تشخیص ام اس از روی تنفس

57

1398/6/10

11:16


محققان امیدوارند در آینده نزدیک با یک آزمایش تنفس بتوان بیماری مالتیپل اسکلروز (ام.اس) را تشخیص داد.

تشخیص ام اس از روی تنفس

به گزارش بهداشت نیوز محققان حدس می‌زنند که در بازدم مبتلایان به بیماری‌های لاعلاج در مقایسه با افراد سالم ترکیبات متفاوتی وجود دارد. برخی از انواع این ترکیبات که ترکیبات آلی فرار (VOCs) نامیده می‌شوند می‌توانند نشان‌دهنده ابتلا به سایر بیماری‌ها مانند سرطان باشند.

کارشناسان امیدوارند که پزشکان با استفاده از این ترکیبات آلی فرار بتوانند سریع‌تر بیماران مبتلا به علائم اولیه این بیماری پیش‌رونده را تشخیص دهند. اکنون تشخیص ام.اس زمان طولانی می‌برد و نیازمند انجام آزمایش‌هایی مانند ام.آر.ای است که می‌تواند نگران‌کننده باشد.

دکتر سوزان کوهلاها، مدیر تحقیقات در انجمن ام.اس اذعان داشت که بیوپسی تنفس «آینده‌گرایانه» به نظر می‌رسد. صدها ترکیب آلی فرار (VOCs) از طریق بازدم از بدن افراد خارج می‌شود اما کاملا مشخص نیست که هر کدام از آنها چه معنی دارند.

ترکیبات آلی فرار (VOCs) ترکیباتی هستند که سگ‌ها می‌توانند آنها را در مراحل اولیه بسیاری از سرطان‌ها از جمله سرطان تخمدان و ریه تشخیص دهند. محققان دانشگاه «هادرسفیلد» در انگلیس در جریان یک تحقیق ترکیبات VOCs را در تنفس ۶۰ نفر از جمله افراد سالم و بیماران مبتلا به انواع مختلف ام.اس بررسی کردند.

آنها چند VOCs جدید کشف کردند که در تنفس افراد مبتلا به ام.اس در مقایسه با افراد سالم کم و بیش فراوان‌تر است. دست کم شش VOCs میان زیرمجموعه‌های ام.اس متفاوت است که می‌تواند برای متمایز ساختن افراد مبتلا به ام.اس عودکننده و ام.اس پیشرفت‌کننده مورد استفاده قرار گیرد.

محققان یافته‌های این مطالعه را با اینکه در مراحل اولیه قرار دارد، بسیار امیدوارکننده عنوان کردند.

روش‌های فعلی تشخیص ام.اس، تهاجمی، گران و غالباً پر زحمت است، بنابراین این دستاورد مهیج می‌تواند یک نیاز اصلی برآورده نشده را برطرف کند.

 

منبع: ایرنا

مطالب مشابه