تمام رکوردهای مهمترین جایزه سینمای جهان/ ملکه اسکار کیست؟

منبع: ایران آرت

88

1398/11/14

23:00


مریل استریپ با ۲۱ نامزدی و کسب سه جایزه اسکار صاحب لقب "ملکه اسکار" است، هرچند کاترین هپبورن اسکار بیشتری از او برده است.

ایران آرت: آکادمی علوم و هنرهای سینما که با نام اسکار شناخته می‌شود، هر سال برگزیدگان خود را در بخش‌های مختلف معرفی می‌کند و به عنوان بزرگترین رویداد سینمایی سال شناخته می‌شود.

نود و دومین دوره این جوایز در تاریخ نهم فوریه (بامداد ۲۱ بهمن) برگزار خواهد شد. طی ۹۱ سالی که این جوایز به برگزیدگان اهدا شده و دوره نود و دوم آن هم هفته آینده برگزار می‌شود، رکورد‌های متفاوتی شکسته شده که شاید برای شما جالب توجه باشد.

در ادامه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان با رکوردهای مهم جایزه اسکار آشنا خواهید شد:

بیشترین جایزه دریافت شده توسط یک فیلم

در تاریخ اسکار سه فیلم موفق به دریافت ۱۱ جایزه اسکار شدند!

۱) بن هور (۱۹۵۹) با نامزدی در ۱۲ بخش

۲) تایتانیک (۱۹۹۷) با نامزدی در ۱۴ بخش

۳) ارباب حلقه‌ها (۲۰۰۳) با نامزدی در ۱۱ بخش

بیشترین نامزدی کسب شده توسط یک فیلم

تنها سه فیلم در ۱۴ بخش اسکار نامزد شده اند.

۱) همه چیز در مورد حوا (۱۹۵۰) که ۶ جایزه دریافت کرد.

۲) تایتانیک (۱۹۹۷) که موفق به کسب ۱۱ جایزه شد.

۳) لا لا لند (۲۰۱۶) که ۶ جایزه دریافت کرد.

بردن جایزه از همه بخش ها

تنها فیلم سینمایی "ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه" (۲۰۰۳) در تاریخ اسکار توانسته در حالی که در ۱۱ بخش نامزد شده بود، تمامی یازده جایزه را تصاحب کند. این جوایز شامل دو بخش اصلی یعنی کارگردانی و بهترین فیلم می‌شد.

بیشترین جایزه برده شده توسط یک مرد

والت دیزنی با ۲۲ اسکار در بین مرد‌ها رکورددار است. در بخش بازیگران مرد جک نیکلسون، اینگامر برگمن، دنی دی لوئیس و والتر برنان هر کدام با دریافت سه جایزه رکورددار هستند؛ اما نیکلسون با ۱۲ نامزدی پرافتخار‌ترین بازیگر مرد محسوب می‌شود. دنزل واشنگتن هم با ۸ نامزدی و دریافت ۲ جایزه پر افتخار‌ترین بازیگر سیاه پوست در اسکار محسوب می‌شود.

بیشترین جایزه برده شده توسط یک زن

ادیت هد هشت اسکار با حضور در بخش طراحی لباس دریافت کرده است. در بین بازیگران زن کاترین هپبورن با ۴ اسکار از ۱۲ نامزدی بیشترین جایزه را دریافت کرده است، اما مریل استریپ که سه جایزه در این بخش دریافت کرده با ۲۱ نامزدی افتخار بیشتری نسبت به هپبورن دارد. بیت دیویس دیگر بازیگر زنی است که دو جایزه دریافت کرده و ۱۱ بار هم نامزد این جوایز شده است.

بیشترین نامزدی و دریافت جایزه برای یک شخص در یک سال

در سال ۱۹۵۴، والت دیزنی از ۶ نامزدی که در اسکار رقم زده بود موفق به دریافت ۴ جایزه شد که هر دوی آن‌ها رکورد بودند. او در آن سال جایزه بهترین مستند برای "بیایان زنده"، بهترین مستند کوتاه برای "اسکیموی آلاسکایی"، بهترین انیمیشن بلند و کوتاه دریافت کرد.

بیشترین جایزه برنده شده توسط شخصی که هنوز زنده است

دنیس مورن برای بخش جلوه‌های ویژه جایزه دریافت کرده است که ۶ مورد از آن‌ها به صورت متوالی بوده، دو موردجایزه دستاورد ویژه و یک مورد دستاورد فنی از دیگر جایزه‌های اوست.

بیشترین جایزه برده شده توسط یک کشور در بخش خارجی زبان:

این بخش قرار است از امسال با نام بهترین فیلم بین المللی شناخته شود، اما در گذشته نام آن بهترین فیلم خارجی زبان بود. کشور ایتالیا در این بخش موفق به کسب ۱۴ جایزه شده است. این کشور در مجموع ۳۲ بار هم توانسته نامزد این بخش شود.

بیشترین نامزدی کسب شده توسط یک کشور در بخش خارجی زبان:

کشور فرانسه در تاریخ اسکار ۴۰ بار توانسته نامزد اسکار شود و امسال هم با فیلم سینمایی "بی نوایان" این تعداد را افزایش داده و شانس بردن این جایزه را دارد. محصولات این کشور تا کنون توانسته اند ۱۲ جایزه اسکار را به خانه ببرند.

بیشترین جایزه برده شده توسط یک فیلم خارجی زبان:

در تاریخ اسکار تنها دو فیلم خارجی توانسته اند در ۴ چهار بخش موفق به کسب جایزه شوند. "فنی و الکساندر" در سال ۱۹۸۲ در بخش‌های بهترین فیلم خارجی، بهترین کارگردان هنری، بهترین تصویربرداری و بهترین طراحی لباس و فیلم "ببرخیزان اژد‌های پنهان" در سال ۲۰۰۰ در بخش‌‌های بهترین فیلم، کارگردان، موسیقی و فیلمبرداری جایزه دریافت کرد. فیلم سینمایی "انگل" امسال در ۶ بخش نامزد شده و ممکن است به جمع این دو فیلم اضافه شود.

بیشترین نامزدی توسط یک فیلم خارجی زبان:

دو فیلم خارجی زبان تاکنون در ۱۰ بخش آکادمی اسکار نامزد شده اند که هر دوی آن‌ها در بخش بهترین کارگردانی و بهترین فیلم حضور داشتند. "ببر خیزان، اژد‌های پنهان" و "رما" که سال گذشته در آکادمی اسکار بود، دو فیلم نام برده هستند. رما سال گذشته موفق به دریافت سه جایزه شد.

 

مطالب مشابه