«الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه روز دوشنبه تاکید کرد که چاه‌های نفت شرق سوریه باید تحت کنترل دولت این کشور باشد.

وی که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، افزود: «بدون تردید باید این چاه‌ها تحت کنترل دولت سوریه باشد و معتقدیم که این تنها راه حل می‌باشد.»

نماینده پوتین در امور سوریه همچنین ابراز امیدواری کرد که شبه نظامیان کرد در زمان مورد توافق از مناطق مرزی سوریه خارج شوند.

«لیندسی گراهام» سناتور جمهوری خواه آمریکایی چند روز پیش  از تلاش مقام‌های نظامی این کشور برای تدوین طرحی جهت آنچه به ادعای او «محافظت از نفت در سوریه» خوانده شده خبر داده است.

پس از آن وزارت دفاع آمریکا روز جمعه از قصد خود برای ارسال تجهیزات نظامی بیشتر به سوریه با هدف ادعایی «محافظت از نفت» در این کشور خبر داد.

یک مقام آمریکایی آگاه به تصمیم‌گیری‌ها در خصوص سوریه گفته است که نظامیان آمریکا در پایگاه‌های نزدیک به میادین نفتی دیرالزور مستقر خواهند شد.

ترامپ در سخنرانی روز چهارشنبه‌ خود گفت: «ما از نفت محافظت کرده‌ایم و بنابراین، شمار کمی از نیروهای آمریکایی در مناطقی که در آنها نفت وجود دارند باقی خواهند ماند و ما از این مناطق حراست خواهیم کرد و در آینده تصمیم می‌گیریم که با آن چکار کنیم.»