خبرگزاری یونهاپ روز سه شنبه گزارش کرد «چوی ریونگ های»  رییس کنگره خلق کره شمالی همچنین از کره جنوبی به دلیل تکیه بر بیگانگان در مسائل فرامرزی انتقاد کرد و خواستار آن شد که سئول در مسایل بین کره ای بیگانگان را دخیل نکند.

او گفت که اکنون اوضاع در شبه جزیره کره در یک چهار راه مهم حرکت به سمت صلح پایدار و یا بازگشت به یک بحران جدی قرار گرفته است.

این مقام ارشد کره شمالی افزود: یک سال از تصویب بیانیه مشترک کره شمالی و آمریکا در ۱۲ ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی گذشته است اما روابط دو کشور هیچ پیشرفتی نداشته است و اوضاع شبه جزیره کره هنوز بحرانی است که دلیل آن تاکید آمریکا بر سیاست های خصمانه ضد کره شمالی و ادامه تحریکات سیاسی و نظامی آن کشور است.

چوی به توافق نامه کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سنگاپور اشاره کرد که بر اساس آن کره شمالی متعهد به حرکت در راستای خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره در برابر اخذ تضمین های امنیتی لازم از آمریکا شد.

دومین اجلاس سران دو کشور نیز در ماه فوریه در هانوی شکست خورد زیرا به دلیل زیاده خواهی های آمریکا، آنها نتوانستند در مورد نحوه تعهدات دو طرف به توافق برسند.  

کره شمالی و ایالات متحده اوایل این ماه نیز به دنبال بن بست اجلاس ماه فوریه، مذاکرات هسته ای را در سوئد از سر گرفتند اما همچنان نتوانستند اختلافات را کنار بگذارند.

رییس کنگره خلق کره شمالی همچنین کره جنوبی را به دلیل عدم پیشرفت در روابط بین کره ای مقصر دانست و خواستار خودداری سئول در مسائل بین دو کره از اعتماد به افراد و کشورهای خارجی شد.

او گفت روابط کره شمالی و جنوبی با وجود بیانیه تاریخی که سال گذشته توسط دو کره تصویب شد به دلیل وابستگی مقامات کره جنوبی به خارج خوب پیش نمی رود.

این مقام کره شمالی افزود: روابط دو کره فقط زمانی می تواند بهبود یابد که مقامات کره جنوبی سیاست وابستگی خود را به افراد خارجی متوقف کنند که منافع مشترک مردم کره را تضعیف می کند.