معاینه لگنی در بارداری، نحوه انجامش چگونه است؟

منبع: نی نی بان

93

1398/8/7

21:35


بارداری بخشی از زندگی شماست که واقعاً هرگز فراموش نمی کنید. گذشته از همه شادی و عشقی که برای شما به ارمغان می آورد ، دلیل دیگر یادآوری مداوم ارتباط کمی با میزان کارهایی که در بارداری می گذرد وجود دارد. به غیر از بارداری (چشمک چشم) ، چیزهای زیادی برای فکر کردن و اطمینان از زمان بارداری وجود دارد. اگرچه وقتی به آن فکر می کنید کار سختی به نظر می رسد ، وقتی واقعاً آنرا انجام می دهید ، این یک توپ کاملا متفاوت است. وقتی همه این تلاش ها را می کنید ، می دانید که این برای سلامتی و فایده کودک شماست و باعث می شود این کار خیلی شبیه کار نباشد.
تمام کارهایی که باید انجام شود در دوران بارداری قرار دارد ، تمام تست هایی که مادران باید انجام دهند. این آزمایشات به دلایل مختلفی انجام می شود که اصلی ترین آنها اطمینان از سلامتی شما و کودک شما است.
این آزمایشات بررسی می کنند که بدن شما چگونه کار می کند و کودک شما چگونه در حال رشد است تا ببیند آیا برای اطمینان از سلامتی مادر و نوزاد چیز دیگری لازم است یا خیر. برخی از متداول ترین آزمایشاتی که باید در دوران بارداری انجام شود ، آزمایش خون ، آزمایش ادرار و سونوگرافی است.

معاینه لگن در ۳ ماهه اخر بارداری
باز شدن دهانه رحم بستگی به عواملی دارد که بسیاری از زنان مرحله پیش‌ زایمان طولانی مدتی دارند و لحظه زایمان کوتاه که طی آن در مرحله پیش‌ زایمان کارهای زیادی برای آمادگی و نرم‌شدن گردن رحم انجام شده و بازشدگی سریع صورت می‌گیرد. دیگر بانوان ممکن است مدت زمان زیادی در حال درد زایمان باشند در حالی که هنوز دهانه رحم باز نشده است. گردن رحمی که یک روز بالا، تنگ و بسته بوده ممکن است روز بعد نازک و باز شود. با تمام این ها می توان اینگونه نتیجه گرفت که معاینه واژینال در اوایل بارداری در بیشتر موارد ضروری نیست اما در اواخر بارداری می تواند پزشک را در تصمیم گیری درمورد نوع زایمان کمک کند.

معاینه لگن برای زایمان طبیعی
معاینه لگن برای تشخیص زایمان طبیعی در ۳ ماهه سوم بارداری مادر انجام می‌شود. با انجام این معاینه پزشک از آمادگی مادر برای زایمان اطمینان حاصل می‌کند تا مشکلی در روند زایمان طبیعی ایجاد نشود.
در طی۳ ماهه اول بارداری، هدف پزشک از معاینه لگن بررسی وضعیت گردن رحم است. اگر هیچ گونه مشکلی در این معاینه مشاهده نشد، نیازی به معاینه دوم در هفته ۳۶ بارداری نخواهد بود.
پس از هفته ۳۶ بارداری پزشک به صورت متداول در چندین ویزیت، معاینه لگن را قبل از زایمان انجام می‌دهد. این معاینات برای ازریابی عملکرد گردن رحم انجام می‌شود تا پزشک از زمان تقریبی زایمان مطلع شود.
اگر شرایط مادر به صورتی باشد که ریسک زایمان زودرس زیاد باشد.
اگر مادر دچار لکه بینی شود.
اگر مادر تجربه عفونت‌های واژینال نظیر هرپس تناسلی را داشته باشد.
اگر در ناحیه لگن مادر تومور مشاهده شود.

نحوه معاینه لگن برای زایمان طبیعی
معمولاً معاینه لگن برای ارزیابی اندازه، شکل و موقعیت لگن انجام می‌شود. معاینه توسط دست پزشک و به صورت بصری انجام می‌شود. پزشک توسط دست خود اندام تناسلی خارجی و داخل واژن را برای ارزیابی دیواره‌های واژن معاینه می‌کند. معاینه توسط وسیله کوچکی به نام آینه طبی (سپکولوم) انجام می‌شود که به معاینه آسان‌تر لگن کمک می‌کند. به طور خلاصه مراحل معاینه لگن برای زایمان طبیعی شامل موارد زیر است:
برای معاینه لگن در ابتدا شما باید لباس خود را درآورید و به سمت پشت خود روی تخت معاینه دراز بکشید.
پزشک از شما می‌خواهد پاهایتان را تا حد امکان از هم فاصله دهید.
در مرحله بعد پزشک دو انگشت خود را به درون واژن برده و وضعیت گردن رحم را بررسی می‌کند.
در مرحله بعدی پزشک سپکولوم را به درون واژن فرو می‌برد و با کشیده شدن واژن، وضعیت آن را ارزیابی می‌کند.

