اردوغان، آمریکا را تهدید کرد

منبع: برترین ها

41

1398/6/10

17:15


رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد، قصد خروج از پیمان ناتو و پشت کردن به هم‌پیمانان خود را ندارد اما تهدید کرد که اگر ۲ تا ۳ هفته دیگر توافق کشورش با آمریکا در شرق فرات اجرا نشود، ترکیه به تنهایی دست به کار می‌شود.

ایسنا نوشت: رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد، قصد خروج از پیمان ناتو و پشت کردن به هم‌پیمانان خود را ندارد اما تهدید کرد که اگر ۲ تا ۳ هفته دیگر توافق کشورش با آمریکا در شرق فرات اجرا نشود، ترکیه به تنهایی دست به کار می‌شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز شنبه نهم شهریور (۳۱ اوت) در مراسم فارغ التحصیلی افسران دانشکده جنگ دانشگاه دفاع ملی ترکیه گفت کشورش قصد خروج از ناتو و پشت کردن به متحدین خود در این پیمان را ندارد. اردوغان اما با انتقاد شدید از آمریکا افزود که ایالات متحده در شرق فرات از "تروریست‌ها" پشتیبانی می‌کند و این موضوع به مشکلی میان آمریکا و ترکیه تبدیل شده است.

او در سخنان خود به فعالیت مشترک گروه نظامی "یگان‌های مدافع خلق" و آمریکا نیز اشاره کرد و بدون آن‌که از آمریکا نامی ببرد اظهار کرد: پناه بردن یک گروه تروریستی که آن را تار و مار کرده‌ایم به کشور هم‌پیمان ترکیه و ادامه فعالیت‌های آن زیر سایه این حمایت‌ها به یک مساله و مشکل تبدیل شده است.

اردوغان همچنین گفت که کاسه صبر ترکیه دیگر لبریز شده و اگر منطقه امن و حائل طی چند هفته آینده تحت کنترل قرار نگیرد، ترکیه برنامه عملیاتی خود را اجرا خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد، اگر نیروهای کشورش نتوانند بر منطقه امن کنترل یابند، آنکارا به صورت یکجانبه در شمال سوریه دست به عملیات نظامی می‌زند.وی افزود: اگر ایجاد منطقه امن در شرق فرات را با سربازان و طبق شروط خود طی دو یا سه هفته آتی آغاز نکنیم، طرف مقابل باید به فکر پیامدهای آن باشد.

اردوغان دقیقا ماهیت طرح ویژه‌ای که اعلام کرد را مشخص نکرد اما آنکارا پیشتر نسبت به آغاز حمله نظامی علیه نیروهای کرد در شرق فرات به هر قیمتی و با وجود مخالفت واشنگتن با عملیات نظامی ترکیه هشدار داده بود.

رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه اعلام کرده بود، انتظار دارد که نیروهای زمینی کشورش خیلی زود وارد شرق فرات شوند.در این راستا، یگان‌های مدافع خلق کرد در جهت اجرای توافق‌نامه مربوط به منطقه امن، چند روز پیش تصمیم گرفتند، با سلاح‌های خود از برخی از پایگاه‌ها در مرزها با ترکیه خارج شوند.

ترکیه و آمریکا هفتم ماه اوت پس از چند دوره مذاکره به توافق‌ بر سر ایجاد مرکزی برای اداره منطقه امن در شمال سوریه دست یافتند تا این توافق طی مراحلی اجرایی شود؛ منطقه‌ای که مناطق تحت کنترل نیروهای کرد را از مرزهای ترکیه جدا می‌کند.هنوز جزئیات مساحت منطقه امن مطرح نشده است اما وزیر خارجه ترکیه در اظهارات اخیرش گفته بود، ترامپ وعده داده که منطقه امن در سوریه ۲۰ مایل امتداد داشته باشد.ترکیه بارها تهدید کرده است که اجازه نخواهد داد، در اجرای توافق‌نامه منطقه امن مانند آنچه در نقشه راه منبج رخ داد، تاخیری صورت گیرد.

همچنین اختلافاتی میان ترکیه و آمریکا درباره طرح‌های مرتبط در شمال شرق سوریه وجود دارد، ترکیه بر دور کردن نظامیان کرد مستقر در نزدیکی مرزهایش پافشاری می‌کند و آنها را "تروریست" می‌داند و واشنگتن از این نیروهای کرد در مبارزه‌ خود با داعش حمایت می‌کند.

رئیس جمهوری ترکیه این سخنان را در حالی عنوان می‌کند که ترکیه و آمریکا پس از توافق در مورد گشت‌زنی‌ها، پروازهای مشترک در شرق فرات انجام داده‌اند.هر دو طرف موافقت کردند که مرکز فرماندهی مشترک تاسیس کنند. با وجود آن اکنون ترکیه تهدید کرده است در صورتی که واشنگتن بخواهد در این زمینه ایجاد اشکال کند، خود زمام امور را به دست خواهد گرفت.

این نخستین بار نیست که اردوغان به آمریکا هشدار می‌دهد. رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه ششم شهریور (۲۸ اوت) هم در بازگشت از سفر روسیه گفت که هیچ تأخیری در ایجاد منطقه حائل و اجرای توافق حاصله بین ترکیه و آمریکا در شمال سوریه پذیرفتنی نیست و این توافق هرچه زودتر اجرا شود.مقامات ترکیه نگرانند که آمریکا به بهانه‌های مختلف توافقی را که اخیرا با این کشور بر سر تاسیس یک منطقه حائل در شمال سوریه امضا کرده به تاخیر بیندازد.

آمریکا در موقعیت دشواری قرار گرفته است. از یک طرف با ترکیه به عنوان هم‌پیمان خود در ناتو رویارو است و از طرف دیگر با یگان‌های مدافع خلق و کردهای سوری که مناطق مرزی سوریه را با ترکیه را با پشتیبانی آمریکا تحت کنترل دارند.

دولت ترکیه شبه‌نظامیان یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) را شاخه سوری حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) و تهدیدی علیه حاکمیت این کشور قلمداد می‌کند. آمریکا اما ی‌پ‌گ را متحدی برای مبارزه با داعش می‌داند و با وجود اعتراض آنکارا، از این گروه با پشتیبانی هوایی، واحدهای کماندویی و ارسال اسلحه حمایت می‌کند.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین خبرداد که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اواخر سپتامبر در نیویورک با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره تحولات سوریه گفت‌وگو خواهد کرد.

مقامات آمریکایی درباره تهدیدهای اردوغان و احتمال حمله ارتش ترکیه به شرق فرات واکنشی نشان نداده‌اند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو