سخن از لغو کامل روادید ایران و روسیه زود است

منبع: همگردی

1

1402/11/24

15:08


ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده و گزارش های منتشر شده، سخن از لغو کامل روادید ایران و روسیه زود است.

سفیر فدراسیون روسیه در تهران با اشاره به طرح های مشترک همکاری میان دو کشور گفت: ایجاد پل انرژی روسیه - قفقاز - ایران از موضوعات مورد بحث در مذاکرات جاری میان مقامات دو کشور است.

آلکسی ددوف در مصاحبه ای با خبرگزاری ریانووستی افزود: این پروژه تبادل برق بین روسیه، ارمنستان، جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران را در زمان های اوج مصرف برق در این کشورها را در نظر دارد.

پیش از این برخی صاحب نظران ایجاد پل انرژی بین ایران و روسیه را خواستار شده بودند. رئیس بخش قفقاز موسسه کشورهای مشترک المنافع روسیه تیر 1402 با بیان اینکه وزیران انرژی روسیه، ایران و ارمنستان و معاون وزیر انرژی گرجستان تفاهمنامه ای را برای اتصال شبکه برق چهار کشور به یکدیگر در سال 2016 میلادی به امضا رساندند، اجرای این تفاهمنامه را در تقویت امنیت منطقه و همگرایی بیشتر کشورها در قبال مداخله های فرا منطقه ای موثر دانست.

ولادیمیر نوویکوف اظهار داشت: ایران می تواند از طریق این پل انرژی برق مورد نیاز مناطق شمالی خود را به شکل پایدار تأمین کند و در برخی مقاطع دیگر سال، انرژی دریافتی را تبادل کند.

رئیس بخش قفقاز موسسه کشورهای مشترک المنافع روسیه گفت: اگر این پل انرژی اجرایی شود، سبب خواهد شد که ایران و روسیه نقش خود را در حل و فصل مسائل منطقه با بهره گیری از ظرفیت کشورهای منطقه تقویت کنند و علاوه بر آن در کاهش مشکلات موجود در مناسبات روسیه و گرجستان نیز موثر خواهد بود.

سفیر روسیه در تهران در بخش دیگری از گفت و گو با ریانووستی با اشاره به همکاری های دوجانبه مسکو-تهران در موضوع حمل و نقل نیز گفت: کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب یک پروژه بسیار امیدوار کننده است و بسیاری از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس نیز به آن علاقه نشان می دهند.

وی یادآور شد: در اردیبهشت 1402 نیز توافقنامه ای بین دولتی بین ایران و روسیه برای تکمیل آخرین قطعه گمشده مسیر ریلی بخش غربی این کریدور در مسیر رشت-آستارا به امضا رسید.

سفیر روسیه در تهران در پاسخ به پرسش این رسانه روس مبنی بر اینکه "آیا روسیه و ایران در حال بررسی امکان لغو کامل روادید (ویزا) هستند؟ " گفت: صحبت در مورد لغو کامل روادید زود است، زیرا اتخاذ یک تصمیم مناسب مستلزم یک فرآیند هماهنگی طولانی است.

ددوف افزود: این تصمیم باید با در نظر گرفتن دیدگاه های همه وزارتخانه ها و ادارات ذی صلاح هر دو کشور از جمله سازمان هایی که مسئول تضمین کنترل جریان های مهاجرت هستند، اتخاذ شود.

سخن از لغو کامل روادید ایران و روسیه زود است

وی ادامه داد: با این وجود، در آگوست سال 2023 (دهم مرداد 1402)، اجرای عملی توافقنامه بین دولتی در مورد سفرهای گروهی بدون روادید آغاز شد، این توافقنامه بین ایران و روسیه در سال 2017 میلادی امضا شده بود.

ددوف یادآور شد: در چارچوب این توافقنامه، گروههایی از گردشگران که از پنج تا 50 نفر سازماندهی شده اند، می توانند بدون روادید از هر دو کشور بازدید کنند.

سفیر روسیه در تهران گفت: علاوه بر این، برای کارآفرینان، دانشجویان، افرادی که در فعالیتهای علمی، فرهنگی یا خلاقانه شرکت می کنند، طبق توافقنامه بین دولتی در مورد ساده کردن شرایط سفرهای متقابل گروههای خاصی از شهروندان، یک روش ساده برای اخذ ویزا وجود دارد که تعداد این گروهها گسترش خواهد یافت.

ددوف با اشاره به آغاز صدور ویزای الکترونیکی روسیه برای شهروندان بیش از 50 کشور از جمله ایران از آگوست 2023 میلادی اظهار داشت: بنابر اطلاعات ما، حدود سه هزار شهروند ایرانی طی پنج ماه گذشته ویزای الکترونیک روسیه را صادر کرده اند.

بنابر اعلام قبلی سرویس مطبوعاتی وزارت توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه، روادید الکترونیکی این کشور از طریق وبسایت ویژه وزارت امور خارجه روسیه در اینترنت برای سفرهای توریستی، بازدیدهای مهمان یا تجاری، شرکت در رویدادهای علمی، فرهنگی، ورزشی یا سایر رویدادها صادر می شود.

بر این اساس، روادید الکترونیکی کمتر از 6 روز از تاریخ ارسال درخواست افراد صادر می شود و برای یکبار ورود گردشگران به روسیه و حداکثر 60 روز پس از تاریخ ثبت نام قابل استفاده است.

سفیر روسیه در تهران در بخش دیگری از این مصاحبه با بیان اینکه تماس ها میان دو کشور در یک سال گذشته رو به افزایش بوده، گفت: گفت و گوهای دو کشور در بالاترین سطح به صورت منظم ادامه یافت، تبادل هیأت ها در همه بخش ها رشد کرد و خط تماس ها نیز بسیار فعال بود.

ددوف افزود: مهمترین رخداد در مناسبات دو جانبه در سال 2023، سفر ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو در هفتم دسامبر 2023 و مذاکرات وی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بود و علاوه بر این اگر بخواهیم همه تماس های دوجانبه را فهرست کنیم، در مصاحبه ای کوتاه امکان پذیر نخواهد بود.

وی ضمن اشاره به امضای قرارداد ساخت راه آهن رشت – آستارا با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران و ارتباط ویدیو کنفرانس رئیس جمهور روسیه، از سفر رئیس دومای دولتی، معاون نخست وزیر، وزیران امور خارجه، دفاع، دادگستری، حمل و نقل و ورزش، گروه دوستی پارلمانی و دیگر مقامات روسیه به تهران به عنوان برخی از مهمترین رفت و آمدهای مقامات روس به تهران یاد کرد. وی در این مصاحبه همچنین اهمیت سفر علی اکبر احمدیان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به مسکو در دی 1402 را نیز مورد توجه قرار داد.

سفیر روسیه در تهران در ادامه با اشاره به پیوستن کامل ایران به سازمان همکاری شانگهای و گروه بریکس در یک سال گذشته گفت: نخستین نشست نمایندگان ملی گروه بریکس به ریاست روسیه بهمن 1402 با حضور مهدی صفری معاون وزیر امور خارجه ایران در مسکو برگزار شد.

وی همچنین از امضای سند توافقنامه تجارت آزاد ایران و اتحادیه اقتصادی اورسیا در سفر دی 1402 وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران به سن پترزبورگ به عنوان دیگر رخداد مهم در مناسبات دوجانبه یاد کرد و یادآور شد: امضای این توافقنامه انگیزه ای قوی برای فعالان اقتصادی ایجاد می کند.

ددوف خاطرنشان کرد: همکاری های مسکو – تهران در چارچوب های بین المللی فشرده است و موضوعاتی همچون افغانستان، سوریه، قفقاز، مسائل خاورمیانه و برجام را شامل می شود. همه این تماس ها به صورت فعال و منظم در راستای توسعه مناسبات دو جانبه برقرار است.

خبرنگار ریانووستی در ادامه از سفیر روسیه در تهران پرسید: با وجود اینکه روسیه به عنوان کشور دوست در تعدادی از پروژه ها در ایران سرمایه گذاری کرده است و از مشارکت جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی حمایت می کند، پیام ها و اظهارنظرهای منفی درباره روسیه به طور متناوب در مطبوعات و شبکه های اجتماعی ایران منتشر می شود. به نظر شما دلیل ظهور چنین اظهاراتی در رسانه ها چیست؟ روسیه در حال حاضر چه کاری می تواند انجام دهد یا باید انجام دهد تا این نوع پیام ها باعث سردرگمی نمایندگان دو کشور نسبت به یکدیگر نشود؟

سفیر روسیه در تهران در پاسخ با بیان اینکه هر از گاهی مباحث بی اساس و غیر واقعی ضد روسیه در برخی رسانه های ایرانی مطرح می شود، گفت: ما درک می کنیم که بله افرادی در اینجا هستند که بر توسعه روابط با کشورهای غربی متمرکز هستند اما باید بگویم که ما با این دسته از افراد کاملاً آرام برخورد می کنیم.

ددوف ادامه داد: دیدگاه غالب در ایران این است که منافع واقعی این کشور در توسعه و تقویت روابط دو جانبه سودمند با روسیه است؛ بسیاری از مردم ایران نسبت به کشور ما ابراز همدردی می کنند، به فرهنگ، زبان ما علاقه نشان می دهند و به طور کلی باید بگویم که فضای مساعد در گفت و گوهای روسیه و ایران کاملاً برقرار است.

سفیر روسیه در تهران در ادامه با اشاره به مذاکرات دو جانبه برای تدوین توافقنامه جامع همکاری گفت: این توافقنامه مهمترین سند بنیادی است که شاید تعامل روسیه و ایران را برای سالها و شاید دهه های آینده تعیین کند؛ ما در مورد یک توافق جدید بین دولتی، یک مشارکت استراتژیک جامع بین دو کشور صحبت می کنیم.

ددوف گفت: در حال حاضر کار برای نهایی شدن این سند ادامه دارد و با وجود اینکه هنوز اعلام تعیین تاریخ دقیق امضای آن دشوار است، انتظار داریم در آینده نزدیک به امضا برسد.

سفیر روسیه در تهران در بخش دیگری از این مصاحبه با اشاره به پیوستن پنج کشور جدید از جمله جمهوری اسلامی ایران به گروه اقتصادهای نوظهور موسوم به بریکس از ابتدای سال 2024 گفت: بریکس یک سنگر است و در واقع، نمونه اولیه یک جهان چندقطبی است که شکل گیری آن را به نام آینده ای روشن تر و هماهنگ تر برای مردمان خود ترویج می کنیم.

ددوف پیرامون اینکه سخن از لغو کامل روادید ایران و روسیه زود است، گفت: پیوستن ایران و سایر اعضای جدید به انجمن مشارکت استراتژیک و موقعیت بین المللی این مجمع مهم و معتبر را تقویت می کند.

وی گفت: روابط بین الملل دستخوش دگرگونی عمیقی شده است که گویای اهمیت شکل گیری نظم جهانی دموکراتیک تر و عادلانه تر است و سیاست تهران مبتنی بر ضرورت و برگشت ناپذیری روند کاهش نفوذ کشورهای غربی در امور جهانی است. ایران نیز مانند ما معتقد است که چند جانبه گرایی باید در قالبهای مختلف توسعه یابد که همفکران ما در آن کار کنند.

سخن از لغو کامل روادید ایران و روسیه زود است

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو