علت پریود نشدن، بعد از آمپول پروژسترون

منبع: نی نی بان

92

1398/6/10

21:18


آمپول پروژسترون نوعی هورمون زنانه است که زمانی که بدن هورمون پروژسترون به اندازه کافی تولید نمی کند برای جبران این کمبود، استفاده می شود. در خانمهایی که باردار نیستند و از یائسگی رنج نمی برند، پروژسترون برای شروع پریودی که چند ماه متوقف شده بود (آمنوره) ، استفاده می شود. پروژسترون همچنین برای درمان خونریزی غیرطبیعی از رحم استفاده می شود. این خونریزی به دلیل کمبود هورمون ها و سایر علل (مانند فیبروم ها، سرطان رحم) رخ می دهد. آمپول پروژسترون به شکل عمومی در دسترس است.
اما پاسخ خانم دکتر، جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی، در مورد علت پریود نشدن بعد از تزریق پروژسترون: " پریود نشدن بعد آمپول پروژسترون به دلیل این هست که از قبل هورمون استروژن وجود نداشته یا کم بوده و مخاط رحم آماده نشده که با تاثیر پروژسترون دچار ریزش بشود".

عوارض بعد از تزریق آمپول پروژسترون
عوارض جانبی رایج آمپول پروژسترون عبارتند از:
- درد و تورم در محل تزریق،
- حساسیت سینه
- سردرد
- افزایش وزن یا کاهش وزن
- آکنه
- حالت تهوع
- افزایش حجم موی بدن یا صورت
- ریزش موی سر
- خواب آلودگی، یا
- سرگیجه
اگر در اثر تزریق پروژسترون، عوارض جانبی جدی تجربه کردید، به پزشک خود اطلاع دهید. این عوارض جدی عبارتند از:
- خونریزی غیرعادی / ترشحات واژن (به عنوان مثال لکه بینی)
- قطع شدن پریودی
- توده های سینه
- تورم مچ پا یا پا
- تغییرات ذهنی / خلق و خو (مثلا افسردگی، عصبی بودن)
- لکه های تیره روی پوست یا صورت
- ادرار مکرر یا دردناک
- ادرار تیره،
- زرد شدن چشم یا پوست
- درد معده یا شکم، یا
- تهوع و استفراغ مداوم
برای درمان آمنوره، 5 تا 10 میلی گرم پروژسترون را به مدت 6 تا 8 روز متوالی تزریق کنید. برای خونریزی عملکردی رحم، 5 تا 10 میلی گرم پروژسترون را به صورت روزانه به مدت 6 روز مصرف کنید. اگر طی تزریق پروژسترون خونریزی پریودی آغاز شد، تزریق را قطع کنید. آمپول پروژسترون با ضد قارچ های آزول، ریفامایسین، کرم سنت جونز و یا داروهای ضد تشنج تداخل دارد. قبل از تزریق آمپول پروژسترون، در خصوص تمام داروها و مکملهایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. آمپول پروژسترون در طول بارداری توصیه نمی شود، زیرا ممکن است به جنین آسیب وارد کند (به خصوص در طی 4 ماه اول بارداری). اگر باردار شدید یا تصمیم دارید باردار شوید، به پزشک خود بگویید. این دارو به شیر مادر منتقل می شود. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.
- توجه: تا دو هفته بعد از تزریق آمپول پروژسترون فرصت دارید تا پریود شوید ، اگر خونریزی قطع نشد مجدد آزمایش خون بارداری دهید، در صورت رد بارداری مجدد پروژسترون تزریق میشه

مطالب مشابه


تصویری