همه چیز درباره نحوه استفاده از افکت در پریمیر

همه چیز درباره نحوه استفاده از افکت در پریمیر


منبع: آرگا

1

1402/11/24

15:05


افکت های نرم افزار پریمیر بسیار متنوع بوده و برخی از آن ها کاربرد چندانی ندارند. در این مطلب با نحوه استفاده از افکت پریمیر آشنا می شوید. با ما همراه باشید.

نرم افزار پریمیر حاوی افکت های متنوعی است که با اعمال روی پروژه ها آن ها را جذاب تر می نماید. این افکت ها جلوه های صوتی و بصری خاصی بوده که می توان روی کلیپ ها از آن ها بهره برد. در ادامه با نحوه استفاده از افکت پریمیر آشنا می شوید.

نحوه استفاده از افکت پریمیر

افکت های نرم افزار پریمیر بسیار متنوع بوده و برخی از این افکت ها چندان کاربرد ندارند. از سویی برخی کاملا ضروری به شمار می روند. فراگیری افکت های پریمیر کمک می کند دقیقا آن چه مورد نیاز است را به کار بسته و از آن ها تا حد ممکن استفاده کنید.

به طور کلی افکت های پریمیر مجموعه متنوعی از ابزارهای اصلاح تصویر می باشند که امکان اعمال آن ها روی پروژه ها هست. به عبارتی این افکت ها جلوه های صوتی و تصویری خاصی بوده که می توان روی کلیپ ها در یک پروژه ویدیویی به کار بندید. به طور مثال با یک افکت خاص می توان تنظیمات نور یا صدای یک فیلم را به دلخواه تغییر داد یا جلوه های صوتی و تصویری خاص به آن ها افزود.

همچنین هر افکت تنظیمات گوناگونی در اختیار شما می گذارد که به سادگی می توان با تغییر آن ها شدت افکت را تنظیم نمود. البته اگر قبلا با این نرم افزار کار کرده باشید مسلما با افکت ها آشنایی دارید. ولی احتمالا یکی از موضوعاتی که ممکن است کمتر به آن توجه کرده باشید دسته بندی افکت ها است.

افکت ها به دو دسته اصلی افکت های ثابت و افکت های استاندارد تقسیم بندی می شوند که در ادامه با نحوه استفاده از افکت های پریمیر آشنا می شوید.

افکت های ثابت پریمیر

افکت های ثابت مبتنی بر کلیپ های ثابتی بوده که به طور پیش فرض می توان از آن ها روی همه فایل های رسانه ای در پریمیر بهره برد. در حقیقت این افکت های ثابت قابلیت های ذاتی هر کلیپ را کنترل کرده و هر زمان که یک کلیپ را انتخاب نمایید در پنل افکت کنترل (Effect Controls) نمایان می شوند.

برای دسترسی به این افکت ها بایستی روی یک کلیپ در هر قسمت از مدیا دو مرتبه کلیک نمایید. افکت های ثابت به عبارتی مبتنی بر ویدیو بوده و به طور پیش فرض روی همه فایل های رسانه ای قرار می گیرند. صفحه Effect Controls بایستی در پنجره یکسان با مانیتور منبع گروه بندی گردد.

این فضا برای افکت هایی که روی هر نوع فایل رسانه ای قابل اجرا می باشند در نظر گرفته شده است. می توانید در این پنجره مواردی از جمله موقعیت (Position)، مقیاس (Scale) و Opacity را مشاهده و آن ها را تنظیم کنید. همچنین می توانید هر یک از این افکت ها را به مقادیر پیش فرض ریست کنید. برای این کار کافی است روی کلید Reset Parameter کلیک نمایید.

روش استفاده از افکت ثابت

در این بخش با روش استفاده از افکت ثابت در پریمیر آشنا می شوید. افکت های ثابت بیشتر نیازهای روزانه شما برای ویرایش ویدیو را فراهم می کنند.

به طور مثال اگر بخواهید مقیاس یک کلیپ را تنظیم نمایید می توانید در این جا آن را انجام داده و روی پارامتر مقیاس کلیک و آن را تا موقعی که به میزان مورد نظر شما برسد بکشید. می توانید تفاوت را در پنل Program Monitor مشاهده کنید.

به منظور متحرک سازی افکت که به مرور زمان تغییر یابد روی آیکون ساعت کلیک کرده تا اولین فریم کلیدی را ایجاد کنید.

در ادامه پلی هد را حرکت داده و دوباره مقیاس را تنظیم کنید. با این کار دو فریم کلیدی به طور خودکار ایجاد می شود.

هنگامی که از یک فریم کلیدی به فریم دیگر بروید تصویر کوچک یا بزرگ خواهد شد. می توانید برای هر افکت ثابت یا استاندارد در پریمیر یک فریم کلیدی تعیین کنید. فرایند این کار کاملا یکسان است. با کلیک راست روی فریم کلیدی، یک منو با همه گزینه های Bezier Curve و Ease-In/Ease-Out در اختیار شما قرار می گیرد.

این کار کمک می کند با نرخ های مورد نظر یا در واقع نرخ هایی که به نظر شما طبیعی تر یا واقعی تر می باشند بین افکت ها حرکت نمایید.

افکت های استاندارد در پریمیر

افکت های استاندارد پریمیر برای استفاده های خاصی وجود دارند و می توان با آن ها کارهای متمایزی انجام داد. مانند چرخش. می توانید افکت های استاندارد و همه گزینه های آن را در پنل افکت ها یا Effects بیابید. دسته های افکت بسیاری وجود دارند که می توان آن ها را بررسی کرد. عملکرد بیشتر این افکت ها از روی نامشان پیداست.

به طور مثال افکت Keying برای موقعی که صفحه سبز یا آسمان جایگزین می گردد قابل استفاده است. افکت های Color Correction ،Adjust و Image Control ابزارهای لازم برای تغییر قسمت های مختلف نوردهی و رنگ را در اختیار قرار می دهند.  Generate effects المان هایی نظیر Lens Flare را به فایل می افزاید.

بعضی از این افکت ها تمام فریم را به چیزی مانند شبکه یا Grid تبدیل می نمایند. همانطور که اشاره شد گزینه های بسیاری در دسته افکت های استاندارد هستند که می توان برای کلیپ مورد امتحان قرار داد. از پنل افکت ها می توان روی هر یک از افکت ها دو مرتبه کلیک یا این که به طور مستقیم روی فریم یا Effect Controls بکشید.

Stylize Effects افکت منحصر به فردی به کلیپ شما اضافه می کند. استفاده از افکت Mosaic ویدیو را پیکسلی کرده و حس خاصی ایجاد می کند. می توانید هر افکتی که مدنظر دارید را استفاده نمایید. بعضی افکت ها شاید در نگاه اول کاربردی نباشند با این وجود ممکن است افراد در زمان ویرایش ویدیو به کار بگیرند. با کمی خلاقیت می توان افکت های جذابی را به ویدیو اضافه کرد.

روش استفاده از افکت های استاندارد

افکت Distort که Twirl نام دارد، ثابت بوده و کمی خسته کننده دیده می شود. ولی زمانی که روی فریم قرار گرفته و شروع به حرکت کند، یک گرداب جذاب روی صفحه به نمایش در می آید. یکی از مسائلی که هنگام استفاده از افکت باید به آن دقت کرد استفاده از دو افکت روی یک کلیپ می باشد.

ترتیب این افکت ها در پنل Effect Control قرار داشته و این ترتیب می تواند روی ترکیب افکت ها و ساخت آن ها از روی هم تاثیر داشته باشد. برای نمایش این موضوع افکت Twirl را یک دقیقه مخفی تا افکت دوم یعنی Offset به نمایش در آید و نحوه عملکرد آن را مشاهده کنید.

می توانید این کار را با کلیک روی کلید FX کنار آن انجام داد. افکت Offset مرکز فریم را به طرف بالا یا پایین و یا این که به اطراف منقل می نماید.

هنگامی که این افکت پس از Twirl اعمال گردد افکت Twirl نیز به صورت Offset در خواهد آمد. به طوری که انگار بخشی از ویدیوی اصلی است.

وقتی Offset به بالای Twirl منتقل شود اتفاق کاملا برعکس روی می دهد. اکنون اطراف افکت Offset نیز به همراه دیگر بخش های فریم به چرخش در می آید. ترتیب قرار گیری افکت ها حائز اهمیت است و می توان با کمی خلاقیت و ترکیب افکت ها کلیپ را جذاب تر نمود.

این که از کدام افکت برای کلیپ بهره می گیرد به پروژه شما بستگی دارد. با این وجود افکت هایی مانند Sharpen ،Warp Stabilizer و Chroma Key ،Gaussian Blur و Luma Key نیز ارزش امتحان کردن را دارند. همه این افکت ها مطابق آن چه اشاره شد روی ویدیو اعمال خواهند شد.

در پایان این مطلب همچنین پیشنهاد می شود برای آشنایی با نحوه نصب ادوبی پریمیر و حذف نویز صدا در پریمیر و روی لینک ها کلیک کنید.

نظرات


تصویری


ویدئو