سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر


منبع: ساعد نیوز

1

1402/11/10

18:29


ساعدنیوز: تهران معمولاً شهری آلوده، پرسروصدا و پرهیاهو تصویر می‌شود. اما اگر نقابِ این متروپل مدرن و شلوغ را کنار بزنیم به طبیعتی می‌رسیم پاکیزه و حاصلخیز، با رودهای جاری و کوچه‌باغ‌های خیال‌انگیز، همان‌طور که در روایات تهران قدیم از این شهر یاد می‌شود.

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

روستاهای آباد و مناطق ییلاقی اطراف تهران، با آب و هوای کوهستانی و معتدل، باغ‌های میوه، کوه‌ها و آبشارها، شبیه به همان روایات قدیم، فضاهایی خاطره‌انگیز برای سفر و اجاره ویلا در اطراف تهران هستند.

اگر وقت کافی برای سفر چند روزه را ندارید می‌خواهید تنها یک پنجشنبه یا جمعه به سفری یک روزه بروید و شنبه با انرژی تازه به سر کار خود برگردید؛ اگر اهل پیاده ‌روی، کوهنوردی، دوچرخه‌سواری هستید؛ یا اگر دوست دارید یک دورهمی دوستانه، جشن تولد یا مهمانی خانوادگی در ویلاهای اطراف تهران برگزار کنید و از سکوت و زیبایی ییلاق اطراف تهران لذت ببرید؛ این مقاله 20 منطقه فوق‌العاده در نزدیکی پایتخت را معرفی می‌کند.

کردان، نزدیک تهران با هوایی تازه


کردان روستایی خوش آب و هوا در 18 کیلومتری کرج و 68 کیلومتری تهران است. روستایی سرسبز و مشهور با آب و هوای خوش و تمیز که مقصدی آشنا برای اهالی تهران و کرج در سفرهای یک روزه، پیک‌نیک یا اقامت یک شبه در تعطیلات آخر هفته است.

به‌خصوص در فصل تابستان، هوای خنک کردان و رودخانه‌ همیشه جاری آن که از ارتفاعات کوه کهار سرچشمه می‌گیرد، جذابیت زیادی برای سفر یک روزه دارد.

باغ‌های میوه مثل باغ‌های آلبالو، زردآلو، توت و گردو در کنار رستوران‌ها، اقامتگاه‌ها و جذابیت‌های طبیعی، این روستا را به گزینه‌ای همه‌ چیز تمام برای مسافرت یک روزه در اطراف تهران بدل کرده است. کردان به‌ لحاظ تقسیمات شهری، در استان البرز، شهرستان ساوجبلاغ واقع شده و از توابع شهر کوهسار است. اگر به کردان رفتید، دیدار از برج تاریخی مقبره‌ی کردان یا همان امامزاده حسین را هم فراموش نکنید.

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

روستا و آبشار آینه ورزان


روستای باصفای آینه ورزان یا آن طور که در زبان مردم محلی رایج است «عین ورزان» در 60 کیلومتری شرق تهران و یکی از مقاصد اصلی اهالی پایتخت در سفرهای یک روزه به‌خصوص در فصل‌های بهار و تابستان است.

آینه ورزان از توابع آبسرد در شهرستان دماوند، روستایی کهن و تاریخی با رودخانه‌ای جاری و باغ‌های میوه در اطراف است. آبشار آیینه ورزان در کوهی نزدیک به روستا یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های این محل است. برای رسیدن به آبشار باید به سمت ده بالا پیاده ‌روی کنید.

روستای رویایی آهار


روستای آهار یا همان‌طور که در گویش اهالی به گوش می‌رسد «اوهر» در فاصله‌ی 40 کیلومتری تهران و بخشی از شهرستان شمیرانات، در منطقه رودبار قصران واقع شده و یکی از پاتوق‌های تهرانی‌ها برای مسافرت یک روزه است.

