کشف کتیبه سردر بقعه شاهزاده حسین شهر همدان

منبع: همگردی

1

1402/11/10

16:37


ایسنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر گشته، کشف کتیبه سردر بقعه شاهزاده حسین شهر همدان صورت گرفت.

خسرو محمدی با اشاره به انعقاد تفاهمنامه سازمان اوقاف با وزارت میراث فرهنگی در زمینه بازیابی، کشف، معرفی، طبقه بندی و ساماندهی آثار تاریخی و باستانی مربوط به بقاع متبرکه و موقوفات اظهار کرد: در همین راستا موزه وقف در سال 97 در طبقه پایین آستان مقدس امامزاده عبدالله (ع) که در برگیرنده اشیای وقفی، نذری، اهدایی و کشفی است، راه اندازی شد و در سایر استانها نیز این امر به شدت و ضعف دنبال می شود که البته همدان در این حوزه پیشگام بوده است.

وی با بیان اینکه کشف کتیبه از بقعه شاهزاده حسین (ع) هم در راستای همان تفاهمنامه رقم خورده، تصریح کرد: از زمان انعقاد آن تفاهمنامه سعی کردیم با دقت بیشتری در بقاع متبرکه و موقافات جستجو کنیم و انبارها، گاوصندوق ها و محل های نگهداری اشیاء را مورد بررسی قرار دهیم و خوشبختانه در حال یافتن یک به یک اشیای گرانبها هستیم.

محمدی با اشاره به کتیبه کشف شده مربوط به سردر غربی امامزاده شاهزاده حسین (ع) در چند ماه پیش مطرح کرد: طی این مدت در حال خوانش کتیبه بودیم، چرا که بعد از پیدا کردن هر مجموعه ای باید اصالت آن مورد تأیید قرار گیرد.

کشف کتیبه سردر بقعه شاهزاده حسین شهر همدان

وی با بیان اینکه کتیبه در خود شاهزاده حسین (ع) کشف شده، خاطرنشان کرد: فرآیند جستجو ادامه دارد و مجموعه های نفیسی داریم که به تدریج احیاء و معرفی می شوند تا برگ تازه ای از تاریخ کهن همدان خوانده شود.

مدیر موزه وقف استان همدان یادآور شد: کتیبه کشف شده اثر فوق العاده ای است و از لحاظ سلامت به طرز معجزه آسایی خوب باقیمانده و چندین پژوهشگر هم در گذشته به وجودش اشاره کرده و دنبالش بودند به طوری که دهه 40 خورشیدی بعضی ها آن را دیده بودند اما بعدش مفقود شده بود که بعد از 60 سال به دست ما رسیده است.

وی با اشاره به خط ثلث کتیبه و آیه قرآنی که در پیشانی آن است، اظهار کرد: نام متولی تعمیر کتیبه سردر بقعه روی آن درج شد به طوری که مردی از اهالی تبریز در همدان تاجر و صراف بوده و به خاطر ارادت به امامزاده با هزینه شخصی کتیبه ای را با همکاری یک خیر به منظور بازسازی و احیای سردر غربی تهیه کرد، چرا که به نظر می رسد آن موقع احتمالاً تخریب شده و آسیب دیده است.

محمدی جنس کتیبه را سنگ مرمر و ابعاد آن را 55 در 30 سانت دانست و تصریح کرد: قدمت کتیبه به 124 سال قبل بر می گردد به طوری که در روی کتیبه تاریخ جمعه 28 رمضان سال 1321 هجری قمری حک شده است.

وی با بیان اینکه این کتیبه در موزه وقف همدان نگهداری خواهد شد و درصدد ثبت ملی آن نیز هستیم، یادآور شد: موزه وقف همدان معمولاً پیش از اذان مغرب و عشاء بین ساعت 17 تا 20 باز است اما با توجه به اینکه موزه در حال تکامل است و کار کشف و انتقال آثار تاریخی را انجام می دهیم، هنوز زمان بندی خاصی برای زمان بازدید تعریف نشده است.

به گفته مدیر موزه وقف استان همدان، چند مورد دیگر از آثار تاریخی از بقاع متبرکه و موقافات استان کشف شده که در آینده اعلام خواهیم کرد.

کشف کتیبه سردر بقعه شاهزاده حسین شهر همدان

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو