نمک زیاد ریختید؟ نترسید! با این مواد شوری غذا را بگیرید

منبع: ماگرتا

1

1402/11/24

17:43


شوری بیش از حد غذا می‌تواند تجربه ناخوشایندی برای هر کسی باشد. گاهی اوقات، در حین پخت و پز، ممکن است به طور تصادفی نمک بیش از حد اضافه کنیم و طعم غذای مورد علاقه خود را خراب کنیم. اما نگران نباشید، راه حل‌های مختلفی برای رفع شوری غذا وجود دارد. در این مقاله از بخش خانه داری ماگرتا، به بررسی روش‌های مختلف برای از بین بردن شوری غذا می‌پردازیم.

چگونه شوری غذا را بگیریم

چگونه شوری غذا را بگیریم

روش‌های از بین بردن شوری غذا

1. رقیق کردن:

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای از بین بردن شوری غذا، رقیق کردن آن است. اگر غذای شما خوراک، خورش یا سوپ است، می‌توانید با اضافه کردن آب یا آب سبزیجات، طعم شور آن را تعدیل کنید. به یاد داشته باشید که بعد از اضافه کردن آب، باید غذا را دوباره بجوشانید تا طعم مواد به طور کامل با هم ترکیب شود.

2. اضافه کردن مواد جاذب نمک:

برخی از مواد غذایی مانند سیب زمینی، نان و برنج خاصیت جذب نمک دارند. می‌توانید سیب زمینی پوست‌کنده، نان لواش یا یک تکه نان تست را به غذای در حال پخت اضافه کنید تا نمک اضافی را به خود جذب کند. بعد از چند دقیقه، سیب زمینی یا نان را از غذا خارج کنید.

3. استفاده از مواد اسیدی:

مواد اسیدی مانند آبلیمو، سرکه و آبغوره می‌توانند طعم شور غذا را خنثی کنند. به مقدار کم، یکی از این مواد را به غذای خود اضافه کنید و سپس آن را بچشید تا به طعم دلخواه خود برسید.

رفع شوری غذا

4. اضافه کردن مواد شیرین:

اضافه کردن کمی شکر یا عسل می‌تواند طعم شور غذا را تعدیل کند. این روش برای غذاهایی که طعم ترش و شیرین دارند، مانند خورشت فسنجان، مناسب‌تر است.

5. استفاده از لبنیات:

خامه، شیر و ماست می‌توانند طعم شور غذا را تا حدی خنثی کنند. اضافه کردن این مواد به غذا، طعم آن را ملایم‌تر و دلچسب‌تر می‌کند.

6. تغییر نوع پخت:

اگر غذای شما خوراک یا خورش است، می‌توانید آن را به جای پخت روی شعله، در فر بپزید. این کار باعث می‌شود تا آب غذا بخار شود و طعم شور آن غلیظ‌تر شود.

7. استفاده از سبزیجات:

اضافه کردن سبزیجات تازه یا خشک مانند گشنیز، جعفری، اسفناج و کرفس می‌تواند طعم شور غذا را تعدیل کند.

شور شدن غذاها

نکات مهم در رفع شوری غذا:

  • قبل از اضافه کردن هر گونه مواد به غذا، آن را بچشید تا از میزان شوری آن مطلع شوید.
  • به تدریج مواد را به غذا اضافه کنید و بعد از هر بار اضافه کردن، طعم غذا را بچشید تا از شور شدن بیش از حد آن جلوگیری کنید.
  • اگر غذای شما خیلی شور شده است، ممکن است نتوانید طعم آن را به طور کامل تغییر دهید. در این صورت، می‌توانید از آن به عنوان چاشنی برای طعم دادن به غذاهای دیگر استفاده کنید.

نتیجه‌گیری:

با استفاده از روش‌های مختلفی که در این مقاله ذکر شد، می‌توانید شوری غذا را تا حدی از بین ببرید و طعم آن را بهبود ببخشید. به یاد داشته باشید که بهترین راه برای جلوگیری از شور شدن غذا، چشیدن آن در حین پخت و پز و اضافه کردن نمک به مقدار مناسب است.

مطالب مشابه


نظرات


تصویری


ویدئو