دو رودخانه‌ی دل‌انگیز «شکر آب» و «پیش کنک» که از روستای آهار می‌گذرند و در نهایت به جاجرود می‌پیوندند، طبیعت فوق‌العاده‌ای در مسیر خود می‌سازند و باغ‌های میوه‌ی روستا را سیراب می‌کنند. اگر در اواخر بهار به آهار بروید، باغ‌های گیلاس و آلبالوی پرثمر روستا به بار نشسته‌اند و می‌توانید از باغداران محلی میوه‌های خوشمزه‌ و طبیعی بخرید.

پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری از مسیر بهشتی روستا تا رودخانه و یا به سمت روستای ده تنگه از جمله تفریحات دسته‌جمعی معمول در این روستا و کوچه‌باغ‌های آن است. آبشار شکرآب در روستایی به همین نام یکی از مقاصد ممکن در سفر یک روزه به آهار است.

اگر صبح زود به آهار برسید، با پیاده‌روی چند ساعته می‌توانید ناهار را در کنار طبیعت بکر آبشار شکرآب میل کنید.

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

روستاهای وردیج و واریش در شمال غرب تهران


وردیج و واریج دو روستای کوهپایه‌ای و ییلاقی در منطقه کن و سولقان تهران هستند که در فاصله 40 کیلومتری از تهران و فاصله 6 کیلومتری از یکدیگر قرار گرفته‌اند. در تدارک سفری یک روزه به اطراف تهران، می‌توانید از هر دوی این روستاها دیدن کنید.

روستای وردیج و ارواح سنگی!


در مسیر روستای وردیج، منطقه‌ای موسوم به دامنه ارواح سنگی وجود دارد. صخره‌هایی عجیب و بهم فشرده با سوراخ‌هایی عمیق که شکل و شمایل عجیب و غریبشان ممکن است تداعی‌کننده‌ سر یا بدن حیوانات یا جانوران عجیب‌الخلقه باشد.

اگرچه به نظر می‌رسد این سوراخ‌ها حاصل فرسایش و تغییرات جوی در طول سالیان باشد، اما منحصر به‌فرد بودن این صخره‌ها به شایعات و خرافات بسیاری درباره دلایل شکل‌گیری این اشکال میان مردم محلی دامن زده است.

وردیج مثل اغلب روستاهای ییلاقی اطراف تهران، یک رودخانه خروشان و باغ‌های سرسبز گردو، سیب، خرمالو، توت و شاتوت دارد. به دلیل قرار گرفتن در کنار کوه‌های بلند و دره‌های عمیق و سرما و برف شدید معمول در ماه‌های آخر سال، سفر زمستانی به این روستا توصیه نمی‌شود.

در روستای وردیج معمولاً اقامتگاه یا ویلایی برای اجاره وجود ندارد و اگر اهل کمپ در طبیعت نیستید، بهتر است برنامه‌ سفرتان طوری باشد که شب را به تهران برگردید یا به یکی از شهرهای نزدیک روستا بروید

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

واریش، روستای حافظ محیط زیست


روستای واریش هم از وردیج سرسبزتر است و هم زمستان‌های سخت‌تری دارد. مردم محلی نسبت به نظافت و حفظ محیط زیست در این منطقه بسیار حساس هستند.

برای یادآوری این موضوع، در ورودی روستا نوشته شده: «این روستا رفتگر ندارد، زباله‌هایتان را با خود ببرید»، همچنین از طرف دهیاری روستا کیسه زباله در اختیارتان گذاشته می‌شود که مبادا بردن زباله‌ها را فراموش کنید.

سرچشمه واریش و ارتفاعات «پهنه حصار» یا «پهنه سار» از جاذبه‌های طبیعی این روستا هستند که طبیعت‌گردها و کوهنوردها را به سوی خودشان می‌کشند. از روستای واریش تا قله پهنه حصار یک کوهنوردی 4-5 ساعته پیش رو است.

روستای برغان و باغ های میوه آن

اگر جزو آن نسلی باشید که داستان کباب غاز جمال‌زاده را در کتاب‌های دبیرستان خود خوانده‌اید، نام برغان بیش از همه شما را یاد آلوی برغان خواهد انداخت! همان آلوی سرخ‌شده در کره فرنگی که شکم غازِ خوشمزه‌ی داستان را با آن پر کرده بودند و سبب شد تا پسرعموی راوی، تمام عهد و پیمانی که بر سر نخوردن کباب غاز بسته بود بشکند!

آلوی برغان که مردم محلی به آن گوجه برغان می‌گویند، محصولی است که از پیوند آلوی محلی و آلوی بخارا به دست آمده و از آن برای تولید انواع لواشک، ترشی و بسیاری از غذاهای ایرانی استفاده از جمله پر کردن شکم غازهای کبابی استفاده می‌کنند.

از تهران و کرج به سمت برغان، وارد جاده‌ای به نام جاده برغان می‌شوید که یکی از زیباترین جاده‌های اطراف تهران به شمار می‌آید. برغان یک روستای تاریخی و در گذشته محل توقف مسافرین در حد فاصل کرج به قزوین بود، به همین دلیل علاوه بر طبیعت زیبا، درختان بسیار کهن و بناهای تاریخی آن، مورد توجه گردشگران تهرانی و کرجی است که اغلب برای سفر و اقامت یک‌ روزه به این روستا می‌آیند.

آتشگاه کرج، حسینیه و مسجد برغان، میدان تاریخی برغان، قلعه ایلخانی و زیارتگاه چهل دختر از مکان‌های تاریخی و دیدنی این روستا هستند. یک درخت سیب بسیار معروف و کهن در زیارتگاه چهل دختر و یک چنار معروف و کهن موسوم به چنار هزار ساله‌ مسجد برغان، از جاذبه‌ها و نشانه‌های قدمت طبیعت و فرهنگ در این روستا هستند. یکی از القاب برغان «مهد چنارهای هزار ساله» است.

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

کن و سولقان، پاتوق خوشگذارنی


کن و سولقان، دو روستای واقع در شمال غرب تهران هستند. روستای کن که معمولاً به آن «کنِ سولقون» هم گفته می‌شود روستایی ییلاقی در امتداد خیابان کوهسار در محله‌ی شهران تهران است.

رودخانه کن، سرچشمه گرفته از قله‌ی توچال در کنار کوه‌ها و دره‌های مسیری کوهستانی که با سفره‌خانه‌ها و رستوران‌ها پر شده، مسیری است که معمولاً مردم تهران برای تفریح و خوش گذرانی در نزدیکی شهر به سوی آن می‌روند.

روستای سنگان، روستای وردیج، روستای واریش، غار بیوک آقا (که برای رسیدن به آن دو ساعت کوهنوردی لازم است) و پارک جنگلی کوهسار از جذابیت‌های مسیر کن و سولقان هستند.

این مسیر در نهایت به امامزاده داوود می‌رسد که یکی از مشهورترین مکان‌های زیارتی در اطراف تهران است. دو روستای وردیج و واریش هم که درباره جاذبه‌های آنها صحبت کردیم، از روستاهای دهستان سولقان به شمار می‌آیند.

طالقان، منطقه‌ای زیبا با طبیعتی شگفت انگیز


طالقان شهری خوش آب و هواست که در فاصله 120 کیلومتری تهران قرار دارد. برای رسیدن به طالقان هم از اتوبان کرج - قزوین و هم از مسیر جاده چالوس (مسیر مناسب در فصل تابستان) می‌شود حرکت کرد.

دریاچه و سد طالقان که روی رودخانه شاهرود ساخته شده و آبادی و سرسبزی بسیاری در اطراف این منطقه پدید آورده، در کنار آبشار و روستای اورازان، آبشار سوهان (چره)، آبشار شله بن و آبشار کر کبود از مهم‌ترین نقاط دیدنی طالقان هستند.

طالقان علاوه بر جاذبه‌های طبیعی شهری تاریخی و مذهبی هم هست. آستان امامزاده قاضی میرسعید و خانه آیت‌الله طالقانی در کنار امامزاده هارون از جاذبه‌های مذهبی تاریخی این منطقه هستند. اگر قصد اقامت در طالقان را داشته باشید، اقامتگاه‌های بومی و ویلاهای مختلفی در دسترس است.

