یازدهم تیرماه ۹۸، خانمی ۴۵ ساله با مراجعه به کلانتری ۱۰۱ تجریش از مردی جوان به نام ناصر شکایت کرد.

شاکی در اظهاراتش به مأموران گفت: اواخر خرداد ماه از طریق فضای مجازی (فیسبوک) با شخصی به نام ناصر که مدعی بود دندان‌پزشک و جراح فک است، آشنا شدم؛ با توجه به جایگاه شغلی و اجتماعی ناصر به راحتی به وی اعتماد کردم و ناصر چند روز پس از آشنایی در تماس با من گفت می‌تواند یک واحد مسکونی متعلق به یکی از بستگانش که کارمند شرکت نفت است را با قیمت بسیار پایین‌تر و به شکل امتیاز برایم خریداری کند.

وی افزود: من نیز فریب خورده و با عجله یک واحد آپارتمان خود واقع در جنوب شهر تهران را با قیمت پایین‌تر از عرف بازار به فروش رسانده و در چند مرحله، مبلغ ۲۵۹ میلیون تومان حاصل دسترنج ۲۷ سال زندگی کارمندی را به حساب بانکی وی واریز کردم.

این خانم جوان ادامه داد: پس از گذشت چند ساعت متوجه شدم ناصر به دنبال دریافت وجه، گوشی همراه خود را خاموش کرده و من نیز طی آشنایی ۱۲ روزه، هیچ آدرس و نشانی به جز خط تلفن خاموشش از او نداشتم.

با ثبت شکایت اولیه مالباخته در کلانتری، پرونده برای رسیدگی تخصصی در اختیار کارآگاهان پایگاه یکم آگاهی قرار گرفت؛ کارآگاهان در گام نخست تحقیقات، با توجه به شگرد  متهم  به بررسی سوابق مجرمان سابقه‌دار پرداخته و موفق به  شناسایی یک مجرم سابقه‌دار حرفه ای شدند که به همین شگرد اقدام به کلاهبرداری از بانوان می‌کرد.

کارآگاهان در ادامه یکی از مرتبطین متهم به نام اکرم را به پایگاه یکم پلیس آگاهی دعوت و از وی درباره نحوه آشنایی با ناصر بازجویی کردند که وی به کارگاهان گفت: شناخت من از ناصر در حد همان مواردی است که شاکی پرونده  بیان داشته است و زمانیکه  متهم از من درخواست پول کرد، متوجه شدم قصد کلاهبرداری دارد و ارتباط خود را با وی قطع کردم.

کارآگاهان در شاخه دیگر از تحقیقات خود، با بهره‌گیری از روشهای علمی کشف جرم موفق به شناسایی محل سکونت ناصر در محدوده جنت‌آباد شمالی شده که با انعکاس موضوع به مقام قضایی، دستور دستگیری وی صادر شد.

کارآگاهان در مورخه یکم آبان ۹۸ در یک عملیات پلیسی متهم را در مخفیگاه خود دستگیر و به پایگاه یکم منتقل کردند.

متهم،  ابتدا منکر هرگونه ارتباط با شاکی بود اما در ادامه بازجویی‌ها با توجه به مستندات و مدارک غیرقابل انکار چاره‌ای جز بیان حقیقت نداشته و لب به اعتراف گشود.

وی به کارآگاهان گفت:  از مدتها پیش با عضویت در سایتهای همسریابی و دوست‌یابی و تهیه یک بیوگرافی ساختگی با موقعیت شغلی و اجتماعی مطلوب، نسبت به فریب خانمهای مجرد اقدام می‌کردم و پس از جلب اعتماد آنها پیشنهادات مالی وسوسه برانگیزی را درباره خرید ملک، خودرو و دریافت وام می‌دادم.

وی افزود: مالباختگان تنها یک شماره تماس از من داشتند و  با توجه به ساختگی بودن اطلاعات فردی‌ام، پس از دریافت پول، گوشی همراه خود را خاموش می‌کردم.

سرهنگ قاسم دستخال؛ رئیس پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر چهار شاکی دیگر با مراجعه به پایگاه یکم پلیس آگاهی از متهم شکایت و او را شناسایی کرده‌اند، در تحقیق از شکات مشخص شده که متهم در مجموع ۴۱ میلیون تومان از آنها به همان شیوه کلاهبرداری کرده که با احتساب شکایت نخستین شاکی ارزش مالی پرونده در حال حاضر ۳۰۰ میلیون تومان است.

وی متذکر شد: متهم  با صدور قرار قانونی توسط بازپرس شعبه سوم دادسرای ناحیه یک تهران برای انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی سایر شکات احتمالی در اختیار پلیس آگاهی تهران بزرگ است.

این مقام انتظامی با بیان اینکه خانمها مخصوصاً دختران کارمند مجرد، طعمه مناسبی برای کلاهبرداران هستند، گفت: فرد مجرم با تصور برخورداری این دختران از پس‌انداز مالی و نیاز عاطفی آنها، از کانالهای مختلفی از جمله محیط کار و سایتهای همسریابی وارد می‌شود.

دستخال خاطرنشان کرد: کلید موفقیت کلاهبرداران و اساس کار آنها بر پایه زنده کردن حس طمع‌ورزی قربانی برای کسب سودهای کلان مالی از راه‌های به ظاهر آسان است.