چرا به امام رضا علیه السلام شمس الشموس می گویند؟ +عکس

70

1398/8/7

15:38


حجت‌الاسلام ابوالقاسمی گفت که اگر تمام حضرات معصومین (ع) را شمس بدانیم، شمس‌الشموس، خورشیدی است که نور آن، ولایت و جایگاه معصومین (ع) را تبیین می‌کند، روشنایی می‌ بخشد و خورشید‌های دیگر با این خورشید تجلی پیدا می‌ کنند.

چرا به امام رضا علیه السلام شمس الشموس می گویند؟ +عکس

،حجت‎الاسلام محمود ابوالقاسمی محقق و پژوهشگر علوم قرآن و حدیث گفت: پیامبر اکرم (ص) در حدیثی فرمود: «من ۱۲ فرزند دارم که همگی آنان امامند و تفاوتشان با من در این است که آنان نبی نیستند، اما تمام آنچه که درباره من گفته شده، درباره تمام فرزندانم نیز صادق است.» با تمام این‌ها برخی شیعه‎نمایان (مدعیان تشیع) بین امامان تفکیک قائل می‎‌شدند که این به معنای تحریف کلام نبی و تخطی از سیرۀ رسول‎الله (ص) است، طوری که در طول تاریخ به افرادی بر می‎‌خوریم که به مدعیان شیعۀ سه امامی، چهار امامی، هفت امامی و ... شهرت یافتند.

وی افزود: در میان مدعیان تشیع، عده‎‎ای هستند که می‎‎درخشند و به دستورات رسول‎الله (ص) پایبند ماندند؛ آن‌ها همان شیعیان ۱۲ امامی‌اند که به آنان «اثنی عشری» می‎گفته می‌شود. این افراد که در تاریخ خوش درخشیدند، معتقدند هر کسی هر یک از ائمه (علیهم السلام) را نپذیرد، به معنای عدم پذیرش نبوت رسول‌الله (ص) است.

حجت‌الاسلام ابوالقاسمی «پیروی از هوای نفس» را یکی از عوامل انحراف مدعیان تشیع در طول تاریخ دانست و گفت: این عامل مهم موجب عدم همراهی و هماهنگی آنان با امام (ع) شد. در زمان امام رضا (ع) آخرین نمونۀ انحراف مدعیان تشیع از سوی «واقفیه» صورت گرفت، طوری که آنان تولد دیرهنگام امام جواد (ع) را واسطه‎ای برای مطامع نفسانی خود قرار دادند و گوش شنوایی نسبت به کلام امام رضا (ع) نداشتند.

چرا به امام رضا علیه السلام شمس الشموس می گویند؟ +عکس

این پژوهشگر علوم قرآن و حدیث گفت: از زمان امام رضا (علیه السلام) دیگر چنین انحرافی وجود نداشت، کسی که امام رضا (علیه السلام) را قبول کرد، تا امام دوازدهم را پذیرفته است و این چنین شیعیان هشت امامی، شیعیان ۱۲ امامی شدند. این امر در پرتو نور امام رضا (علیه السلام) رخ داد که برخی شمس‌الشموس بودن امام (علیه السلام) را حاکی از این موضوع می‎‌دانند.

به گفته وی، اگر وجود مقدس تمام حضرات معصومین (علیهم السلام) را شمس بدانیم، شمس‌الشموس، خورشیدی است که نور آن، ولایت و جایگاه معصومین (علیهم السلام) را تبیین می‌کند و روشنایی می‌‎بخشد و خورشید‌های دیگر با این خورشید تجلی پیدا می‌‎کنند، به عبارت دیگر، امام‌رضا (علیه السلام) به عنوان شمس‌الشموس حضرات معصومین (علیهم السلام) نورافشانی‎ کردند و از زمان ایشان به بعد، شیعیان میزانی از درک، فهم و معرفت نسبت به امام زمان خود را به‌دست آوردند و حداقلش این بود که امام خود را پذیرفتند و همین صرف پذیرش به‌عنوان قدم نخست بسیار حائز اهمیت است، چراکه شیعه از معضل عدم پذیرش امام در زمان امام رضا (علیه السلام) نجات یافت.
منبع:الکوثر

مطالب مشابه


تصویری