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

روستای برگ جهان در لواسان


برگ جهان یا آن‌طور که مردم محلی می‌گویند «بلگجون» و «برگجون» جزو بخش لواسانات در شهرستان شمیران استان تهران و در 40 کیلومتری پایتخت واقع است. این روستای ییلاقی مانند اغلب روستاهای اطراف تهران پر از باغ‌های میوه همچون گردو، توت، زردآلو، سیب و گیلاس است و به علت ارتفاع بالا زمستان‌های سختی دارد.

اگرچه مثل بقیه روستاهای کوهستانی اطراف تهران، برگ جهان در دو فصل آخر سال و اوایل بهار هوای نسبتاً سردی دارد، اما در پاییز منظره‌ هزار رنگ درختان پاییزی در این روستا یکی از جاذبه‌های اصلی است.

همچنین روستای برگ جهان مراسم تعزیه مشهوری دارد که محرم هر سال عده زیادی را برای تماشای تعزیه به سوی خود می‌کشد. آرامگاه امامزاده اسماعیل و تکیه سرده برگ جهان هم از مکان‌های زیارتی دیدنی روستا هستند.

آبشار برگ جهان، غار خمیره و صخره رسوبی تنگل خانه از جاذبه‌های طبیعی روستا هستند. قلعه دختر و غاری موسوم به «زندان خانه لار» که به نظر می‌رسد در گذشته به‌عنوان زندان استفاده می‌شده دو مکان تاریخی دیگر در این روستای کهن هستند. اقامت در برگ جهان هم در ویلاهای لوکس و هم در خانه‌های روستایی ممکن است، اما به نسبت روستاهای اطراف تهران معمولاً قیمت بالاتری دارد.

لواسان و ویلاهای لاکچری


لواسان یا آن‌طور که تهرانی خطابش می‌کنند «لواسون» یکی از شناخته‌شده‌ترین و گران‌ترین مناطق تفریحی و دره‌ای خوش آب و هوا در اطراف تهران است که به‌خاطر آب و هوای ییلاقی و ویلاهای لاکچری آن مشهور است.

نزدیکی به رودخانه جاجرود و دریاچه دارک زون و طبیعت سرسبز این شهر که تا نزدیکی دریاچه سد لتیان امتداد دارد، لواسان را به منطقه‌ای محبوب برای اقامت در ویلاهای لوکس بدل کرده است.

اگر اهل طبیعت‌گردی یا کمپ در طبیعت باشید،‌ منطقه حفاظت‌ شده ورجین یکی از نقاط تفریحی و بخشی از لواسان است که به دلیل تنوع زیستی آن شهرت و اهمیت دارد.

همچنین حاشیه روستای امامه، در فاصله کمی از دشت مهرچال و آبشار گلوکان از مناطق دیدنی لواسان هستند.

روستای کند علیا مملو از باغ‌های پرثمر میوه و کوچه‌باغ‌ها و دو آبشار زیبای ناران و کفترلو از دیگر نقاط دیدنی لواسان به شمار می‌آیند. کند همچنین محل عرضه محصولات تازه باغی هم هست.

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

غارموزه دکتر وزیری


این غارموزه یکی از منحصر‌به فردترین موزه‌های خصوصی ایران است که در سفر یک روزه به لواسان دیدن نباید دیدن آن را از دست بدهید. غار موزه مملو از اشیایی ساخته شده از وسایل دورریختنی است که توسط زنده یاد ناصر هوشمند وزیری از سال 1384 شمسی ساخته شده و در این موزه‌ی عجیب قرار گرفته است.

این موزه که با حفاری دالان‌هایی در دل کوه پدید آمده، آثاری از این هنرمند را به نمایش می‌گذارد که به داستان‌های اصلی ایران، روایات شاهنامه و قصه‌های فولکلور ایرانی اشاره دارند.

