پارلمان عراق در جلسه امروز سه‌شنبه با رأی نمایندگان، از عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر این کشور دعوت کرد تا در جلسه‌ای که برای اجابت خواسته مردم معترض برگزار شده، حضور یابد. 

جلسه فوق العاده پارلمان از دیروز دوشنبه آغاز شده و امروز نیز ادامه یافت و قرار است فردا و پس فردا جلسات پارلمان ادامه داشته باشد. در جلسه امروز شماری از قوانین یا طرح‌های جدید از جمله لغو امتیازهای رؤسا و مقام‌های عالی‌رتبه تصویب شد. 

یک منبع در پارلمان امروز به خبرگزاری «الوکالة الوطنیة» عراق گفت: عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر در جلسه امروز حاضر نشد چون همزمان با جلسه پارلمان، وی در جلسه هیأت دولت بود. 

به گفته این منبع که نامش فاش نشد، احتمالا برای زمان دیگری با نخست‌وزیر توافق خواهد شد که در پارلمان حاضر شود. احتمالا این زمان، فردا چهارشنبه یا پنجشنبه باشد. 

اعتراضات عراق که از اول اکتبر آغاز شده و به دلیل ایام اربعین حسینی متوقف شده بود، از بیست و پنجم اکتبر در چند استان این کشور از سر گرفته شده است. 

امروز عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق در پاسخ به درخواست رهبر جریان صدر برای استعفا، در قالب نامه‌ای سرگشاده گفت، توافق سیاسی راه کوتاه‌تری از استعفا و برگزاری انتخابات زودهنگام برای تغییر دولت است.

نخست‌وزیر در این نامه که متن آن را در فیسبوک خود منتشر کرد، به الصدر گوشزد کرد که «توافق» سیاسی راه کوتاه‌تری در مقایسه با انتخابات زودهنگام است و هر سیاستمداری نباید مدعی نمایندگی مردم شود و بهترین راه روشن شدن اراده مردم «صندوق رأی» است.