لحظاتی استثنایی در آغوش تاریخ که در خاطرتان ماندگار خواهد شد

منبع: پلازا

2

1402/11/10

14:21


لحظاتی استثنایی در آغوش تاریخ که در خاطرتان ماندگار خواهد شد

قلعه رودخان گیلان، یکی از نمادهای تاریخی و نظامی ایران است، که در شهرستان فومن واقع شده و قدمت و تاریخی طولانی دارد. این قلعه در طول دوران‌های مختلف تاریخی، فراز و نشیب‌های زیادی به خود دیده است و امروزه با همان ساختار مستحکم و تسخیرناپذیر خود، به یکی از جاذبه‌های پرارزش تاریخی در دل جنگلی انبوه از درختان سر به فلک کشیده در شهر فومن استان گیلان تبدیل شده است.

این قلعه تاریخی در نزدیکی روستای رودخان قرار گرفته و تنها با فاصله‌ای 20 کیلومتری از جنوب غربی شهر فومن می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم محل اقامتتان را با اجاره ویلا در شهر فومن انتخاب کنید و بعد از گشت و گذار در روستای رودخان و جنگل‌های اطراف و بازدید از قلعه، دوباره به اقامتگاه خود در فومن برگردید تا برای بازدید از دیگر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این شهر بی‌نظیر آماده شوید.

قلعه در حدود 715 متر از سطح دریا فاصله دارد و بر فراز ارتفاعات جنگلی منطقه حیدرآلات روستای رودخان قرار گرفته است. هیچ اطلاعات دقیقی در خصوص تاریخچه قلعه در دسترس نیست و با وجود عظمتی که امروزه شاهد آن هستیم، این دژ تاریخی تا سال 1830 میلادی ناشناخته بود.

برای دیدن برج و فضای داخلی قلعه باید از 1600 پله بالا بروید؛ پله‌های قدیمی که از قلعه، طی کاوش‌های باستان‌شناسی کشف شده‌اند به 935 پله می‌رسند و پله‌های جدید جایگزین آن شده‌اند. اما با این حال به این جاذبه تاریخی، قلعه هزار پله نیز می‌گویند.

طول قلعه 500 متر است و مساحت آن به 6.2 هکتار می‌رسد؛ اما در برخی نقاط عرضی متفاوت دارد. قلعه در دو قسمت ارگ و قورخانه از مصالحی همچون آجر و سنگ ساخته شده است و برج و باروهایی به طول 1500 متر دارد. ارگ محل شاه‌نشین قلعه است و حرم سرا و قورخانه قلعه به زندگی سربازان و فعالیت‌های نظامی اختصاص داشته‌اند.

بعد از دیدن قلعه و بخش‌های مختلف آن و تماشای طبیعت سبز گیلان بر بلندای آن، نوبت به بازار گردی و شکم‌گردی می‌رسد. بازاری زیبا و پر از رنگ و لعاب درست در پایین قلعه قرار دارد، که پیش از رفتن به سمت ورودی‌های دژ، کمی جلوتر از پارکینگ حتما آن را می‌بینید. در اینجا انواع خوراکی‌ها و غذاهای خوشمزه محلی وجود دارند، که می‌توانید بعد از اینکه دلی از عزا درآوردید، سری به مغازه‌های فروش سوغاتی بزنید، یا با پوشیدن لباس‌های رنگی شمالی، لحظات شیرین سفرتان به این منطقه را به حصار قاب دوربین در بیاورید.

تاریخی بی‌نظیر و استثنایی در کاخ چهلستون اصفهان

سوئیت اصفهان

کاخ چهلستون، یکی از باغ‌های سلطنتی ارزشمند اصفهان است و با نام موزه چهلستون نیز شناخته می‌شود. این باغ، با شکل‌گیری در دوره صفوی توسط شاه عباس اول، به عنوان بخشی از باغ جهان‌نما ساخته شد. باغ چهلستون از جمله مقاصد دیدنی اصفهان است که به رغم آسیب‌هایی که در دوران مختلف بر پیکره آن وارد شده است ، همچنان زیبایی خاص و خود را حفظ کرده و برای گردشگران جذابیت بیشماری دارد.

