پیونگ‌یانگ درخواست مذاکره‌ی کره‌جنوبی را رد کرد

منبع: برترین ها

45

1398/8/7

23:43


کره شمالی درخواست رسمی کره جنوبی برای برگزاری مذاکرات سطح کاری میان دو کشور برای رسیدگی به اختلافات دوجانبه را رد کرد.

ایرنا: کره شمالی درخواست رسمی کره جنوبی برای برگزاری مذاکرات سطح کاری میان دو کشور برای رسیدگی به اختلافات دوجانبه را رد کرد.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی روز سه شنبه گزارش کرد درخواست گفت و گوهای کاری روز دوشنبه به کره شمالی داده شده بود که مورد موافقت این کشور قرار نگرفته است.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دستور داده است همه بناهای تاسیس شده کره جنوبی در منطقه کوهستانی کومگانگ که یک محل گردشگری در کره شمالی است، تخریب شود به دنبال این دستور کره جنوبی خواستار برگزاری گفت و گوهایی درباره جلوگیری از چنین اقدامی شد که مورد موافقت کره شمالی قرار نگرفته است.

وزارت وحدت کره جنوبی امروز در بیانیه ای اعلام کرد که کره شمالی حاضر به گفت و گو و مذاکره نیست اما ما همچنان اصرار می ورزیم که چنین کاری صورت گیرد و دست از تلاش ها بر نمی داریم.

کره شمالی تاکید کرده است بجای اینکه چنین گفت و گوهای کاری برگزار شود، دو کشور می توانند اسناد ذی ربط را برای یکدیگر ارسال کنند.

تارنمای یوری میزوکاری روز سه شنبه در گزارش خود از کره شمالی آورد که کره جنوبی نباید برای حل و فصل مسایل شبه جزیره کره و موضوعات مرتبط با دو کشور از بیگانگان کمک بگیرد.

گزارش خاطر نشان می کند که درخواست هایی از این دست تنها می تواند باعث مخدوش شدن روابط دو کره شود و برای کره جنوبی سودی نخواهد داشت.

روزنامه میاری کره شمالی هم از اینکه «مون جائه این» رییس جمهوری کره جنوبی در روزهای گذشته با شماری از دیپلمات های کشورهای دیگر دیدار کرده و خواستار کمک آنها برای حل و فصل اختلافات در شبه جزیره کره شده، انتقاد کرده است.

این انتقادها پس از آن شدت می گیرد که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دستور تخریب همه تاسیسات در منطقه گردشگری کوهستانی کومکانگ این کشور را داده که کره جنوبی آنها را بنا کرده است.

کره جنوبی روز دوشنبه اعلام کرد به دلیل صدور چنین دستوری خواستار برگزاری نشست کاری دو کره شده است تا این موضوع مورد بررسی و رایزنی بیشتری از سوی دو طرف قرار گیرد.

کره شمالی تاکید کرده است که اگر قرار باشد اختلافات دو کشور حل و فصل شود، فقط به دست آنها میسر خواهد بود و وابستگی به بیگانگان برای شبه جزیره کره نتیجه نمی دهد.

مطالب مشابه