چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟ (ساده ترین چک لیست نظافت)

چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟ (ساده ترین چک لیست نظافت)


منبع: تاپ ناز

1

1402/11/24

13:23


چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟ اگر دائم در حل تمیزکاری و جمع و جور کردن وسایل آشپزخانه تان هستید، اما هنوز این سوال را می پرسید، یعنی به خوبی نمی …

چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟ اگر دائم در حل تمیزکاری و جمع و جور کردن وسایل آشپزخانه تان هستید، اما هنوز این سوال را می پرسید، یعنی به خوبی نمی توانید متناسب با سبک آشپزخانه تان آنجا را مرتب کرده و جلوه ای تمیز و آراسته به آشپزخانه ببخشید.

شما باید برای داشتن آشپزخانه ای مرتب، از کابینت ها گرفته تا وسایل کوچک و … را به درستی انتخاب کرده و در جای مناسب قرار دهید؛ مثلاً برای ظروف ادویه یک باکس تهیه کرده یا از کابینت های ام دی اف به جای طرح های ساده استفاده کنید، چون جلوه ای زیبا به محیط خانه می بخشند. شما می توانید قیمت کابینت ام دی اف مشهد و سایر شهرهای ایران را از مراکز معتبر پرس و جو کنید.

علاوه بر وسایل، دانستن برخی نکات تمیزکاری برای از بین بردن آلودگی های محیط آشپزخانه ضروری است و کمک می کند تا محیط شما مرتب تر باشد.

چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟ (ساده ترین چک لیست نظافت)

چگونه آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟

در واقع در بسیاری از مواقع صرفا به دلیل استفاده از متریال نامناسب در دکور آشپزخانه محیط آن نامرتب جلوه می کند، در صورتی که شاید هر روز آنجا را تمیز کاری کنید؛ به همین منظور از چیدمان کابینت زیر گاز گرفته تا حتی محل قراردادن دستمال ها و دستگیره ها را باید به دقت با مواد مناسب تمیز نمایید.

در ادامه مرحله به مرحله کمکتان می کنیم که آشپزخانه تان را تمیز و مرتب کنید و تمام آلودگی های محیطی آن را از بین ببرید:

دستی به کل آشپزخانه بکشید (چیدمان دوباره وسایل)

در پاسخ به این سوال که چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟ باید گفت شما می توانید برای مرتب شدن آشپزخانه و افزایش جذابیت آن از ماربل شیت بین کابینتی، طرح های کابینتی متنوع، اجاق گازهایی با طراحی جمع و جور و … استفاده کنید تا به محیط آشپزخانه نظم و جذابیت خاصی ببخشید. قیمت ماربل شیت بین کابینتی آشپزخانه و سایر ابزارهای مدرن و زیبا زیاد نیست، بنابراین بابت تهیه آنها نگران نباشید.

در مرحله اول برای مرتب کردن آشپزخانه باید دستی کلی به سر و روی آن بکشید؛ از این رو سطل زباله را خالی، روی کابینت ها و اجاق گاز را دستمال کشیده و یک جارو کف آشپزخانه بزنید. سعی کنید تمام زباله های بزرگ را از محیط دور کنید تا مزاحم تمیزکاری تان نباشند.

زباله های بزرگ، از خود آلودگی های مختلفی تولید می کنند. مثلاً غذاهای مانده می توانند باعث ایجاد بویی نامطبوع در محیط شوند، بنابراین به طور کامل آنها را دور بریزید و به سراغ مراحل بعدی تمیزکاری بروید.

چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟ (ساده ترین چک لیست نظافت)

تمیزکردن داخل کابینت ها (ترفندی ساده)

اکنون نوبت به تمیزکاری داخل کابینت ها می رسد؛ شما باید تمام زباله های ریز و درشت داخل کابینت ها را جمع آوری کرده و دور بریزید. علاوه بر این برای مرتب شدن فضای آشپزخانه تمام ظرف ها را به صورت مرتب داخل کابینت ها بچینید تا محیط را شلخته و نامنظم نشان ندهند.

شما باید نمای بیرونی کابینت هایتان را نیز تمیز نمایید، بنابراین مواد شوینده مناسبی را انتخاب کرده و دستی به سر و روی نمای بیرونی این وسایل بکشید. سعی کنید در این مرحله سطح تمام لوازم دیگر داخل آشپزخانه تان مثل آبگرمکن، یخچال و … را نیز تمیز کاری کرده و تمام آلودگی های سطحی شان را از بین ببرید. با دستمال کشی درست، شما به سادگی به سوال چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟ پاسخ داده اید.

چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟ (ساده ترین چک لیست نظافت)

تمیزکاری گاز (جلوگیری از ورود آلودگی های مقاوم)

از آنجا که تمیزکاری گاز پر از نکته و ترفندهای مختلف است، به همین دلیل قصد داریم در تیتری جداگانه درباره آن نیز صحبت کنیم. برای اینکه گاز خود را تمیز کنید، ابتدا به جنس و متریال استفاده شده در آن توجه داشته باشید.

معمولاً از شیشه سکوریت نشکن یا استیل در ساخت اجاق گاز استفاده می شود. در صورتی که جنس استیل به کار رفته در محصول ضد خش بود و لکه هایی ماندگار روی صفحه وجود داشت، یک دستمال مناسب بردارید و آن را محکم بکشید تا آلودگی ها پاک شوند؛ البته مراقب باشید تا آسیبی به بدنه نرسد.

در صورتی که از شیشه در اجاق گاز استفاده شده بود، باید در بازه ای زمانی بسیار کوتاه تمیزکاری تان را انجام دهید، در غیر این صورت با ماندن لکه ها تمیزکاری سختتر شده و لکه ها جذب شیشه ها می شوند.

پاک کردن و تمیزکاری صفحه های چدنی اجاق گاز نیز اصول و ترفند هایی خاص دارد. شما باید برای تمیزکاری صفحه های چدنی از ترکیب سرکه و جوش شیرین استفاده کرده و تمام لکه های موجود بر روی این قطعه ها را از بین ببرید. به این ترتیب یکی از مهم ترین مراحل چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟ را انجام داده اید.

تمیزکردن یخچال

فرض کنید تمام محیط آشپزخانه تمیز است، اما درب یخچال را باز می کنید و با دنیایی از به هم ریختگی مواد غذایی رو به رو می شوید؛ واقعا این اتفاق احساس خوبی درونتان به وجود نمی آورد، بنابراین تمام مواد غذایی و ظروف داخل یخچال را بیرون بیاورید و با پارچه ای مرطوب و مناسب اقدام به تمیزکاری بخش های مختلف دستگاه کنید.

در ادامه دستگیره ها، پایه ها و بخش های جداشدنی را با آب و مواد شوینده مناسب بشویید و اجازه دهید خشک شوند. همچنین مواد غذایی فاسده شده را دور بیندازید و سپس هر کدام از آنها را بر اساس نوع و مدلشان در هر یک از طبقات با نظم و ترتیب بچینید. مثلاً نوشیدنی ها فقط در یک طبقه، مواد غذایی فاسد شدنی در طبقه دیگر و …!

چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟ (ساده ترین چک لیست نظافت)

سینک و دیوارهای آشپزخانه

بسیاری از افراد برای تمیزی سینک از سفید کننده های سنگ استفاده می کنند که همین موضوع باعث سیاه شدن بدنه آن می شود. پیشنهاد می کنیم به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید و از مایع های سفید کننده مناسب استفاده کرده تا تمام لکه های روی سینک را از بین ببرید.

اکنون نوبت به تمیزکاری شیرآلات می رسد؛ شیرهای آب را نیز به صورت کامل تمیز کنید. درب های کابینت را نیز باز کرده و با بررسی کردن وضعیت سیفون مطمئن شوید که هیچ مشکلی در سیستم آب آشپزخانه وجود نداشته باشد.

بعد از شستشوی کامل سینک به سراغ دیوارها بروید. یک پارچه مرطوب آغشته به کمی مواد شوینده را بردارید و روی دیوارها بکشید. تمام تلاشتان را به خرج دهید تا حتی قسمت سقف آشپزخانه نیز تمیزکاری شود.

چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟ (ساده ترین چک لیست نظافت)

تمیزکاری پنجره ها و پرده ها

برای اینکه به طور دقیق بدانید، چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟ در زمان تمیزکاری نباید از پرده های موجود در فضا فراموش نمایید. پس پرده ها را باز کرده و متناسب با نوع و مدل آنها برنامه ماشین لباسشویی را تنظیم و پارچه ها را داخل آن بیندازید.

پیشنهاد می دهیم به هیچ عنوان پرده ها را با دست نشویید، چون بعد از خیس شدن وزن زیادی پیدا می کنند و مشکلاتی حین شستشو برایتان به وجود می آورند. در صورتی که ماشین لباسشویی ندارید، پرده ها را به خشکشویی ها بفرستید تا با قیمتی مناسب آنها را برایتان شستشو نمایند.

بعد از پرده ها نوبت به پنجره ها می رسد. در صورت امکان شیلنگ آب را برداشته و به طور کامل شیشه ها و پنجره ها را با آب و مواد شوینده بشویید. در صورتی که امکان انجام این کار را ندارید، یک دستمال مرطوب و تمیز بردارید و لکه ها را از روی پنجره ها بزدایید.

چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟ (ساده ترین چک لیست نظافت)

تمیزکردن لوسترها

دستمالی تمیز و مناسب بردارید و بدنه لوسترها را تمیزکاری کنید. هر چند انجام این کار شاید بی اهمیت جلوه کند، اما بعد از تمیزکاری متوجه می شوید که با پاک شدن لکه ها و چربی ها جلوه ای زیباتر به محیط خانه بخشیده شده و میزان روشنایی آنها نیز تغییر کرده است.

آشپزخانه مرتب با ترفندهای خاص

با آگاهی از پاسخ این سوال که چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم، به راحتی می توانید در بازه های زمانی مختلف اقدام به تمیز کاری محیط آشپزخانه کرده و جلوه ای ویژه به آنجا ببخشید. به صورت کلی راز مرتب بودن آشپزخانه رسیدگی مداوم به آن است؛ در واقع در صورتی که بعد از هر بار پخت غذا محیط را کاملاً تمیزکاری کردید، هیچ اثری از آلودگی ها و کثیفی ها باقی نخواهد ماند.

اگر در بازه های کوتاه اقدام به دستمال کشی گاز با شوینده های مناسب و همچنین تمیزکردن سینک آشپزخانه بپردازید، دیگر در بلند مدت مجبور نیستید زمان طولانی را صرف تمیزکاری نمایید. همچنین با تهیه باکس مناسب برای ظروف و وسایل خود در آشپزخانه از به هم ریختگی فضای آن جلوگیری می کنید.

نظرات


تصویری


ویدئو