به گزارش پایگاه خبری مدیکال نیوز، این مطالعه که توسط محققان دانشگاه آکسفورد و با بررسی ۲۲۸ هزار و ۴۶۶ زن و ۱۹۵ هزار و ۴۱ مرد صورت گرفته نشان می‌دهد عوارض چاقی با توجه به جنسیت متفاوت است. این مطالعه با بررسی شاخص توده بدنی (BMI)  و نسبت دور کمر به لگن ارزیابی شد.

شاخص توده بدنی (BMI) مهمترین فاکتور در تعیین وزن نرمال، اضافه وزن و چاقی است. شاخص توده بدنی با تقسیم وزن (به کیلوگرم) بر توان دوم قد (به متر) به دست می‌آید. شاخص توده بدنی کمتر از ۱۸.۵، نشان دهنده کم وزنی غیر طبیعی است. اگر عدد به دست آمده بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ باشد، یعنی وزن فرد طبیعی است. عدد بزرگ‌تر و مساوی ۲۵، نشان دهنده اضافه وزن است. عدد ۳۰ به بالا نشان دهنده چاقی است، که به ترتیب به چاقی درجه یک (بین ۳۰ تا ۳۴.۹)، چاقی درجه دو (بین ۳۵ تا ۳۹.۹) و چاقی درجه سه (۴۰ به بالا) تقسیم بندی می‌شود.

در ادامه خطرهای مرتبط با چاقی از قبیل دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، سکته مغزی، کبد چرب، بیماری مزمن انسدادی ریه، نارسایی کلیه و سرطان ریه بررسی شد. نتایج نشان می‌دهد زنان چاق بیش از مردان چاق در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند. از طرفی مردان چاق بیشتر از زنان چاق در معرض بیماری مزمن انسدادی ریه و بیماری مزمن کلیه قرار دارند. در حال حاضر حدود ۶۱ درصد از بزرگسالان به اضافه وزن یا چاقی مبتلا هستند و شاخص توده بدنی بالایی دارند. این مطالعه بیش از پیش لزوم کاهش وزن را تایید می‌کند. نتایج این مطالعه در نشریه PLOS Genetics منتشر شده است.​