هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ثابت بود و در ۱۴۹۱ دلار و ۷۹ سنت قرار گرفت.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۴۹۴ دلار و ۱۰ سنت رسید.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا روز گذشته اظهار کرد انتظار دارد بخش مهمی از توافق تجاری با چین را امضا کند اما درباره زمان آن توضیحی نداد. دفتر نماینده تجاری آمریکا هم اعلام کرد تعلیق افزایش برنامه‌ریزی شده تعرفه‌ها روی ۳۴ میلیارد دلار کالای چینی است که در ۲۸ دسامبر امسال منقضی می‌شود احتمالا تمدید خواهد شد.

وال استریت پس از این اظهارات در روز دوشنبه به رکورد بالایی صعود کرد و همزمان بازارهای سهام آسیایی به روند افزایشی خود ادامه دادند.

به گفته مارگارت یانگ یان، تحلیلگر بازار شرکت "سی ام سی مارکتس"، با صعود بازارهای سهام آمریکا به رکورد جدید، ریسک پذیری گسترده ای وجود دارد. مذاکرات تجاری به شدت غیرقابل پیش بینی هستند و این مذاکرات در گذشته به دفعات متعددی سرمایه گذاران را مایوس کردند و ممکن است این اتفاق دوباره تکرار شود. با این حال بازار فعلا خوش بین است اما این خوش‌بینی بسیار آسیب پذیر است.

 آمریکا و چین در مدت بیش از ۱۵ ماه روی میلیاردها دلار صادرات یکدیگر تعرفه تلافی جویانه وضع کردند که باعث برانگیخته شدن نگرانی‌های رکود جهانی شد و به رشد بیش از ۱۷ درصدی قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون کمک کرد اما تحولات اخیر، رشد قیمت این فلز ارزشمند را محدود کرده است.

به گفته تحلیلگران، طلا به دلیل عدم شفافیت درباره مذاکرات تجاری پکن و واشنگتن و جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا هنوز درخشش خود را از دست نداده است.

اتحادیه اروپا با تمدید مهلت سه ماهه خروج انگلیس از این بلوک موافقت کرده است و سیاستگذاران انگلیسی همچنان درباره چگونگی، زمان و حتی خروج از اتحادیه اروپا بحث می‌کنند.

همچنین سرمایه گذاران منتظر نتیجه نشست سیاستگذاری بانک مرکزی آمریکا هستند که بعدازظهر روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای به پایان می‌رسد. انتظار می‌رود سیاستگذاران آمریکایی در این نشست نرخ‌های بهره را یک دور دیگر کاهش دهند. ابزار دیده بان فدرال شرکت CME Group نشان می‌دهد که معامله‌گران احتمال کاهش ۲۵ واحدی نرخهای بهره را ۹۰.۴ درصد ارزیابی می‌کنند.

بر اساس گزارش رویترز، بانک‌های مرکزی در ژاپن و کانادا نیز در هفته جاری نشست سیاست پولی برگزار خواهند کرد و انتظار می رود به سمت تسهیل سیاست پولی گام بردارند.

نرخ‌های بهره پایین‌تر با کاهش هزینه نگهداری طلا که دارایی بدون بازدهی است، سرمایه‌گذاری در این فلز ارزشمند را جذابتر می‌کند.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد کاهش، به ۱۷ دلار و ۸۰ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۶ درصد کاهش پیدا کرد و ۹۱۳ دلار و ۲۹ سنت بود. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری اندکی کاهش داشت و ۱۷۹۹ دلار و ۵۰ سنت معامله شد.