چگونه وزن خود را ثابت نگه داریم؟

34

1398/11/14

23:58


یک متخصص تغذیه گفت: برگشت وزن بسیار خطرناک است و از نظر روحی و جسمی فرد را دچار مشکل می‌کند.

چگونه وزن خود را ثابت نگه داریم؟

به گزارش بهداشت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران محمد تقی انوشه، متخصص تغذیه و رژیم درمانی  اظهار کرد: افرادی که رژیم غذایی می‌گیرند و به دنبال کاهش وزن هستند، برایشان مهم است که پس از اتمام دوره رژیم غذایی بتوانند وزن ایده آل خود را حفظ و یا ثبات وزن داشته باشند.

او تصریح کرد: برگشت وزن بسیار خطرناک و از نظر روحی و جسمی فرد را دچارمشکل می‌کند؛ چراکه انگیزه فرد کامل از بین می‌رود و از نظر جسمی هم متابولیسم بدن کاهش می‌یابد؛ این کار باعث می‌شود اگر فرد دوباره به فکر رژیم غذایی بیفتد کارش سخت‌تر می‌شود و کاهش وزن به کندی پیش می‌رود.


راهکار‌هایی برای تثبیت رژیم غذایی

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: پس از کاهش وزن، معده افراد ناخودآگاه کوچک می‌شود و در صورتی که فقط چند بار پرخوری کنید، دوباره معده به حالت قبل برگشته و باعث افزایش اشتها می‌شود؛ بنابراین تثبیت وزن به معنای پر خوری نیست.
انوشه افزود: مهمترین نکته در تثبیت وزن سهمیه بندی است به این معنی که اگر فرد قرار است به مهمانی یا رستوران برود، باید از صبح سهمیه صبحانه و ناهار و میان وعده خود را کم کند تا شب، مشکلی از نظر استفاده بیشتر از تنقلات و غذا را نداشته باشد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: حتما حداقل نیم ساعت در روز پیاده روی یا ورزش داشته باشید تا متابولیسم بدن شما بالا بماند.

انوشه بیان کرد: افراد اگر تمایل به مصرف مواد غذایی پر کالری مثل شکلات و شیرینی دارند؛ باید طبق آموزش‌های دوران رژیم، مواد غذایی مناسب را جایگزین کنند.


او ادامه داد: اگر یک روز پر خوری کردید؛ می‌توانید روز بعد با کم خوری و ورزش پر خوری خود را جبران کنید. وعده‌ها و میان وعده‌های خود را کوچک و مکرر میل کنید تا در طول روز گرسنه نمانید.

انوشه یادآوری کرد: حتما وعده صبحانه را میل کنید  چرا که با حذف صبحانه کل روز احساس ضعف خواهید داشت همچنین در غذای خود از چربی سوز‌هایی مانند دارچین، زنجبیل، چای سبز و سرکه سیب استفاده کنید.

مطالب مشابه