آنکارا در حال ترکیه‌ای‌سازی در شمال سوریه است

منبع: برترین ها

32

1398/8/29

01:38


سفیر سوریه در روسیه روز سه‌شنبه گفت که آنکارا در حال ترکیه‌ای‌سازی مناطقی است که در شمال سوریه اشغال کرده است.

خبرگزاری فارس: «ریاض حداد» سفیر سوریه در روسیه روز سه‌شنبه گفت که ترکیه در تلاش است تا حضور خود در مناطق اشغالی سوریه را با اجرای سیاست تغییر بافت جمعیت تقویت کند.

وی که در نشستی در شورای فدراسیون روسیه صحبت می‌کرد، گفت: «ترکیه به اهتزاز درآوردن پرچم خود بر فراز مناطق اشغالی را متوقف نکرده است. این کشور همچنین اقدام به بازگشایی تاسیسات دولتی کرده که در راستای پیشبرد سیاست ترکیه‌ای‌سازی این مناطق است.»

سفیر سوریه در مسکو اضافه کرد: «ما به دوران قرون وسطی بازگشته‌ایم که در آن زمان هر کشوری که می‌توانست بخشی از سرزمین کشور دیگری را به تصرف در می‌آورد.»

این دیپلمات سوری گفت در حالی که بازیگران خارجی به حمایت از گروه‌های تروریستی می‌پردازند، کشورش قربانی نوع جدیدی از نقض حاکمیت و مداخله در امور داخلی خود شده است.

وی افزود: «تروریست‌ها کمک‌های مالی، سیاسی و نظامی از کشورهایی دریافت می‌کنند که فراموش کرده‌اند اینگونه اقدامات بر خلاف قوانین بین‌المللی است.»

ترکیه روز 9 اکتبر (17 مهر) عملیات نظامی را با هدف ادعایی، «ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی ترکیه» در شمال سوریه آغاز کرد.

هشت روز پس از این عملیات (۲۵ مهر) آنکارا و واشنگتن توافق کردند که ترکیه به مدت ۱۲۰ ساعت عملیات خود را متوقف کند تا شبه‌نظامیان «یگان‌های مدافع خلق» کُرد از منطقه امن خارج شوند.

پس از آن نیز «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در ۲۲ اکتبر گذشته (۳۰ مهر) در شهر سوچی در جنوب روسیه توافق کردند که شبه‌نظامیان کُرد سوریه تا عمق ۳۰ کیلومتری در شمال سوریه عقب‌نشینی کنند و مقرر شد تا دو کشور گشت‌زنی مشترک در این منطقه داشته باشند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو