در جستجوی روزنه ای برای گشایش؛ چرا 110 اصلاح طلب شاخص مشارکت را بر تحریم ترجیح دادند؟

در جستجوی روزنه ای برای گشایش؛ چرا 110 اصلاح طلب شاخص مشارکت را بر تحریم ترجیح دادند؟


منبع: ساعد نیوز

1

1402/11/24

12:31


دکتر سید جعفر قنادباشی دیپلمات ایرانی و تحلیلگر مسائل ایران در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار ساعدنیوز به تحلیل ابعاد مختلف بیانیه 110 اصلاح طلب شاخص و دعوت از مردم برای مشارکت در انتخابات 11 اسفند پرداخت.

در جستجوی روزنه ای برای گشایش؛ چرا 110 اصلاح طلب شاخص مشارکت را بر تحریم ترجیح دادند؟

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز، دکتر سید جعفر قنادباشی دیپلمات باسابقه و فعال سیاسی در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار ساعدنیوز در تحلیل بیانیه 110 اصلاح طلب برجسته با عنوان "روزنه گشایی کنیم" در دفاع از مشارکت در انتخابات مجلس در 11 اسفند گفت:در خصوص انگیزه این 110 نفر برای انتشار این بیانیه تحلیل های مختلفی ارائه شده که هر کدام از این تحلیل ها در جای خودشان وجهی از موضوع را آشکار می کنند. تحلیل اول این است که بعد از 8 سال قُمار اصلاح طلبان بر روی دولت حسن روحانی و در نهایت شکست آنها، برخی از خود اصلاح طلبان از جمله بهزاد نبوی از "مرگ اصلاحات" سخن گفتند! بنابراین، این بیانیه را می توانیم تلاش جدیدی از سوی اصلاح طلبان برای احیای ساختار و هسته مرکزی اصلاح طلبی بدانیم.

دکتر سید جعفر قنادباشی کارشناس مسائل بین الملل

قنادباشی افزود: همان طور که می دانید، اصلاح طلبان اعم از دولت میرحسین موسوی، دولت سازندگی هاشمی، دوم خرداد و دولت آقای روحانی جمعاً 36 سال از این 44 سال را در مسندهای اجرایی مهم کشور حضور داشته اند. به نظر من، بیانیه 110 نفر اصلاح طلب که خواهان مشارکت در انتخابات اسفند ماه امسال هستند، نشان از یک عقل محاسباتی است. چرا باید این 36 سال تجربه را با خالی کردن صحنه کنار بگذارند و بخواهند حزب یا جریان دیگری را از نو بنیاد نهند. این بیانیه به معنای این است که اصلاح طلبان و کارگزاران و اعتدالیون به دنبال نوسازی ساختمانی تخریب شده هستند.

هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی

سفیر اسبق ایران در لیبی گفت: رقبای اصلاح طلبان یک تحلیل بدبینانه تری را هم مطرح می کنند. این که چرا این بیانیه بعد از 22 بهمن منتشر شده است؟ تحلیل آنها این است که اصلاح طلبان معتقد بودند که به دلیل اغتشاشات اخیر، جنگ روانی دشمنان ایران و تحریم های اقتصادی و وضعیت معیشتی دشوار، مردم در روز 22 بهمن به خیابان ها نخواهند آمد و صحنه را خالی خواهند کرد. ولی بعد از دیدن حماسه ای که در روز 22 بهمن خلق شد، دیگر دلیلی برای نیامدن در صحنه انتخابات باقی نمانده بود.

حضور هاشمی رفسنجانی در میان اصلاح طلبان

این تحلیلگر مسائل ایران افزود: تحلیل سومی که درباره این بیانیه مطرح می شود این است که در طی این 36 سال به هر صورت مدیرانی همفکر با جریان اصلاح طلبان و کارگزاران در بدنه مدیریتی کشور رسوب کرده است. دوره آقای خاتمی مدیران آقای هاشمی تغییر نکردند. در دوره آقای احمدی نژاد برخی از آن ها کنار زده شدند ولی باز تخمین زده می شود که نزدیک به 300 مدیر عالیرتبه همفکر با اصلاح طلبان در دولت وجود دارد و این مدیران متعلقینی هم دارند که طبیعتاً دارای منافع اقتصادی و سیاسی هستند. حیات شبکه سیاسی و اقتصادی شکل گرفته در بستر این جریان، موکول به حضور نمایندگانی همفکر و همزبان با اصلاح طلبان در مجلس شورای اسلامی است و این 110 نفر این موضوع را کاملاً به خوبی می دانند.

حسن روحانی

قنادباشی تصریح کرد: جمهوری اسلامی و نظام ولایت فقیه یکی از افتخاراتش این است که هیچگاه به احزاب اجازه نداده است که در خدمت سرمایه داران باشند. در کشورهای لیبرال اینگونه است که نمایندگان پارلمان حامیان اصحاب ثروت و قدرت و شرکت های بزرگ اقتصادی هستند. البته آقای هاشمی باور داشت که باید رهبانیت کنار گذاشته شود و روی اقتصاد تمرکز شود و اقتصادی قوی شود. بنابراین، در زمان ایشان نوعی قشر اشرافیت بروکراتیک تکنوکرات در ایران شکل گرفت که منافع طبقاتی خودش را دارد و دغدغه های سیاسی اش هم از جنس دیگری است.

میزان رأی ملت است

این استاد دانشگاه در پایان افزود: برخی از این 110 نفر به نمایندگی از برخی جریانات قدرت و ثروت طبیعتاً به میدان آمده اند. همه آنها که صاحب سرمایه نیستند. البته در میان اصولگرایان هم بودند کسانی مثل عسگراولادی که در بازار قوی بودند ولی دغدغه اصلی شان مذهب بود نه ثروت!

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو