درشت گویی وزیر خارجه فرانسه علیه ایران و برجام در سفر به امارات +عکس

31

1398/8/7

14:38


وزیر خارجه فرانسه که در امارات متحده عربی به سر می‌برد بدون اشاره به بد عهدی کشورش و سایر شرکای اروپایی پاریس در عمل به برجام گفت که مذاکرات بین‌المللی با ایران باید علاوه بر مسائل هسته‌ای، موضوع های منطقه‌ای را نیز شامل شود.

درشت گویی وزیر خارجه فرانسه علیه ایران و برجام در سفر به امارات  +عکس

«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه دوشنبه‌شب در سخنرانی خود در دانشگاه سوربون ابوظبی مدعی شد که مذاکرات بین‌المللی با ایران باید مسائل منطقه‌ای را نیز علاوه بر مسائل هسته‌ای دربرگیرد.

به نوشته روزنامه اماراتی نشنال، لودریان تصریح کرد که می‌خواهم به دوستان اماراتی‌مان بگویم که ما هرگز درباره امنیت متحدانمان در منطقه مسامحه نمی‌کنیم.

وی افزود: ما مایلیم مذاکراتی عمیق با ایران را ببینیم که نه تنها شامل برنامه هسته‌ای ایران باشد، بلکه مسائل امنیت منطقه‌ای را نیز دربرگیرد.

لودریان درباره کشته شدن «ابوبکر البغدادی» سرکرده داعش نیز گفت که این اتفاق پایان مبارزه با داعش نیست و این مبارزه باید ادامه یابد.

درشت گویی وزیر خارجه فرانسه علیه ایران و برجام در سفر به امارات  +عکس

آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته به رغم تلاش سه کشور اروپایی طرف برجام از این توافق خارج شده و تحریم‌های رفع شده به واسطه آن را علیه ملت ایران بازگرداند.
فرانسه که پیش از خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از برجام نیز از توافقی الحاقی سخن می‌گفت، در بیش از یک سال گذشته تلاش کرده تهران و واشنگتن را مجاب به مذاکرات درباره مسائل منطقه‌ای فراتر از برجام کند.
ایران که همواره برحفظ برجام و غیرقابل مذاکره‌بودن آن بوده تاکید کرده، یک سال پس از خروج آمریکا از این توافق نیز پایبندی کامل خود به آن را حفظ کرد.
اما در نهایت پس از مشاهده بی‌عملی اروپایی‌ها به تعهدات خود برای حفظ بهره‌مندی‌های اقتصادی ایران از برجام، از اردیبهشت ماه تهران گام‌هایی را در جهت کاهش پایبندی خود به این توافق در راستای اجرای مفاد آن آغاز کرد.
به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران ماه گذشته با اشاره به مذاکرات پیچیده و حساس هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، خروج آمریکا از این توافق را نقض صریح قعطنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و برخلاف خواست و اراده تمامی اعضای ملل متحد دانست که نظام عدم اشاعه و دیپلماسی چندجانبه را تضعیف کرده است.
ظریف با تشریح پایبندی ایران به تعهدات خود وفق برجام تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام و فرصت دادن به اروپا برای عمل به تعهدات خود برای جبران این خروج اظهار داشت: متاسفانه شاهد اقدام موثری نبودیم و اروپا نشان داد از اجرای تعهداتش ناتوان است. از این‌رو، صبر راهبردی ایران به پایان رسید و دقیقا بر اساس مفاد برجام و با استناد به بند ۲۶ و ۳۶ آن اجرای بخشی از تعهدات خود را در سه گام به صورت کاملا قانونی متوقف کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: در صورت عدم بازگشت توازن به اجرای تعهدات از سوی طرف ها، سایر اقدامات لازم در گام‌های بعدی نیز محقق خواهد شد.

نقل از العالم

مطالب مشابه