کاخ تاریخی چهلستون با یک مساحت ۲۱۲۰ متر مربعی و یک معماری زیبا، جلوه‌ای فرهنگی و تاریخی دارد و فضای باغ آن پر از درختان کاج ایرانی، نارون، افرای سیاه، چنار و عرعر به همراه پوشش گل‌های فصلی است. با دیدن باغچه‌های اطراف کاخ که گل‌های فصلی در آن‌ها کاشته می‌شوند، تصویر زیبا و رنگارنگ این محیط دل‌انگیز در ذهن هر گردشگری حک می‌شود و لحظاتی روح‌بخش رقم می‌خورد.

بنای عمارت در ارتفاع یک متری از سطح باغ قرار گرفته است و با ورود به این فضا، ابتدا استخر جلوی عمارت نمایان می‌شود، سپس می‌توان به بنای اصلی دسترسی داشت. در واقع درختانی که در دو طرف این فضا قرار دارند، جهت حرکت را به سمت کاخ نشان می‌دهند و شما را به بنای باغ می‌رسانند.

این باغ در بستر شهر قرار دارد و نقطه اتصال آن با دیگر باغ‌های شهر بسیار قابل توجه است، به گونه‌ای که می‌توان از باغ چهلستون به باغ‌های دیگر دسترسی داشت. اما باغ با دیوارهایی از محیط شهری جدا شده است و کمتر ارتباطی با سایر عناصر شهری دارد.

با سفر به اصفهان فرصت برای بازدید از جاذبه‌های تاریخی بسیار غنی است، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم با اجاره سوئیت اصفهان قدری خود را به زندگی محلی مردمان این شهر نزدیک‌تر کنید و با سپری کردن روزهای سفر در بافت تاریخی شهر، تنها با کمی پیاده‌روی خود را به جاذبه‌های ارزشمند این شهر برسانید.

کلبه وحشت جایی رازآلود در شهر انزلی

ویلا انزلی

چه داستان‌های ترسناک را باور داشته باشید، چه نداشته باشید، مسئله این است که کلبه وحشت درست همان جایی است که باید پای قصه‌هایش بنشینید و بپذیرید که در شهر انزلی جایی برای تجربه ترس و وحشت وجود دارد، آن هم در دل فضای سرسبز جنگلی شمال، درست جایی که آدم نمی‌داند بترسد یا از طبیعت لذت ببرد.

بنابراین با اجاره ویلا انزلی راهی سفری ماجراجویانه شوید، تا ببینید که کلبه وحشت تنها در قصه‌ها و فیلم‌ها نیست. این جاذبه در دل جنگل هفت دغنان انزلی قرار دارد و داستان‌هایی درباره آن دهان به دهان می‌چرخد. تاریخ به ما می‌گوید که ماجرای اولین حضور ترس در این کلبه به 44 سال پیش بر می‌گردد. در آن زمان چهار پسر جوان تصمیم می‌گیرند تا با ماندن در کلبه به شایعاتی که درباره آن شنیده‌اند پایان دهند، اما حقیقت آشکار می‌شود و با تاریک شدن هوا دو نفر از آن‌ها پا به فرار می‌گذارند و دو نفر دیگرشان به سرنوشتی تلخ دچار می‌شوند.

بنابراین اگر سفرهای ماجراجویانه را دوست دارید، حتما در سفرتان به انزلی سری به این منطقه بزنید؛ تاریخ این منطقه به 1200 سال پیش بر می‌گردد و طبیعت آن بسیار دلنشین و جذاب است، اما پیشنهاد می‌کنیم پیش از تاریک شدن هوا به محل اقامتتان برگردید، چرا که فضای جنگل بسیار دلهره‌آور می‌شود.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو