لیستی از موادغذایی که برای کلیه مضر است

لیستی از موادغذایی که برای کلیه مضر است


منبع: همگردی

40

1398/8/4

11:24


کلیه یکی از ارگان های بدن است که برخلاف چیزی که تصور عموم است، وظایف بسیار زیادی مثل تعادل مایعات بدن، تنظیم فشار خون، بازجذب مواد مفید و دفع مواد زاید و کمک به سلامت استخوان ها دارد که بسیار برای سلامت بدن مهم و ضروری است.
ما کلیه های خود را از طریق رژیم غذایی، داروها و سموم محیطی زیاد، آگاهانه یا ناآگاهانه در معرض خطر قرار می دهیم. باید بدانیم چه مقدار از موادغذایی حتی غذاهای به ظاهر سالم می تواند به کلیه ها آسیب برساند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

1- آجیل

اگر مستعد ابتلا به سنگ کلیه هستید، آجیل میان وعده مناسبی نیست. آنها حاوی دسته ای از مواد معدنی به نام اگزالات هستند که در رایج ترین نوع سنگ کلیه یافت می شوند.

آجیل، از مواد آسیب زا به کلیه

2- آووکادو

آووکادو با دوز بالای پتاسیم همراه است، که مایعات، تعادل الکترولیت و سطح pH را کنترل می کند. کلیه ها برای انجام درست کارشان به تعادل مناسب پتاسیم و سدیم تکیه می کنند.
هایپرکالمی نام بیش از حد پتاسیم در خون است و این در افراد مبتلا به بیماری پیشرفته کلیوی اتفاق می افتد. اغلب باعث حالت تهوع، ضعف، بی حسی و کندی ضربان قلب می شود.

آووکادو، از مواد آسیب زا به کلیه

3- کافئین

مطالعات نشان می دهد که مصرف طولانی مدت کافئین می تواند بیماری مزمن کلیه را بدتر کند و ممکن است خطر سنگ کلیه را افزایش دهد.

کافئین، از مواد آسیب زا به کلیه

4- محصولات لبنی

محصولات لبنی از جمله شیر، پنیر و ماست سرشار از کلسیم هستند و باعث افزایش سطح کلسیم در ادرار می شوند که با خطر بیشتر سنگ کلیه مرتبط است.

محصولات لبنی، از مواد آسیب زا به کلیه

5- نمک

سدیم بیش از حد باعث می شود که کلیه ها آب را به منظور رقیق کردن نمک موجود در جریان خون خود نگه دارند و این فشار سنگینی بر آنها وارد می کند.

نمک، از مواد آسیب زا به کلیه

6- گوشت

گوشت حاوی مقدار قابل توجهی پروتئین است. اکنون پروتئین برای فرآیندهای رشد و سلامت ماهیچه های ما بسیار مهم است، اما متابولیزه کردن آن یکی از سخت ترین کارهایی است که کلیه های ما انجام می دهند.
رژیم غذایی سرشار از پروتئین های حیوانی همچنین خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد. به همین دلایل، رژیم غذایی با پروتئین بالا برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی توصیه نمی شود.

گوشت قرمز، از مواد آسیب زا به کلیه

7- شیرین کننده های مصنوعی

شیرین کننده های مصنوعی، باعث کاهش عملکرد کلیه خواهد شد.

منبع: سلامت نیوز

شیرین کننده های مصنوعی از مواد آسیب زا به کلیه

مطالب مشابه