بانک شیر مادر، مشکل فقهی دارد؟

منبع: نی نی بان

74

1398/6/10

20:18


معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات صورت گرفته جهت راه‌اندازی بانک شیر مادر در ایران، این روش را در بهبود سریع‌تر نوزادان نارس، موثر دانست و گفت: تاکنون با آغاز به کار این بانک شیر به شکل پایلوت در استان فارس بالغ بر ۴۰نوزاد نارس توانستند با شیر مادر تغذیه کنند.
دکتر علیرضا رئیسی با اشاره به اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر گفت: در سطح دنیا با مطالعات صورت گرفته، دیگر شیر مادر تنها منبع برای تغذیه نوزاد شناخته نمی‌شود، بلکه به عنوان یک واکسن برای نوزاد به حساب می‌آید.
وی افزود:این مطالعات نشان می‌دهد آن دسته از نوزادانی که به شکل نارس به دنیا آمدند و در بخش ویژه بستری بودند و از شیر مادر تغذیه می‌کردند، نسبت به سایر نوزادان روند بهبود سریع‌تری داشته‌اند.
رئیسی با اشاره به دستاوردهای تغذیه با شیر مادر ادامه داد: به همین دلیل بود که ما نیز مشتاق شدیم بر اساس مطالعات علمی به این شیوه روی آوریم و خوشبختانه در حال حاضر کشور ایران جزو کشورهای پیشرفته در این حوزه شناخته می‌شود. این طرح در استان‌های کرمانشاه، اهواز و فارس به شکل پایلوت در حال اجرا است و با توجه به نتایج اثر بخشی که تاکنون از طرح گزارش شده، پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال جاری طرح بانک شیرمادر در ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرا شود.
وی در خصوص نحوه اهدای شیر مادران و مصرف آن توسط دیگر نوزادان گفت: مادرانی که مازاد بر نیاز نوزادشان شیر دارند، به شکل داوطلب شیر خود را به بانک شیر اهدا می‌کنند و پس از نظارت بر پاستوریزه بودن آن، شیر به شکل رایگان در اختیار نوزاد دیگر قرار می‌گیرد.
معاون بهداشت وزیر بهداشت با تاکید بر این نکته که هیچ اشکال فقهی به این روند وارد نیست، افزود: با توجه به استفتا صورت گرفته از مراجع، این طرح مشکل فقهی ندارد و تا کنون نیز در استان فارس ماهانه حدود پنج لیتر شیر به بالغ بر ۴۰ نوزاد توزیع شده است.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو