اتهام نژادپرستی به خانم نویسنده/ سکه بلایتون از کار افتاد

منبع: ایران آرت

55

1398/6/10

15:16


سکه ۵۰ پنسی که قرار بود به یاد "انید بلایتون" به جریان بیفتد متوقف شد، زیرا این نویسنده به داشتن نگاه نژادپرستانه متهم شده است.

ایران آرت: منتقدان معتقدند نویسنده مشهور بریتانیایی انید بلایتون آن‌قدرها هم که تصور می‌شود، دیدگاه‌های انسانی نداشته است.

در حالی که قرار بود سکه ۵۰ پنسی حاوی چهره او برای یادبود این نویسنده وارد جریان شود، اکنون مشخص شده مدتی پیش این امر به تعویق افتاد زیرا مطرح شده است که او دارای دیدگاه‌های تبعیض نژادی و جنسیتی بوده است.

به گزارش مهر به نقل از ایندیپندنت، اعضای گروه ضرب سکه سلطنتی بریتانیا اعلام کردند خالق آثار "پنج معروف"، "نادی" و "هفت مخفی" یک فرد نژادپرست با دیدگاه‌های تبعیض جنسیتی بوده که "نویسنده‌ای نبوده که خیلی مورد احترام باشد".

این سکه باید در نوامبر ۲۰۱۸ منتشر می‌شد تا گذشت ۵۰ سال از مرگ این نویسنده پرفروش را جشن بگیرد. تصمیم گرفته شده مبنی بر لغو آن در برنامه محبوب "صبح بخیر بریتانیا" به بحث گذاشته شد و ریچاد مدلی مجری برنامه به انتقاد از آن پرداخت.

او گفت: "به نظر من اگر بخواهیم مثلاً در سال ۱۹۵۵ خطی بکشیم و از آنجا به عقب برگردیم می‌توان بر اساس ارزش‌های مدرن به انتقاد شدید از هر کسی پرداخت".

این مجری اضافه کرد: "خطوط اجتماعی وجود دارند که تغییر کرده‌اند و نمی‌توان افراد را بر پایه استانداردهای امروزی قضاوت کرد، بنابراین به نظر من چسباندن این صفت‌ها به انید بلایتون مسخره است".

یک سخنگوی ضرب سکه سلطنتی بریتانیا گفت: "هدف کمیته مشاوره این است که مطمئن شود موضوع‌های مورد تجلیل سکه‌ها گسترده، مشمول‌کننده و نماینده چشمگیرترین رخدادهای تاریخ ما هستند. به همین دلایل تک تک رخدادها تبدیل به یک سکه نخواهند شد".

 

مطالب مشابه


تصویری