آزمایش خون
آزمایش خون برای تعیین – گروه خونی ، فاکتور Rh ، سطح هموگلوبین / آهن در خون ، وجود HIV ، هپاتیت B ، سیفلیس و مصونیت از سرخچه استفاده می شود. همه این عوامل تعیین کننده وجود نقایص هنگام تولد در کودک شما هستند یا اینکه عوامل ایجاد کننده نقایص هنگام تولد وجود دارند یا خیر. آزمایش برای گروه خونی و فاکتور Rh تعیین می کند که آیا بدن شما سعی خواهد کرد علیه کودک خود نبرد کند.
اگر Rh منفی باشید اما کودک شما Rh مثبت است ، بدن شما تمایل دارد که آنتی بادی هایی با هدف مبارزه با خون کودک شما ایجاد کند زیرا فاکتور Rh را به عنوان آنتی ژن مشاهده می کند.
به این ناسازگاری Rh گفته می شود. آزمایش میزان آهن موجود در خون شما لازم است تا مشخص شود که شما کم خونی دارید یا احتمال بروز این بیماری را دارید. آزمایش خون همچنین به تعیین میزان قند خون شما کمک می کند تا احتمال ابتلا به دیابت حاملگی ، کمبودهای ویتامین و خطرات ژنتیکی را برای کودک شما نسبت به برخی از اختلالات / بیماری ها و شرایط خاص تعیین کند.

آزمایشات ادرار
آزمایش ادرار به تعیین برخی موارد دیگر که ممکن است در آزمایش خون مشاهده نشود ، مانند عفونت ها و UTI ها ، پره اکلامپسی و وجود گلوکز در ادرار کمک می کند. اگر گلوکز در ادرار وجود داشته باشد ، علامت آن است که شما به دیابت حاملگی مبتلا هستید و می تواند برای جنین بسیار مضر باشد. UTI همچنین عواقب منفی زیادی برای جنین دارد. آزمایش پره اکلامپسی شامل تست میزان پروتئین در خون است. پره اکلامپسی فشار خون بالا ناشی از بارداری است.

سونوگرافی
حداقل در طول بارداری دو سونوگرافی لازم است. سونوگرافی به دلایل مختلف ضروری است. این به اندازه گیری اندازه جنین ، ضربان قلب جنین ، درک و ثبت رشد کودک کمک می کند و اینکه آیا این پیشرفت به طور عادی انجام می شود ، تعیین جنسیت کودک کمک می کند و می تواند در صورت مشاهده کودک به شما کمک کند کمک می کند. هنوز در رحم شماست غربالگری شفافیت نوشی نوعی سونوگرافی است که در سه ماهه اول انجام می شود تا آزمایش شود که آیا کودک اختلال کروموزومی دارد یا خیر. با این حال ، این غربالگری به تنهایی نمی تواند این مسئله را تعیین کند ، به همین دلیل در کنار غربالگری خون انجام می شود. علاوه بر این ، سونوگرافی برای بررسی وضعیت و وضعیت دهانه رحم انجام می شود تا مشخص شود که آیا خطر زایمان زودرس یا وجود چنین عوارض دیگری وجود دارد یا خیر.

نمونه برداری از سلول های دهانه رحم
پاپ اسمیر نوعی دهانه رحم است که برای آزمایش عفونتهای منتقله از راه جنسی مانند سوزاک و کلامیدیا انجام می شود. این بیماری ها ممکن است به کودک شما منتقل شود ، به همین دلیل باید برای آنها آزمایش شود تا بتوانید درمان کنید و از انتقال جلوگیری می کنید.

آمنیوسنتز
این بررسی مایعات آمنیوتیک برای آزمایش بیماریهای مختلف ژنتیکی و همچنین رد وجود نقص در لوله عصبی است. به طور کلی اگر نتایج آزمایشات غربالگری قبلی غیر طبیعی باشد ، در صورت وجود سابقه خانوادگی برخی از اختلالات ژنتیکی یا مشکوک بودن عفونت های خاص انجام می شود.

تست استرس
این آزمایش در سه ماهه سوم انجام می شود و برای تعیین سلامت جنین در هنگام بروز برخی از عوارض در مادر مانند پره اکلامپسی یا دیابت حاملگی استفاده می شود. این آزمایش می کند که آیا کودک شما تحت فشار روانی قرار گرفته یا اکسیژن کافی ندارد
به منظور سهولت در درک از کی باید هر تست انجام شود ، ما بر اساس تست های مبتنی بر سه ماهه بررسی خواهیم کرد.

سه ماهه اول معاینات داخلی و آزمایش ها
در سه ماهه اول ، آزمایش خون برای آزمایش انواع بیماری ها ، گروه خونی و فاکتور Rh ، میزان هموگلوبین انجام می شود. همچنین آزمایشات ادرار در این سه ماهه انجام می شود تا عفونت های ادراری (UTI) و گلوکز موجود در ادرار (دیابت) بررسی شود. سونوگرافی در این سه ماهه به عنوان غربالگری شفافیت نوشابه همراه با آزمایش خون انجام می شود تا ناهنجاری های ژنتیکی / کروموزومی بررسی شود.

سه ماهه دوم معاینات داخلی و آزمایش ها
در این سه ماهه آزمایش خون برای بررسی دیابت حاملگی در مادر انجام می شود و نقص لوله نخاع و ناهنجاری های کروموزومی / مشکلات رشدی مانند سندرم داونز در جنین انجام می شود. آزمایش های اورژانس در این سه ماهه به تعیین حضور پره اکلامپسی کمک می کند. و UTI. سونوگرافی در این سه ماهه در درجه اول برای اندازه گیری حرکت جنین ، درک / تعیین رشد سالم جنین و بررسی وجود جنین های متعدد مورد استفاده قرار می گیرد. آمنیوسنتز در این سه ماهه انجام می شود.

در سه ماهه سوم معاینات داخلی و آزمایش ها
به طور عمده ، این سه ماهه از سونوگرافی برای تعیین رشد جنین ، محل قرارگیری جفت ، سطح مایعات آمنیوتیک و بهزیستی جنین تشکیل شده است. آزمایش خون و آزمایش ادرار نیز ممکن است برای بررسی تغییرات سطح قند و آهن ، وجود UTI یا پره اکلامپسی انجام شود. آزمایشات بدون استرس در سه ماهه سوم و همچنین تست های گروه B استرپتوکوک انجام می شود.

انواع آزمایشاتی که باید در طول بارداری انجام شود
در دوران بارداری ، مراجعه شما به کلینیک بیشتر و طولانی تر می شود. تمام آزمایشاتی که شما انجام می دهید یک هدف اصلی دارند و آن این است که رشد کودک کوچک خود را در داخل خود آزمایش کنید و اطمینان حاصل کنید که همه چیز به طور روان پیش می رود. در صورت مشاهده ناهنجاری ، سریعتر می توان آن را درمان کرد. بنابراین تمام تلاش خود را بکنید که هیچکدام از این آزمایش ها و قرار ملاقات ها را با پزشکتان از دست ندهید ، زیرا هر تست برای بررسی جنبه های مختلف پیشرفت انجام می شود.
سه ماهه اول
در سه ماهه اول ، شما نیاز به سونوگرافی و همچنین دو آزمایش خون مادر دارید. این آزمایشات در کنار هم برای تشخیص نقایصی مانند سندرم داون در نوزادان انجام می شود.
سونوگرافی برای شفافیت Nuchal (NT)
این یک سونوگرافی طبیعی است که برای تست مایعات در پشت گردن جنین استفاده می شود ، برای اندازه گیری ضخامت مایع یا افزایش حجم مایعات استفاده می شود.
اسکن پروتئین پلاسما مرتبط با بارداری (PAPP-A) و گنادوتروپین کوریونی انسان (HCG)
هر دو این آزمایش خون میزان پروتئین های ایجاد شده در جفت را در مراحل اولیه بارداری بررسی می کنند. سطح بالاتر می تواند ناهنجاری کروموزومی در جنین را نشان دهد.
سه ماهه دوم
آزمایشات در سه ماهه دوم چند مارکر نامیده می شود و معمولاً باید آزمایش کنند که آیا کودک شما با نقص هنگام تولد روبرو می شود. به خاطر داشته باشید که اینها آزمایش های تشخیصی نیستند و از این رو کاملاً دقیق نیستند.
اسکن آلفا-fetoprotein (AF)
پروتئین AF در کبد جنین تولید می شود و در مایع آمنیوتیک یافت می شود. همچنین می تواند از جفت عبور کرده و در خون مادر پیدا شود. این آزمایش به اسکن سندرم داون ، دوقلوها ، بررسی صحت تاریخ موعد و سایر ناهنجاریهای کروموزومی کمک می کند.
آمنیوسنتز
در این نوع آزمایش ، مایع آمنیوتیک از رحم خارج شده و برای نقایص هنگام تولد و اختلالات کروموزومی آزمایش می شود. بر اساس تاریخچه ژنتیکی خانواده ، می توان از آن برای تشخیص سایر نقایص ارثی نیز استفاده کرد.
نمونه برداری کورونیک ویلوس (CVS)
این عملکرد همان عملکرد آمنیوسنتز را انجام می دهد ، به جز این که نمونه از برخی بافت های جفت گرفته شده است همانطور که در مادر و کودک یکسان است.
مانیتورینگ جنین
این یک آزمایش نیست بلکه فقط روشی برای بررسی ضربان قلب جنین برای اطمینان از طبیعی بودن آن است. ریتم و ضربان قلب مورد آزمایش قرار می گیرد تا ببیند آیا شرایط درون رحم مطلوب است و آیا به اندازه کافی اکسیژن و مواد مغذی دریافت می کنید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو