اولین عادت ماهانه، رابطه‌ ای جالب با سلامتی دارد

منبع: نی نی بان

49

1398/5/30

22:26


آیا به خاطر دارید که اولین عادت ماهانه (پریود) شما چه زمانی اتفاق افتاد؟ اولین باری که دچار خون‌ریزی شدید، چه زمانی بود؟ اگر به خاطر نمی‌ آورید، سخت فکر کنید، زیرا ارتباط جالبی میان اولین عادت ماهانه و احتمال بیماری‌ های قلبی، دیابت و سرطان وجود دارد. دانشمندان عوامل مؤثر در زمان اولین عادت ماهانه (پریود) را به طور دقیق پیدا نکرده‌ اند، اما به احتمال زیاد، ژنتیک و وزن (میزان چربی) نقش مؤثری در زمان بروز اولین عادت ماهانه بازی می‌کنند.

بیماری‌ های قلبی و اولین عادت ماهانه (پریود)
با توجه به مطالعه جدیدی که روی ۱٫۳ میلیون زن انجام شده است، کسانی که اولین عادت ماهانه و شروع دوره قاعدگی‌شان از سنین ۱۳ سالگی بوده است، کمترین خطر را برای بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا دارند. در مقابل کسانی که آغاز اولین پریودشان از ۱۰ سالگی یا پایین‌تر و یا از ۱۷ سالگی و بالا تر بوده است، بالاترین خطر را داشتند. در این افراد خطر بیماری‌های قلبی ۲۷%، فشار خون بالا ۲۰% و سکته مغزی ۱۶% بالاتر است.

دیابت نوع ۲ و اولین پریود
زنانی که آغاز اولین عادت پریود آن‌ ها، پیش از سن ۱۲ سالگی بوده است، در معرض خطر بیش‌ تری از دیابت نوع ۲ هستند (نسبت به کسانی که دیرتر پریود شدند). پریود زودرس ارتباط نزدیکی با افزایش مقاومت به انسولین و در نتیجه افزایش احتمال دیابت دارد.

پره اکلامپسی
این بیماری با فشار خون بالا و پروتئین در ادرار در دوران بارداری مشخص می‌شود و یک عامل خطر جدی برای سکته مغزی است. اگر اولین عادت ماهانه یا پریود شما قبل از ۱۲ سالگی بوده است، احتمال خطر این بیماری (۲۸ درصد بیشتر)، شما را در دوران بارداری، تهدید می‌کند.

سرطان تیروئید و اولین عادت ماهانه
در یک مطالعه‌ای که در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی منتشر شده است، محققان مطالعاتی را روی ۶۰۰ زن جوان فرانسوی که قبل از ۳۵ سالگی به سرطان تیروئید مبتلا شده‌اند، انجام دادند. این مطالعه نشان داد که زودرس بودن زمان اولین پریود (عادت ماهانه) خطر این بیماری را افزایش می‌دهد و خطر ابتلا به سرطان تیروئید در زنانی که زودتر از بقیه پریود شده‌اند، بیشتر است.

تومور مغری
محققان چینی، بسیاری از عوامل متنوع مؤثر در تومور مغزی را مورد بررسی قرار دادند. یکی از یافته‌های قابل توجه آن‌ها این بود که زنانی که شروع عادت ماهانه‌شان بعد از سن ۱۷ سالگی بوده است، احتمال خطر تومور مغزی در این زنان بیش‌تر است.

تراکم استخوان و اولین عادت ماهانه
براساس بررسی‌های انجام شده در زنان، افرادی که اولین پریودشان، بعد از ۱۷ سالگی بوده است، احتمال شکنندگی و پوکی استخوان در این افراد بیش‌تر است (به خاطر جرم مواد معدنی پایین استخوان‌ها).

آلرژی
محققان ارتباط نزدیکی بین بلوغ زودرس و اگزما، آلرژی و آسم پیدا کردند، اما نمی‌توانیم بگوییم که عادت ماهانه زودرس می‌تواند موجب آلرژی شود و یا بالعکس. بر همین اساس می‌توانیم بگوییم که کسانی که دچار بلوغ زودرس شده‌اند و اولین عادت ماهانه (پریود) آن‌ها، تا قبل از ۱۲ سالگی بوده است، در معرض خطر آلرژی، آسم و … هستند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو