نخست وزیر هند شب گذشته  به دعوت سلمان بن عبد العزیز  پادشاه عربستان سعودی وارد ریاض شد.

به گزارش خبرگزاری "‌ ای ان آی "‌هند ، وی در مصاحبه با رسانه های عربستانی گفت: هند ۱۸ درصد از نفت خود را از عربستان وارد می کند و به این ترتیب عربستان سعودی دومین منبع بزرگ نفتی برای ما محسوب می شود. ما  اکنون از یک رابطه خریدار و فروشنده در حال حرکت به سوی یک همکاری راهبردی نزدیک تر هستیم و این شامل سرمایه گذاری عربستان سعودی در پروژه های نفتی و گازی هند می شود.

نخست وزیر هند در یک سفر دو روزه از عربستان دیدار می کند. این دومین سفر مودی بر عربستان سعودی است. در طول سفر سال ۲۰۱۶ وی،  پادشاه عربستان سعودی بالاترین مدال این کشور را به نخست وزیر هند اهدا کرد. محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در ماه فوریه سال جاری میلادی به هند سفر کرده بود.

نارندرا مودی در ادامه برنامه های امروز خود با سلمان بن عبد العزیز پادشاه  و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دیدار های دوجانبه  خواهد داشت.

عربستان  ماه گذشته اعلام کرد که این کشور به دنبال سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری در بخش های پتروشیمی، معادن، زیرساخت ها و غیره در هند است.

همچنین شرکت نفتی آرامکو عربستان در دومین سرمایه گذاری بزرگ خود در هند، قصد دارد ۲۰ درصد از سهام شرکت صنایع رلاینس به ارزش ۱۵ میلیارد دلار را خریداری کند.

محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به دنبال نفوذ بیشتر  شرکت دولتی آرامکو  در بازار های نفتی به خصوص در آسیا بوده است.

شرکت آرامکو در ماه اسفند ۱۳۹۶ از توافق خود با هند برای ساخت یک پالایشگاه بزرگ نفت به ارزش ۴۴ میلیارد دلار  در منطقه رتناگیری خبر داد.

این پالایشگاه قرار است با همکاری امارات و شرکت های هندی از جمله نفت هند، بهارات پترولیوم و هندوستان پترولیوم ساخته شود.

عربستان پس از عراق بزرگ ترین صادر کننده نفت به هند است.

در سال مالی ۲۰۱۸- ۲۰۱۹ عربستان سعودی ۴.۳۳ میلیون تن نفت خام به هند صادر کرد. واردات کل نفت هند در این مدت ۲۰۷.۳ میلیون تن بوده است.

هند همچنین ماهانه حدود ۲۰۰ هزار تن گاز ال پی جی از عربستان سعودی خریداری می کند.

مجموع تقاضای نفت خام هند حدود ۴.۶ میلیون بشکه در روز است که این کشور را در رتبه سومین مصرف کننده بزرگ جهان پس از آمریکا و چین قرار می‌دهد.