روستای افجه و دشت هویج


روستای افجه یکی از مقاصد محبوب در سفرهای یک روزه از تهران است. افجه که بخشی از لواسان است، به علت دسترسی آسان و دشت زیبایی که آن را به یکی از منحصربه‌فردترین مقاصد مسافرت‌های کوتاه بدل کرده شهرت خاصی پیدا کرده است. نام این دشت وسیع و زیبا در افجه، دشت هویج است.

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

روستاهای اطراف تهران در جاده چالوس


عبور از جاده چالوس در گشت و گذارهای یک روزه و توقف در ایستگاه‌های بین راهی می‌توان یک برنامه برای سفر کوتاه مدت در اطراف تهران باشد. اما اگر به این مسیر زیبا رفتید می‌توانید از دو روستای شهرستانک و ناتر هم دیدن کنید یا آنها را به مقصد سفر جاده‌ای خود در جاده چالوس بدل کنید.

شهرستانک، در مسیر جاده زیبای چالوس


شهرستانک روستایی تاریخی و خوش آب و هوا در جاده چالوس است که بخش عمده شهرت خود را مدیون کاخی است که ناصرالدین شاه در عصر قاجار در این روستا بنا کرد. سفر به روستای شهرستانک به شما نشان خواهد داد که می‌توانید به سلیقه‌ قاجارها در انتخاب تفرج ‌گاه‌های ییلاقی خوش آب و هوا و مکان‌های خوشگذرانی اعتماد داشته باشید.

کاخ ناصری یا کاخ شهرستانک که یکی از مکان‌های تفریحی ناصرالدین شاه در جاده چالوس بوده، متأسفانه امروز تا حد زیادی در حال تخریب است، اما همچنان در کنار کتیبه سنگی شهرستانک و قلعه تاریخی دختر (قلعه دزدبند) که به عهد ساسانی برمی‌گردد از جاذبه‌های تاریخی این روستا هستند.

تپه شنستون یا «شن ستان»، درخت کهنسال سرو اورس یا «هورست» و چشمه گل کیه از جاذبه‌های طبیعی شهرستانک هستند. فراموش نکنید که علاوه بر این مکان‌های دیدنی، مهم‌ترین جاذبه شهرستانک، آب و هوای ییلاقی و طبیعت زیبا و باغ‌های میوه آن است. برای دیدن این روستا یا اقامت در آن ماه‌های آخر بهار تا اوایل پاییز مناسب‌ترین فصل‌ها هستند. در زمستان ممکن است با سرمای نسبتاً شدید و یخبندان مواجه شوید.

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

روستای ناتر، بکر و دیدنی


کمی دورتر از تهران و در 50 کیلومتری نرسیده به چالوس، روستای کوهستانی ناتر مثل گنجی طبیعی پنهان شده است. ناتر در لغت به معنای نگهبان دشت است و به راستی که این روستای زیبا نگهبان دشت‌ها و مراتع سبزی همچون بارینگتون و کندیچال است.

جنگل‌های انبوه و چشمه‌های گوارا و خنکی نظیر چشمه لنار، جشمه ککی و چشمه قلقله و نیز چشمه داریو که گفته می‌شود خاصیتی شفابخش دارد از نقاط دیدنی روستای ناتر هستند. آبشار بارینگتون و کوهستان ناتر با سه قله‌ی کرچم، تخت‌سلیمان و حمم کر از جاذبه‌های طبیعی این روستا هستند.

برای اقامت شبانه در روستای ناتر فعلاً امکاناتی وجود ندارد و اگر قصد سفر کوتاه‌مدت به این روستا را داشتید برای اقامت ممکن است مجبور باشید به سمت چالوس یا مرزن آباد بروید.

روستای فشم، بهترین مقصد سفر یک روزه اطراف تهران


فشم سه منطقه به نام‌های اوشان، فشم و میگون دارد که به شکل کلی و در زبان مردم کوچه و بازار «اوشون فشم» خوانده می‌شوند. فشم از گذشته‌های دور محلی برای خوشگذرانی و اقامت در ویلاهای لاکچری برای تهرانی‌ها بوده است.

سه پیست اسکی دیزین، دربند سر و شمشک در منطقه فشم قرار دارند و سبب شده‌اند که این منطقه ییلاقی در زمستان هم پربازدید و پررونق باشد.

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

دیزین، مناسب فصل زمستان و دوستداران اسکی

پیست اسکی دیزین در منطقه فشم مقصدی زمستانی برای تفریح تهرانی‌ها است. دیزین 23 پیست اسکی، 4 مسیر تله‌کابین، 2 تله‌سیژ و 7 تله اسکی دارد.

پیست اسکی دیزین مور تأیید فدراسیون جهانی اسکی است و هر ساله در آن مسابقات جهانی زیادی برگزار می‌شود که علاقه‌مندان این ورزش زمستانی را به سوی خود می‌کشاند.

جنگل‌های اطراف تهران برای سفر یک روزه


اگر اهل جنگل ‌نوردی یا پیاده ‌روی‌ و وقت گذرانی در جنگل باشید، یک پارک جنگلی و دو جنگل بزرگ طبیعی در اطراف تهران می‌تواند مقصدتان باشد.

پارک جنگلی تلو، 5 کیلومتری تهران


در امتداد اتوبان شهید بابایی و در کیلومتر 5 جاده تلو، به این پارک جنگلی کمتر شناخته ‌شده می‌رسید که اگرچه در قواره‌ی پارک جنگلی چیتگر است، به شهرت و شلوغی آن نمی‌رسد.

پارک جنگلی تلو در واقع یک بوستان بسیار بزرگ است که برای اقامت نیم روزه در آلاچیق‌ها، صرف ناهار خانوادگی، بازی و دوچرخه‌سواری توصیه می‌شود.

جنگل الیمستان


جنگل الیمستان از جنگل‌های آمل به شمار می‌آید که سرشار از چشمه‌ها، دشت‌ها، آب‌های زلال، پوشش گیاهی متنوع و اسب‌های آزاد است.

راه رسیدن به جنگل الیمستان از تهران از مسیر جاده هراز ممکن است. منطقه بکر قلاردن و روستای جنگلی لهاش از مناطق دیدنی این جنگل هستند.

جنگل لفور


این جنگل در سواد کوه استان مازندران، بخشی از جنگل‌های تاریخی هیرکانی است. با رانندگی کوتاه از مسیر جاده فیروزکوه به‌راحتی به این جنگل شگفت‌انگیز می‌رسید. هفت آبشار تیرکن، آبشار اسکلیم، پارک جنگلی آذررود، آبشار گزو، آبشار ترز، آبشار اسپی آر و جلسنگ پلنگ ‌دره و سد لفور از مهم‌تریم نقاط طبیعی جنگل لفور هستند.

اواسط بهار تا اواخر تابستان بهترین فصول سفر به این جنگل هستند. علاوه بر کمپ، برای اقامت و گذراندن شب در این جنگل باشکوه، تعدادی کلبه جنگلی هم وجود دارد.

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

تنگه واشی، بهشتی در شهرستان فیروزکوه


یکی از مقاصد سفر یک روزه در اطراف تهران تنگه واشی در 20 کیلومتری شهر فیروزکوه و آبشار انتهایی آن است. برای رسیدن به آبشار باید از دو تنگه به نام واشی و سا عبور کرد، به همین علت آبشار انتهای تنگه‌ها ساواشی نام گرفته است.

پس از سفری حدوداً دو ساعته با ماشین، گذر از روستای جلیزجند و نوشیدن دوغ معروف پنج‌ گیاه این روستا، به دشتی سرسبز می‌رسید که آغاز مسیر به سمت تنگه واشی است. بعد از یک ساعت و نیم پیاده‌روی به دشت ساواشی می‌رسید.

با ادامه دادن مسیر سنگلاخی و عبور از تنگه سا که گذر از آن کمی مشکل‌تر از تنگه قبلی است به آبشار خنک زیبای ساواشی می‌رسید. پس قبل از حرکت برای پیاده‌ روی طولانی آماده باشید.

دشت لار در دامنه دماوند


دشت لار در کنار دریاچه لار و مرز بین استان تهران و مازندران، یک منطقه حفاظت ‌شده در اطراف تهران است. فصل بهار این دشت پر از گل‌های شقایق خودرو می‌شود و مناظر فوق‌العاده‌ای می‌سازد.

پارک ملی لار فضایی مناسب برای کمپ و پیک‌نیک، کوهنوردی، دوچرخه سواری، پیاده روی، ماهیگیری و همچنین آفرود است.

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

چشمه اعلا در نزدیکی آبعلی


اگرچه اکثر چشمه‌های اطراف تهران به دلیل کوهستانی بودن و عبور از لایه‌های مختلف کوه‌ها، از آب‌های زلال و گوارایی برخوردارند، چشمه اعلا در نزدیکی آبعلی شهرستان دماوند، از این حیث بسیار مشهور است و گفته می‌شود که آب این چشمه خاصیت درمانی دارد.

مواد معدنی موجود در آب چشمه برای کاهش فشارخون و بیماری‌های سنگ کلیه و مجاری مفید هستند. اما تنها کیفیت آب چشمه اعلا نیست که این منطقه را به یک مقصد عالی برای سفر یک روزه تبدیل کرده است، منطقه ییلاقی اطراف چشمه اعلا توسط باغ‌های سیب، گردو، گیلاس، آلبالو، زردآلو و قیسی در برگرفته شده است. این منطقه خوش آب و هوا و باصفا در 45 کیلومتری تهران قرار دارد.

دریاچه تار و هویر


دو دریاچه تار و هویر دو مقصد گردشگری برای سفرهای یک روزه به شکل کوه‌پیمایی و پیاده‌ روی هستند. با رانندگی از تهران به سمت جاده فیروزه کوه، بعد از گذر از دماوند و روستای چنار شرق به سمت دریاچه تار حرکت می‌کنید.

این مسیر هم برای آفرودی‌ها و هم برای راه‌ پیمایان جذاب است. کوه‌ پیمایان می‌توانند با صعود به قله زرین کوه از مسیر روستاهای آینه ورزان به دریاچه تار برسند.

دریاچه هویر هم در فاصله یک کیلومتری دریاچه تار قرار دارد. آب و هوای منطقه کوهستانی و حتی در تابستان نیز خنک است. بافت گیاهی انبوهی در اطراف نیست و بیشتر بوته‌ها و گیاهانی همچون آویشن در منطقه دیده می‌شوند.

بسیار مهم است که در سفر به این منطقه بکر، از پوشش گیاهی اندک منطقه برای روشن کردن آتش استفاده نکنید یا زباله‌های خود را در محل باقی نگذارید.

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

سفر یک روزه از تهران به جز شمال کجا میشه رفت؟ + تصاویر

غار رودافشان، بزرگترین دهانه غار خاورمیانه نزدیک تهران


از تهران به سمت جاده فیروزکوه، در شهرستان دماوند و روستای رود افشان پس از یک پیاده ‌روی حدوداً 45 دقیقه‌ای در مسیری سراشیبی، به غار مرموز رودافشان می‌رسید. تالار وسیع غار و دهانه بسیار بزرگ آن، این جاذبه‌ی طبیعی را به یکی از ویژه‌ترین غارهای خاورمیانه تبدیل کرده است.

وجود چندین تالار و دالان عظیم وستون‌های آهکی در اشکال مختلف و سادگی پیمایش از ویژگی‌های غار رودافشان است. اگرچه دسترسی به این غار برای همه ممکن است، بهتر است برای حفظ امنیت و سلامت خود و مراقبت از غار با هماهنگی راهنماها و مسئولان محلی، این غار تاریک را بپیمایید.

دقت کنید از دست زدن و آسیب زدن به بافت سنگی درون و تنها ساکنین این غار، یعنی خفاش‌ها بپرهیزید.برای اقامت در اطراف این غار، روستای رودافشان اقامتگاه بومگردی دارد اما شهر دماوند هم می‌تواند مقصد شما برای اقامت شبانه باشد.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو