تولید شیر مادر، چرا از یک پستان بیشتره؟

منبع: نی نی بان

86

1398/8/7

22:20


تغذیه با شیر مادر یک روش سالم و طبیعی برای تغذیه کودک است که بسیار آسان و راحت است. تغذیه با شیر مادر با چند نگرانی همراه است و یکی از آن‌ها این است که یکی از سینه‌های مادر هنگام شیر دادن شیر بیشتری تولید می‌کند.
بسیاری از خانم‌ها هنگام شیر دادن متوجه می‌شوند یک پستان بعد از شیر دهی سریع‌تر از پستان دیگر پر از شیر می‌شود. سینه‌ها مطابق مقدار شیر خوردن کودک شیر تولید می‌کنند، بنابراین اگر برای مادر یا کودک یک سینه اولویت داشته باشد، ممکن است به تولید شیر بیشتر در سمت مورد نظر منجر شود.

آیا برای شیر دادن تولید شیر بیشتر در یک سینه طبیعی است؟
سینه‌ها در واقع متقارن نیستند. در حقیقت، هر طرف بدن ما متفاوت از طرف دیگر است اما اختلافات بسیار کم است. بیشتر اوقات ما حتی قادر به گفتن این تفاوت نیستیم. هر سینه به طور مستقل به تنهایی عملکردی دارد، به عنوان مثال، برخی از خانم‌ها بیوپسی، جراحی یا کاهش پستان داشته‌اند و این ممکن است باعث تولید شیر کمتر یا حتی تولید شیر در یک پستان شود. براساس تئوری “عرضه و تقاضا” ، سینه دیگر تولید شیر را افزایش می‌دهد و شیر بیشتری برای جبران آن تولید می‌کند.
با توجه به مسئله، حتی با عملکرد طبیعی پستان‌ها، نوزادان تمایل به استفاده از یک سینه دارند. همچنین ممکن است مادران ترجیح دهند کودک خود را از یک سینه تغذیه کنند. هنگامی که بدن نیاز به شیر بیشتری از یک طرف را حس می‌کند، شیر بیشتری را در آن طرف تولید می‌کند تا در صورت تقاضای کودک، شیر کافی موجود باشد.

چگونه می‌توانم تولید نابرابر شیر در سینه‌های خود را تغییر دهم؟
برای یک پستان که شیر بیشتری تولید می‌کند، اقداماتی وجود دارد که می‌توانید تولید نابرابر شیر در سینه‌ها را تغییر دهید. در شروع زمان تغذیه وقتی کودک بسیار گرسنه است، تغذیه را روی پستان کوچک‌تر شروع کنید. مکیدن قوی‌تر به تشویق بیشتر تولید شیر در پستان که تولیدش کمتر است کمک می‌کند. ممکن است کودک شما اعتراض کند و گریه کند زیرا شیر زیادی وجود ندارد و آن‌ها باید کمی سفت‌تر سینه را بمکند. شما می‌توانید چند دقیقه بعد سینه را تعویض کنید تا شیر به نوزادتان برسد و سپس مجدد به سینه کوچک‌تر برگردید.
راه دیگر برای انجام این کار بدون اذیت شدن کودکتان، پمپ کردن شیر در طرف کوچک‌تر بین زمان تغذیه کودک است. این به تحریک تولید شیر کمک می‌کند و اختلال در تغذیه‌ی کودکتان ایجاد نمی‌شود. یک مشاور شیردهی می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید چگونه می‌توانید در سینه هایتان شیر را به طور یک دست‌تر تولید کرده و در بسیاری از مسائل مختلف مرتبط با شیر دهی به شما کمک می‌کند.

چگونه می توانم شیر خود را در هر دو سینه تقویت کنم؟
هنگامی که با پزشک متخصص اطفال خود و همچنین مشاور شیردهی خود صحبت کردید و آن‌ها موافقت کردند که شیر شما در یک پستان کم است، در اینجا چند کار وجود دارد که می‌توانید انجام دهید:
از شیر دهی برنامه ریزی شده خودداری کنید
به کودک خود بر حسب نیازش شیر دهید تا به پر شدن سینه هایتان کمک کند.
از قرار گرفتن مناسب کودکتان بر روی سینه‌تان مطمئن شوید
موقعیت کودک بر روی پستان به تحریک تولید شیر کمک می‌کند. مشاور شیردهی شما می‌تواند به شما در استفاده از روش‌های مناسب “چفت و بست” کمک کند.
در هر بار شیر دهی هر دو سینه را تخلیه کنید
کودک خود را از هر طرف تغذیه کنید تا هر دو سینه خالی شود.
از استفاده از مکمل و پستانک جلوگیری کنید
تغذیه بیش از حد بین وعده‌های غذایی و استفاده از پستانک ممکن است مکیدن شدید را برای تحریک پستان کمتر کند. اطمینان حاصل کنید که کودک شما گرسنه است و ابتدا او را در سمتی که شیر کمتری دارد قرار دهید.
اجازه ندهید که کودک شما در طول تغذیه بخوابد
در طول تغذیه سینه‌ها را اغلب تغییر دهید و مطمئن شوید که مدت زمان تغذیه روی پستانی است که شیر کمتری تولید می‌کند بیشتر است.
مایعات زیادی بنوشید، استراحت کنید و رژیم غذایی سالم داشته باشید
تولید شیر در یک مادر به استراحت و رژیم غذایی سالم بستگی دارد. حتماً یک رژیم متعادل بخورید و حداقل روزانه ۱۰ تا ۱۲ لیوان آب بنوشید.
بین زمان تغذیه شیر را بدوشید
هر دو طرف را بدوشید، اما برای طرف که شیر کمتری دارد زمان طولانی‌تری وقت بگذارید تا میزان عرضه شیر افزایش یابد.

اگر کودک من یک سینه را ترجیح دهد، چه کار دیگری می‌توانم انجام دهم؟
هنگامی که نوزادان تازه متولد شده کمتر از شش هفته هستند، باید تلاش کنید تا شیر خود را از دو سینه تغذیه کنند. از آنجا که شیر مادر مطابق درخواست کودک تولید می‌شود، تغذیه بیش از حد کودک شما از یک طرف باعث می‌شود شیر در سینه‌ی دیگر کاهش یابد.
به منظور حفظ جریان شیر در هر دو طرف، همیشه می‌توانید از یک طرف شیر بدوشید در حالی که کودک از طرف دیگر تغذیه می‌کند. می‌توانید شیر اضافی دوشیده شده را از بطری به کودک خود بدهید تا از خوردن بیش از حد شیر از پستانی که شیر زیاد تولید می‌کند، جلوگیری کنید.
بعد از گذشت چند روز از انجام کارهای فوق، متوجه خواهید شد که سینه‌ها بهتر پر می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، سعی کنید کودک خود را به آرامی تشویق کنید تا از پستانی که مورد علاقه‌اش نیست تغذیه کند. برای این که او با این کار لجبازی نکند به آن‌ها اجازه دهید تا به طور خلاصه بر روی سینه مورد علاقه خود شیر بخورد و سپس سوئیچ کنند. سعی کنید وقتی بیش از حد گرسنه هست سوئیچ را شروع نکنید، ممکن است کودک دچار بدخلقی شود.
هنگامی که نوزادان بسیار کوچک هستند، ممکن است آن‌ها فقط به تغذیه کوتاه نیاز داشته باشند و شیر در یک پستان ممکن است برای یک تغذیه کامل کافی باشد. اگر اینگونه است، فقط سینه مورد علاقه نوزاد را برای تغذیه پیشنهاد دهید و از تغذیه بعدی از سینه دیگر استفاده کنید. فقط اطمینان حاصل کنید که در هر تغذیه از یک سینه استفاده کنید.

آیا تغییر موقعیت کودک او را تشویق به تغذیه از هر دو سینه می‌کند؟
تکنیکی به نام شیردهی “خاموش” به کودک شما امکان می‌دهد با استفاده از رفلکس‌های طبیعی غریزی، پستان را پیدا کرده و به طور طبیعی تغذیه کند. شما فقط می‌توانید در وضعیتی دراز بکشید و کودک خود را بر روی شکم خود قرار دهید و به آن‌ها اجازه دهید انتخاب کند کدام سینه را می‌خواهد. با تکیه بر غرایز، کودک شما طرفی را که برای آن تغذیه خاص جذب می‌کند، انتخاب می‌کند.
می‌توانید با استفاده از دست مخالف برای نگه داشتن سر کودک، کودک خود را در موقعیت‌های مختلف نگه دارید. اگر کودک شما ترجیح می‌دهد در پهلوی خود دراز بکشید و از سینه سمت راست تغذیه کند، روش دیگر را امتحان کنید که آن‌ها را در همان سمت زیر بازو و تا سینه چپ نگه دارد. این موقعیت برای مادرانی که زایمان C یا سزارین داشته‌اند می‌توانند برای رفع فشار شکم شما مفید باشند.
ممکن است از یک طرف مشکل نوک پستان داشته باشید. ممکن است یک نوک پستان بزرگ‌تر یا خیلی کوچک باشد و بافت آن خیلی خشن باشد. این مسئله باعث می‌شود کودک در مورد درست چسبیدن مشکلی نداشته باشد. با بزرگ‌تر شدن کودک شما، از استفاده از پستانک خودداری کنید.

مطالب مشابه


تصویری