اگر میخ وارد لاستیک خودرو شد؛ چه باید کرد؟

منبع: ساعد نیوز

1

1402/11/11

08:47


نفوذ میخ در لاستیک ممکن است برای هر خودرویی رخ دهد؛ بنابراین بهتر است در مورد آن اطلاعات بیشتری داشته باشید.در ادامه این مطلب از ساعد نیوز با ما همراه باشید.

اگر میخ به لاستیک شما نفوذ کرده؛ اما لاستیک باد خود را از دست نمی‌دهد و میخ در آج گیر کرده است، می‌توانید مسافت کوتاهی را با سرعت کم رانندگی کنید.اما در صورت هرگونه تغییر در هندلینگ یا نشانه‌های از دست دادن فشار لاستیک، مانند خش خش یا افت ناگهانی فشار باد لاستیک، مراقب باشید و فوراً توقف کنید.

آموزش ترمیم لاستیک سوراخ شده خودرو با میخ


اگر میخ یا شی تیزی داخل لاستیک خودروتان فرو رفته، لازم است ماشینتان را به تعمیرگاه برسانید تا لاستیک بررسی شده و تعویض یا تعمیر شود. رانندگی با لاستیکی که به‌خوبی تعمیر نشده، می‌تواند به ماشین آسیب بزند، باعث مایل شدن ماشین در حین رانندگی بشود و برای شما و دیگر سرنشینان خودرو مشکل ایجاد کند. اما اگر در شرایط بدی هستید و نمی‌توانید ماشین را برای تعمیر لاستیک به جایی برسانید، می‌توانید آن را موقتی ترمیم کنید.

بدین ترتیب نیازی به استفاده از یدک‌کش نیست و می‌توانید تا تعمیرگاه رانندگی کنید که لاستیک‌ها به‌طور کامل بررسی شوند. در ادامه بیشتر درباره ترمیم لاستیک سوراخ شده خودرو برایتان توضیح می‌دهیم.

 لاستیک سوراخ شده خودرو با میخ

راه اول: برای ترمیم لاستیک سوراخ شده به تعمیرگاه مراجعه کنید


تعمیرکاران لاستیک را درمی‌آورند، طوری سوراخ را می‌بندند که بتوانید با خیال آسوده رانندگی کنید. اگر می‌خواهید که لاستیک را نگه دارید و عوضش نکنید، باید اجازه دهید که متخصصین سوراخ آن را ببندند چون وقتی که شما ترمیم می‌کنید، نتیجه موقتی است و در دراز مدت تاثیری نخواهد داشت.

برای بردن خودرو به تعمیرگاه، اول نگاهی به لاستیک بیندازید. اگر بادش خالی شده، با آن رانندگی نکنید. اگر مطمئن نیستید، دستتان را بالای جایی که سوراخ شده بگیرید و ببینید که هوا از آن خارج می‌شود یا نه. همچنین می‌توانید کمی آب روی محل مورد نظر بپاشید و ببینید که حباب تشکیل می‌شود یا نه. اگر حباب شکل بگیرد، یعنی از لاستیک باد خارج می‌شود. اما اگر باد از لاستیک بیرون نمی‌زند، یعنی می‌توانید سوار شوید و تا تعمیرگاه بروید.

حواستان باشد که با لاستیکی که باد از آن خارج می‌شود، به تعمیرگاه نروید. اگر لاستیک یدک دارید، آن را جایگزین لاستیک معیوب کنید. در غیر این صورت، از یدک‌کش کمک بگیرید تا خودروتان را به نزدیک‌ترین تعمیرگاه برساند.

راه دوم: لاستیک خودروتان را عوض کنید


میخ را از لاستیک بیرون بکشید و اندازه سوراخ ایجاد شده را بررسی کنید. اگر بیش از نیم سانت است، باید لاستیک عوض شود. با ذره‌بین عمق سوراخ را بررسی کنید. اگر سوراخ ایجاد شده در کناره‌های لاستیک است، نمی‌توان ترمیمش کرد. اگر مطمئن نیستید و نمی‌توانید اندازه و موقعیت سوراخ ایجاد شده را به‌خوبی تشخیص دهید، آن را به تعمیرکار نشان دهید. هزینه‌ی تعمیر لاستیک از تعویض آن بسیار کمتر است؛ پس ببینید راهی برای تعمیر آن وجود دارد یا نه. اگر تعمیر لاستیک امکان‌پذیر نبود، حتما عوضش کنید.

اگر خواستید لاستیک را به تعمیرگاه برسانید ولی لاستیک یدکی نداشتید و یدک‌کش هم پیدا نکردید، با ابزار پلاگین می‌توانید سوراخ را پلاگ کنید و ماشین را به تعمیر گاه برسانید.

استفاده از ابزار پلاگین برای ترمیم لاستیک سوراخ شده


توجه داشته باشید که بعد از پلاگ کردن لاستیک، به یک تلنبه هم نیاز دارید. پس اگر تلنبه ندارید، زحمت پلاگ کردن را نکشید. یک کیت پلاگین خودرو، می‌تواند به طور موقتی شما را نجات دهد و اگر در ناکجاآباد گیر افتاده‌اید، شما را به موقع به تعمیرگاه برساند. درون کیت پلاگین، پلاگ‌های لاستیک، یک سوزن، و سوهان وجود دارد. حواستان باشد که نباید برای رانندگی دائمی و بلندمدت روی پلاگین حساب کنید. پلاگین فقط شما را در لحظه از مخمصه نجات می‌دهد.

اگر جایی که سوراخ شده را به‌خوبی نمی‌بینید، لاستیک را از ماشین جدا کنید. با کمک جک، ماشین را 15 سانت از زمین جدا کنید و با کمک آچار، پیچ‌های لاستیک را باز، و آن را از زیر ماشین خارج کنید. بدین ترتیب به راحتی می‌توانید سوراخ را پیدا کنید.

با توجه به این‌که سوراخ کجای لاستیک ایجاد شده،‌باید تصمیم بگیرید که می‌توان آن را ترمیم کرد یا نه. اگر سوراخ روی آج لاستیک یا کناره‌های لاستیک باشد، نمی‌توانید از پلاگ موقت استفاده کنید. اگر سوراخ بیشتر از نیم سانت باشد هم نمی‌توانید این کار را بکنید چون وقتی سوراخ بزرگ باشد، حین رانندگی پلاگ از آن خارج شده و منجر به تصادف می‌شود. اگر سوراخ اندازه کوچکتری داشته باشد، با ابزار مناسب می‌توانید پلاگ را درون سوراخ قرار دهید و موقتا سوراخ را ببندید. سوزن مناسب این کار که در کیت پلاگین است، شمایل T شکلی دارد. پلاگ را داخل سوراخ سوزن قرار دهید.

وقتی که پلاگ را درون سوزن جاگیر کردید، با انبر میخ را از لاستیک خارج کنید و سوهان را بردارید. سوهان این کار، شبیه سوزن است با این تفاوت که سوراخ ندارد. با کمک سوهان، سوراخ را بخراشید که وقتی پلاگ را داخل سوراخ گذاشتید، جایی برای چسبیدن داشته باشد. سپس سوزن را بردارید و داخل سوراخ قرار دهید و با دست فشار دهید. احتمالا زور زیادی لازم باشد بزنید تا پلاگ وارد سوراخ شود. آن‌قدر فشار دهید تا پلاگ کامل داخل برود و فقط حدود یک سانت از لبه‌هایش بیرون بماند.

این‌طوری پلاگ باید داخل بماند و شما بتوانید سوزن را از آن خارج کنید. اگر بعد از بیرون آوردن سوزن، پلاگ هم خارج شد، مجددا این کار را انجام دهید. قسمتی از پلاگ که بیرون مانده بود را با کمک چاقو یا تیغ ببرید تا به سطح جاده نچسبد. با یک تلنبه سیار که در همه خودروها هست، لاستیک را کمی باد کنید تا باد لاستیک‌ها بالانس شود. اگر نمی‌دانید چقدر باید آن را باد کنید، از دفترچه راهنما کمک بگیرید.

لاستیک سوراخ شده خودرو با میخ

سخن پایانی


رانندگی با میخ درون لاستیک اصلاً توصیه نمی‌شود؛ زیرا ممکن است خطرناک باشد. زیرا میخ می‌تواند باعث کاهش فشار باد لاستیک شود و در نهایت بر نحوه کنترل، ترمز و عملکرد کلی خودرو تأثیر بگذارد. علاوه بر این، رانندگی با میخ درون لاستیک می‌تواند آسیب بیشتری به لاستیک و بخش‌های مختلف چرخ مانند رینگ یا سنسور TPMS وارد نماید.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو