درد تخمک گذاری در زنان، چیست و چرا ایجاد می شود؟

منبع: نی نی بان

50

1398/6/10

21:19


برخی از بانوان در هنگام تخمک گذاری احساس ناراحتی و درد می کنند که آن را با نام درد تخمک گذاری یا تخمک گذاری دردناک (میتل اشمز) می‌شناسیم.

درد تخمک گذاری چگونه است؟
معمولاً این احساس درد شدید و ناگهانی که در پایین شکم احساس می شود همزمان با مراحل تخمک گذاری در چرخه ماهانه رخ می‌دهد. برخی بانوان تخمک گذاری را روندی دردناک می‌دانند و چون درد تخمک گذاری معمولاً طبیعی به نظر می رسد احتمالاً با شنیدن اینکه تخمک گذاری دردناک چندان هم طبیعی نیست، شگفت‌زده خواهید شد.
بله، بسیاری از بانوان تخمک گذاری را احساس می‌کنند که این امر غریبی نیست. اما درد شدید، تیرکشیدگی ضربه‌زننده یا مخرب طبیعی نیست. در واقع درد تخمک گذاری می تواند نشانه مشکل پنهانی در وضعیت سلامت باشد و باید درمان شود. در واقع، برخی از عوارض پنهان سلامتی منجر به مشکل ناباروری می شود.
دکتر اندرو اور، متخصص سلامت اندام تولید مثل بانوان، هشدار می‌دهد که درد تخمک گذاری به چند دلیل است – که همگی باید از سوی متخصص معاینه شود.

علت درد در تخمک گذاری چیست؟
به گفته دکتر اور، معمول ترین علت درد تخمک گذاری عبارتند از:
1- کیست های تخمدان سبب درد تخمک گذاری می شود
اغلب دردهای حاصل از تخمک گذاری نشانه وجود کیست های تخمدان است. یعنی در هنگام تخمک گذاری ممکن است کیست ها شکل بگیرند یا بترکند.
بانوان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا نشانگان تخمدان پُرکیستی اغلب دچار تخمک گذاری دردناک می‌شوند. کیست های تخمدان در نتیجه نامتوازنی هورمونی است که معمولاً به مقاومت انسولینی مربوط می‌شود. کاهش مصرف قند و غلات و نیز کاهش وزن در درمان این عارضه بسیار موثر است. به توصیه دکتر اور، برای کنترل مواد غذایی مصرفی خود از کربوهیدرات هایی استفاده کنید که هنگام هضم غذا به سرعت به قند تبدیل نمی‌شوند و قند خون را بالا نمی‌برند.
2- آندومتریوز سبب تخمک گذاری دردناک می شود
بیماری التهابی آندومتریوز بر تخمدان و لوله فالوپ تاثیر می‌گذارد. این مشکل در دوره تخمک گذاری باعث درد می‌شود. نشانه‌های دیگر آندومتریوز شامل درد هنگام آمیزش جنسی، میگرن، یبوست، سردرد، سرگیجه و ... می‌شود.
3- چسبندگی جای زخم از جراحی قبلی سبب درد تخمک گذاری می شود
اگر جراحی داشته‌اید – مثلاً سزارین یا جراحی آپاندیس – جای زخم یا چسبندگی حاصل از آن می تواند با محدود کردن تخمدان‌ و ساختارهای پیرامونی آن باعث تخمک گذاری دردناک ‌شود. صفاق تخمدان می‌تواند به مثانه و دیگر اعضای بدن بچسبد و هنگام تخمک گذاری باعث درد شود.
4- باکتری ها ناشی از اعمال پزشکی سبب تخمک گذاری دردناک می شود
از طریق کاتتر (لوله‌‌‌ها)، جراحی و حتی زایمان، گاهی باکتری‌ها وارد فضای لگن می‌شوند. در نتیجه، باعث التهاب و عفونت خواهند شد که گاها به درد تخمک گذاری می‌انجامد.
5- انتقال عفونت های از طریق آمیزش جنسی سبب درد تخمک گذاری می شود
علت دیگر درد تخمک گذاری، عفونت های بیماری های مقاربتی است. بیماری کلامیدیا یکی از آنهاست که باعث التهاب در لوله ها، جای زخم و بیماری های التهابی لگن می‌شود. کلامیدیا باعث مشکلی به نام هیدروسالپنکس نیز می‌شود که در آن لوله‌ فالوپ با چرک مسدود می‌شود. این مشکل نیز سبب التهاب و درد خواهد ‌شد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو