ارائه توضیحاتی درباره پروازهای عمره و علت تاخیری که در انجام پروازها رخ داد

منبع: همگردی

1

1402/11/12

15:07


ایسنا/ براساس خبرهای واصله، ارائه توضیحاتی درباره پروازهای عمره و علت تاخیری که در انجام پروازها رخ داد، صورت پذیرفت.

محمد محمدی بخش در جمع خبرنگاران بیان کرد: ما در سازمان هواپیمایی کشوری هیچ مشکلی نداریم و هواپیمایمان هم آماده است؛ کمااینکه در سالهای گذشته هم پروازهای ما به عربستان و اقصی نقاط دنیا انجام شده است. مشکلی فنی نداریم و در حاشیه اجلاس آی کن هم با رئیس هواپیمایی کشوری عربستان مذاکره و اعلام آمادگی کردیم.

وی ادامه داد: متاسفانه طرف مقابل هنوز پاسخ های جمهوری اسلامی را برای شروع پروازهای عمره اعلام نکرده و به نظر می رسد موضوع مربوط به هواپیمایی نیست و وزارت امور خارجه باید به صورت جدی تر به این موضوع وارد شده و در سطح کلان مساله را پیگیری کند. اما هیچ مشکل فنی و تخصصی در حوزه هواپیمایی نداریم و مسائل فنی به موضوعاتی بر می گردد که باید در سطح بالاتری از سوی وزارت امور خارجه که متولی این موضوع است، پیگیری شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره تلاش شرکتهای هواپیمایی برای افزایش قیمت بلیت توضیح داد: بعد از ابلاغ رای دیوان عدالت مبنی بر لغو مصوبه ستاد تنظیم بازار، دولت نامه ای مبنی بر اعمال ماده 91 برای رای دیوان ارسال کرد. رئیس دیوان هم اعلام کرد فعلا رای برای ابلاغ متوقف شده و به جلسه ای کارشناسی موکول می شود.

محمدی بخش ادامه داد: بلافاصله شورای عالی برگزار و مصوب شد که همه شرکتها ملزم هستند تازمان تعیین تکلیف رای دیوان، قیمتها را با سقف ابلاغی از سوی سازمان هواپیمایی رعایت کنند. چنانچه رای دیوان ابقا شود نرخ ها بر مبنای رای دیوان و در غیر این صورت بر مبنای رای شورای عالی هواپیمایی اجرا خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: هرگونه افزایش قیمت بلیت هواپیما باید در شورای عالی هواپیمایی مصوب شود، سیر قانونی را طی کند برای اینکه قابلیت اجرا داشته باشد. مگر اینکه براساس رای دیوان ابلاغیه متنوع سازی نرخ انجام شود که در آن صورت هم نظر کارشناسی ما این است که شورای عالی هواپیمایی باید ورود کند و ما رهاشدگی در حوزه قیمت نداشته باشیم.

ارائه توضیحاتی درباره پروازهای عمره و علت تاخیری که در انجام پروازها رخ داد

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به اینکه آیا قیمت بلیت در آستانه عید نوروز افزایش می باید، تاکید کرد: هرگونه افزایش منوط به مصوبه شورای عالی هواپیمایی است.

وی درباره برخورد با شرکتهای هواپیمایی که سقف قیمتی را رعایت نمی کنند، گفت: در خصوص ایرلاین هایی که رعایت نمی کنند، همزمان با شکایت های مردمی و نظارت هایی که صورت گرفته، دستگاه های نظارتی، تعزیرات، دادسرا و قوه قضاییه ورود کردند و جریمه های سنگین وضع شده و با این موضوع برخورد می کنیم. ما با همه سودجودیان، پلتفرم ها و نرم افزارهایی که از این فضا استفاده می کنند، برخورد خواهیم کرد و برخورد ما نسبت به دفعه قبل شدیدتر خواهد بود و این برخورد این بار با هر مجموعه متخلف از نوع لغو امتیاز است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: جریمه ایرلاین های متخلف در فاصله زمانی کمتر از یک هفته و برای زمانی است که سازمان هواپیمایی تعیین سقف را ابلاغ کرده و آنها باید رعایت می کردند. تاکنون چندین پرونده قضایی تشکیل شده، حکم های قضایی ابلاغ شده و به متخلفان تذکرهای جدی دادیم و جریمه های نقدی سنگین هم بریده شده است.

محمدی بخش درباره پرواز متعدد لغو شده و جریمه شرکت های ابطال کننده این پروازها توضیح داد: از میان تمام پروازهایی که در روز انجام می شود، حداکثر سه یا چهار پرواز لغو می شود؛ بخشی به دلیل عملیاتی و بخشی به دلیل بدی آب. همه اینها در جای خودش رسیدگی می شود و طبق قانون حقوق مسافر با آنها برخورد می شود. با متخلفان هم برخورد کردیم و برخورد خواهیم کرد.

وی درباره شرایط فعلی ناوگان صنعت هوایی اظهار کرد: در شرایط حاضر مشکلات مختلفی وجود دارد. نوسانات ارزی، وضعیت تحریم ها، عدم ترخیص قطعات از گمرک مشکلاتی است که وجود دارد و نگهداشت صنعت هوایی در این شرایط باید با تعامل و همکاری همه اتفاق بیفتد. کوچکترین سهل انگاری خسارات جبران ناپذیری به بار می آورد. از این رو اجازه هیچگونه حرکت هیجانی را در صنعت نمی دهیم و آگاهانه عمل کرده و از برخوردهای هیجانی جلوگیری خواهیم کرد. در عین حال که اولین وظیفه سازمان هواپیمایی کشوری امنیت است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات انجام شده برای واردات هواپیما و رسیدن به 250 فروند وعده داده شده تا پایان سال گفت: بنا بود تا پایان سال به 250 فروند برسیم اما حدود سه ماه است که به دلایل مختلف، مصوبه ترخیص قطعات از گمرک برای سر خط آوردن هواپیماها دچار وقفه جدی شده است. البته روز گذشته مصوبه صادر شد. در حال حاضر 180 فروند هواپیما عملیاتی است، اما سعی می کنیم به عدد قابل قبولی رسیده و به بالای 200 فروند در ایام نوروز برسیم.

ارائه توضیحاتی درباره پروازهای عمره و علت تاخیری که در انجام پروازها رخ داد

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو