراهم کرده است.

حقوق بازنشستگان

مراحل دریافت و مشاهده احکام جدید:

مراجعه به سامانه: به نشانی اینترنتی cspf.ir مراجعه کنید.

ورود به سامانه: با استفاده از کد ملی و رمز عبور خود وارد سامانه شوید.

انتخاب گزینه "احکام": از منوی سمت راست، گزینه "احکام" را انتخاب کنید.

انتخاب نوع حکم: در این بخش می توانید نوع حکم مورد نظر خود (حکم جدید، حکم ترمیمی، حکم افزایش سنواتی و ...) را انتخاب کنید.

مشاهده و دریافت حکم: پس از انتخاب نوع حکم، می توانید حکم خود را مشاهده و در صورت تمایل دانلود و ذخیره کنید.

نکات مهم:

برای مشاهده احکام جدید، می بایست به طور منظم به سامانه مراجعه کنید.

در صورت بروز هرگونه مشکل در مشاهده یا دریافت حکم، می توانید با مرکز پاسخگویی صندوق بازنشستگی کشوری به شماره 66704444 تماس حاصل فرمایید.

به منظور حفظ امنیت اطلاعات خود، از به اشتراک گذاشتن رمز عبور خود با دیگران خودداری کنید.

مزایای استفاده از سامانه cspf.ir:

دسترسی آسان و سریع به احکام جدید

امکان ذخیره و چاپ احکام

کاهش مراجعات حضوری به صندوق بازنشستگی

صرفه جویی در زمان و هزینه

علاوه بر مشاهده و دریافت احکام، سامانه cspf.ir خدمات دیگری نیز به بازنشستگان کشوری ارائه می دهد:

مشاهده فیش حقوقی

ثبت درخواست وام

مشاهده سوابق و مستمری

درخواست گواهی کسر از حقوق

و ...

با استفاده از سامانه cspf.ir می توانید به طور آنلاین و غیرحضوری بسیاری از نیازهای خود را به عنوان بازنشسته کشوری برطرف کنید.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

حقوق بازنشستگان 1/200/000 تومان اضافه شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش ۲۰ درصدی حقوق صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی موافقت کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه نوبت صبح امروز شنبه هفتم بهمن ۱۴۰۲ و در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه‌ای، با تصویب جزء ۱ بند الف تبصره ۱۵ این لایحه به شرح زیر موافقت کردند:

الف- در سال ۱۴۰۳ حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر در ماده (۱) قانون برنامه پنج ساله هفتم پیشرفت و همچنین نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی، کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات به شرح زیر افزایش می‌یابد:

۱- ضریب حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر و حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران، مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی به میزان بیست درصد(۲۰%) افزایش می‌یابد.»

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو