طبع تخم مرغ چیست و مصلح های آن کدام است؟

74

1398/5/30

22:26


طبع تخم مرغ هم گرم و هم سرد است. زرده تخم مرغ طبعی گرم و سفیده آن طبعی سرد دارد. این مساله باعث می‌شود که مصرف آن برای هر نوع مزاجی امکان‌پذیر باشد.

طبع تخم مرغ چیست و مصلح های آن کدام است؟

به گزارش بهداشت نیوز، تخم مرغ جایگاه ویژه‌ای در طب سنتی دارد و حتی گاهی ارزش غذایی آن با گوشت برابر در نظر گرفته شده است. از این‌رو تمایل داریم آن را در رژیم غذایی خود جای دهیم، اما این سوالات مطرح می‌شود که طبع تخم مرغ گرم است یا سرد؟ مصلح آن چیست؟ اگر این پرسش‌ها ذهن شما را نیز درگیر کرده است، با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم طبع تخم مرغ و مصلح آن را معرفی کنیم و با خواص شگفت انگیز تخم مرغ آشنا شویم.

طبع تخم مرغ گرم است یا سرد؟
طبع تخم مرغ هم گرم و هم سرد است! طبع زرده تخم مرغ گرم و تر و سفیده آن دارای طبع سرد است. اگرچه زرده تخم‌مرغ برای افراد با مزاج سوداوی توصیه می‌شود، اما خوردن تخم‌مرغ در حد متعادل با هر نوع مزاجی سازگاری دارد. با این حال متخصصان طب سنتی تاکید بر مصرف تخم‌مرغ با مصلحش را دارند زیرا به جذب بهتر موادمغذی آن کمک زیادی می‌کند.
 
کدام مواد غذایی مصلح تخم مرغ هستند؟
هر ماده غذایی در طب سنتی بر اساس طبعی که دارد، دارای یک یا چند مصلح است. مصلح نوعی ماده خوراکی است که با غذا خورده می‌شود و باعث تعادل در مزاج می‌شود. این مساله باعث کارکرد بهتر گوارش و تعدیل بعضی عوارض غذا نظیر نفخ می‌گردد. مصلح تخم مرغ نمک و انواع ادویه‌های گرم اعم از فلفل سیاه، فلفل قرمز، آویشن و دارچین است. شما می‌توانید در هنگام طبخ یا سرو تخم‌مرغ از این مواد استفاده کنید.
 
تخم مرغ چه خواصی دارد؟
 تخم‌مرغ دارای خواص بسیاری است که شاید از آن‌ها خبر نداشته باشیم. همان‌طور که مطالعه کردید، طبع سفیده و زرده تخم‌مرغ متفاوت است، این تفاوت برای میزان مواد مغذی موجود در هر قسمت تخم مرغ نیز صدق می‌کند.
۱. خواص سفیده تخم‌مرغ
سفیده تخم‌مرغ، پروتئین بیشتری نسبت به زرده دارد. به علاوه دارای چربی و کلسترول بسیار کمی است. این موضوع سفیده تخم‌مرغ را به یکی از بهترین مواد غذایی جهت حفظ و ساخت عضلات تبدیل می‌کند. از دیگر خواص سفیده تخم مرغ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
    پیشگیری از تحلیل توده عضلانی به ویژه در سالمندان
    جلوگیری از خشک شدن پوست به دلیل وجود ویتامین B2
    کمک به تقویت قوای جسمی کودکان و نوجوانان به دلیل وجود پروتئین‌ها از جمله آلبومین
    پیشگیری از سرطان
 
۲. خواص زرده تخم مرغ
زرده تخم‌مرغ یکی از معدود موادغذایی است که مقدار قابل توجهی ویتامین D دارد، این ویتامین باعث حفظ تراکم استخوان و پیشگیری از پوکی استخوان می‌شود.  علاوه برآن زرده تخم‌مرغ منبع غنی از آهن و کلسیم محسوب می‌شود. از دیگر خواص زرده تخم مرغ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

    تقویت قوه بینای و پیشگیری از آب مروارید
    تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از سرطان
    کمک به سلامت مو
    تقویت ذهن
    تولید گلبول قرمز و کمک به درمان کم خونی

سخن آخر
لازم به ذکر است که به دلیل بالا بودن میزان کلسترول در زرده تخم مرغ توصیه می‌شود که افراد مبتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی بیشتر از ۳ عدد تخم‌مرغ در هفته استفاده نکنند. این تعداد برای افراد سالم می‌تواند به ۶ عدد تخم‌مرغ در هفته نیز برسد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو